امروز : یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
منتشر شده : مهر ۱۱, ۱۳۹۷ | ۵:۲۴ ب.ظ ­ ­ کد خبر:16786 ­ ­

دو مهد کودک در زمینه کودک‌آزاری متخلف شناخته شدند


 
مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: در ۶ ماهه گذشته از سال ۹۷، شکایات بسیاری از مهد‌های کودک از طریق والدین انجام شده است که پس از بررسی بازرسان سازمان دو مهدکودک به عنوان متخلف در حوزه کودک‌آزاری شناسایی شد.

به گزارش تسنیم، محمد نفریه در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۱۵ تا ۲۰ مهر به عنوان هفته ملی کودک نامگذاری شده که شعار امسال (آینده را باید ساخت) در نظر گرفته شده است و در ایام هفته کودک برنامه‌های متنوعی در سطح کشور برگزار خواهد شد.

نفریه، پرپایی کارگاه‌های ملی کودک، جشنواره‌های فیلم و نقاشی و برگزاری کلاس‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف را بخشی از برنامه‌های در نظر گرفته شده در هفته ملی کودک برشمرد و گفت: امسال این برنامه‌ها با حضور کودکان با نیاز‌های ویژه و به خصوص فرزندان معلول برگزار خواهد شد.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، تصریح کرد: دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی در دو بخش فعالیت دارد؛ یک بخش در امور نگهداری فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست و دیگری در حوزه مهد‌های کودک که در بخش امور نگهداری فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست نزدیک به ۸۵۰۰ نفر از این افراد در ۶۴۰ مرکز نگهداری می‌شوند. از ۶۴۰ مرکز فعال در سطح کشور، ۶۰۰ مرکز غیردولتی و توسط خیریه‌ها اداره و مابقی شیرخوارگاه‌هایی هستند که مستقیما زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند.

نفریه ادامه داد: از ۸۵۰۰ کودک اشاره شده، ۱۴۵۰ نفر از این بچه‌ها در ۳۴ شیرخوارگاه در سطح کشور نگهداری می‌شوند ضمن اینکه ۱۵ هزار و ۷۰۰ کودک نیز در خانواده‌ها نگهداری می‌شوند.

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: بر اساس برآوردی که صورت گرفته است هزینه نگهداری هر کودک در بین خانواده‌ها حدود ۵۰۰ هزار تومان است که سازمان بهزیستی در ماه این مبلغ را به خانواده‌هایی که حکم نگهداری فرزند را دارند پرداخت می‌کند.

وی افزود: سال گذشته ۱۶۰۰ کودک در بحث فرزندخواندگی به خانواده‌ها واگذار شدند که این امر در پی تسهیل قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در سال ۹۲ صورت گرفت به طوریکه با تسهیل این قانون در سال اشاره شده موضوع فرزندخواندگی بیش از ۵۰ درصد رشد نسبت به سال‌های گذشته داشته است به طوریکه در سال ۹۱ تعداد فرزندخواندگی به ۸۰۰ الی ۹۰۰ کودک می‌رسید.

نفریه ادامه داد: ۳۸۲ کودک نیز در طرح امین موقت در بحث فرزندخواندگی به خانواده‌های متقاضی واگذار شده است. علاوه بر اینکه ۶۴۸ نفر از بچه‌های بالای ۱۸ سال در مراکز سازمان بهزیستی نگهداری می‌شوند که این افراد پس از ترخیص از سن ۱۸ سالگی، مبلغ ۱۸ میلیون تومان کمک هزینه دریافت می‌کنند ضمن اینکه بیمه آتیه آن‌ها نیز ادامه پیدا می‌کند. سازمان بهزیستی هزینه تحصیلی این بچه‌ها را تا مقطع دکترا پرداخت می‌کند.

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: این افراد تا ۵ سال نیز به صورت مداوم پس از ترخیص تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند. از بچه‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی، ۷ هزار و ۵۴ نفر در مراکز شبه‌خانواده نگهداری می‌شوند علاوه بر اینکه ۱۷ هزار و ۹۲۸ دانش‌آموز به همراه ۱۴۲۳ دانشجو تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند.

نفریه در ادامه نشست خبری به آمار مهد‌های کودک در سطح کشور اشاره کرد و گفت: ۱۵ هزار و ۵۰۰ مهد کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند و این مهد‌ها مجوز خود را از سازمان اخذ کرده‌اند. علاوه بر اینکه ۶ هزار و ۵۰۰ روستا مهد و ۱۴۰۰ مهد حاشیه‌ای در سطح کشور فعال هستند.

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به توزیع یک وعده غذای گرم در روستا مهد‌ها و مهد‌های حاشیه‌ای خاطر نشان کرد: در این زمینه در سال جاری ۷۰ میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شده است. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در روز یک وعده غذای گرم در روستامهد‌ها و همچنین مهد‌های حاشیه‌ای توزیع می‌شود که اعتبار در نظر گرفته شده برای هر وعده غذایی ۲۲۰۰ تومان است که در ۵ روز هفته این وعده غذایی در بین روستامهد‌ها و مهد‌های حاشیه‌ای توزیع می‌شود.

نفریه با اشاره به افزایش تعداد روستامهد‌ها در کشور گفت: در ابتدا در ۷ استان و در ادامه در ۱۵ و در نهایت ۳۰ استان روستامهد‌ها فعالیت خود را آغاز کردند که امسال اولین سالی است که در تمام روستامهد‌ها یک وعده غذایی گرم توزیع می‌شود که بر اساس طرح‌سنجی وزارت بهداشت این امر توانسته است ۴۰ درصد سوءتغذیه این کودکان را در مناطق محروم و کم‌برخوردار را کاهش دهد.

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور افزود: حدود ۷۰۰ هزار کودک در مهد‌های کودک حضور دارند ضمن اینکه طرح یک وعده غذای گرم در مهد‌های حاشیه‌ای در سال گذشته در ۵۰ درصد از این مهد‌ها و امسال ۷۵ درصد از این مهد‌ها را در بر خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه کودک‌آزاری در مهدهای‌کودک نیز وجود داشته گفت: شکایاتی در این زمینه از طریق خانواده‌ها به سازمان بهزیستی می‌شود و سازمان نیز بلافاصله بازرسان و ناظران خود را در مهدکودک اشاره شده اعزام می‌کند و در نهایت پس از بررسی شرایط در صورت محرز بودن تخلف با مهدکودک متخلف برخورد و در برخی از مواقع منجر به تعطیلی مهدکودک می‌شوند.

نفریه افزود: خانواده‌ها می‌توانند با تماس با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۳۳ موارد، مشکلات و شکایات خود را به بازرسان سازمان بهزیستی انتقال دهند.

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سوال که در ۶ ماهه گذشته سال ۹۷ چه تعداد مهدکودک به دلیل کودک‌آزاری تحت تعقب قرا گرفته‌اند گفت: در این زمینه شکایات متعددی داشتیم، اما در این بین تنها ۲ مهد کودک در این حوزه به عنوان متخلف شناسایی شدند.

لینک منبع

Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
download redmi firmware
Download WordPress Themes Free
online free course

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, , , , , , , , , ,
 • استان آذربایجان مرزی تشکیل می شود؟
 • علی عسگری رئیس ستاد اجرایی فرمان امام می شود؟
 • واکنش صریح رئیس شورای استفتائات دفتر رهبری به سخنان منتسب به آیت الله یزدی/ مگر کسی بخواهد مرجع شود باید از شما اجازه بگیرد؟/ مگر جامعه مدرسین اختیار مردم را دارد؟!
 • چرا جرثقیل اعدام قاتل امام جمعه کازرون پوشیده شده بود؟+ عکس
 • نامه نگاری آملی لاریجانی با رهبری تایید شد؟/ انتقاد تند آیت الله یزدی از آیت الله آملی لاریجانی: شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود!
 • اعتراض به سخنرانی یک منصوب رهبری برای سخنرانی منصوب دیگر ایشان!/ برخی حکم رهبری را برای دوستان‌شان می‌پسندند، برای دیگران نه!
 • نیروهای جذب شده در دوارن “میعاد صالحی” توسط نعمت الله ایزدی برکنار شدند/ ماجرای استخدام غیرقانونی ۳۵ نفر توسط “مشاور صالحی” در شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا چه بود؟
 • بازداشت “محمدعلی پورمختار” نماینده همدان صحت ندارد
 • سخنان تأمل برانگیز آیت الله علوی بروجردی: ما روحانیون با مردم چه کردیم که وضعیت این گونه شده است؟!/ آیا ما نسبت به این جوان‌های مردم که گروه گروه دارند از دین خارج می‌شوند مسئولیت نداریم؟!
 • “عصر جدید سیما یا استثنا؟”
 • آخرین اخبار