امروز : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
منتشر شده : بهمن ۱۳, ۱۳۹۷ | ۹:۴۸ ب.ظ ­ ­ کد خبر:39900 ­ ­

روایتی تکان‌دهنده از «استراتژی تحمیلی» در جنگ

فرمانده سپاه در جنگ می‌گوید هاشمی رفسنجانی می‌گفت: «شما که نمی‌توانید بجنگید، به امام هم که نمی‌روید این موضوع را بگویید، امام روی شما حساب باز کرده… شما بیایید بروید به امام بگویید، ما خودمان بقیه‌اش را حل می‌کنیم.» رضایی گفته: «هیچ‌وقت این حرف را به امام نمی‌زنیم، ما فرماندهان امام هستیم و تا آخرین قطره‌ی خونمان می‌جنگیم. ولی اگر بخواهیم صدام را ساقط کنیم، ۱۵۰۰ گردان نیاز داریم.»


به گزارش سایت خبری مدآرا: جعفر شیرعلی نیا در کانال تلگرامی خود نوشت:۱۵۰۰ گردان رقم عجیبی بود که در نظر مسئولین کشور و با توجه به شرایط اقتصادی هیچ‌گاه نمی‌توانستیم به آن نزدیک شویم. علاوه بر این با ناکامی‌های پیاپی، اعتماد برخی از مسئولین به توانایی سپاه کم شده بود و درباره‌ی انگیزه‌های سپاه تردید داشتند. رضایی: «می‌گفتند سپاه می‌تواند جنگ را تمام کند ولی دارد طولش می‌دهد تا امکانات بگیرد و سازمان‌هایش را زیاد کند.» همچنین اختلاف فرماندهان ارتش و سپاه در سال ۶۴ به جایی نگران‌کننده رسیده بود که فرمانده سپاه می‌گوید: «ما دندانِ ارتش را کندیم. گفتیم که اصلا به‌هیچ‌وجه عملیات مشترک نمی‌کنیم، برادران ارتش خودشان عملیات بکنند و ما هم می‌رویم برای خودمان عمل می‌کنیم.» او به حمایت مسئولین نیاز داشت و می‌گوید: «اگر سپاه منهای دولت می‌توانست اقتصاد را در جایی بسیج کند ما اصلا منتظر مسئولان نمی‌ماندیم؛ می‌رفتیم تا بغداد و حمله می‌کردیم.»
رضایی می‌گوید امام «آقای هاشمی و شورای عالی دفاع را برای تصمیم‌گیری تعیین کرده بودند.» سران قوا استراتژی را این‌گونه تعریف کرده بودند که بتوانند با یک عملیات موفق جای پای مهمی در خاک عراق بگیرند و بعد با تکیه بر آن، از راه دیپلماسی به خواسته‌هایشان برسند و به جنگ پایان دهند. رضایی موافق نبود؛ «آن چیزی که ما می‌گفتیم این بود که صدام را با یک عملیات نمی‌شود ساقط کرد و باید یک مجموعه عملیات بکنیم… لازمه‌اش این بود که کل کشور بیاید در جنگ قرار بگیرد.»
فرمانده سپاه از سال ۶۴ استراتژی جدیدی تعریف کرد: «حرف‌های خودمان را در عمل به آقایان تحمیل می‌کنیم. اسمش را هم گذاشتیم استراتژی تحمیلی… برنامه‌ریزی جنگ را به‌صورت تحمیلی انجام دادیم که به آقای هاشمی و مسئولان تحمیل کنیم. ایده‌آل‌مان هم این بود که اگر در عملیات موفقیتی به‌دست آوردیم با حمایت امام سد را می‌شکنیم و می‌رویم جلو.» برنامه این بود: «یک عملیات موفق بکنیم تا با این عملیات موفق، به هر قیمتی شده برویم امکانات بگیریم و کشور را وارد جنگ بکنیم.» او به نتیجه رسیده بود استراتژی هاشمی جواب نمی‌دهد و «نمی‌توانیم وقتمان را پشت سر ایشان تلف کنیم. ما می‌آییم یک چیز نانوشته‌ای را عمل می‌کنیم اما نظر آقای هاشمی را می‌گذاریم برای حفظ ظاهر.»
گویا فرمانده سپاه جایگاهی متفاوت از یک نیروی نظامی برای خود قائل بود و می‌گوید: «اگر ما روحیات ارتشی‌ها را داشتیم، نباید این‌طوری احساس مسئولیت می‌کردیم. ما چون خودمان را نماینده‌ی امام و انقلاب می‌دانستیم، اگر بیشتر از این آقایان(آقای هاشمی و غیره) احساس مسئولیت نمی‌کردیم، کمتر از آن‌ها هم احساس مسئولیت نمی‌کردیم. لذا ما از موضع کل انقلاب آمدیم موضوع را بررسی کردیم.» رضایی می‌گوید خودشان را جای امام گذاشتند و استراتژی واقعیِ مد‌نظر امام را دنبال کردند. او بارها از طرح‌هایی می‌گوید که آن‌ها را با کسی در میان نگذاشته است. مثلا وقتی طرح کلی‌اش درباره‌ی تصرف بصره را توضیح می‌دهد می‌گوید: «این را من نه به آقای هاشمی گفتم و نه هیچ‌کس دیگر، چون می‌دانستم هم صحبت کردن بی‌فایده است، هم می‌ترسیم که این‌ها شک کنند.»
در جایی دیگر از طرحی می‌گوید که با جلال طالبانی، رهبر اتحادیه‌ی میهنی کردستان عراق، طراحی کرده بودند تا پس از چند پیروزی نظامی، در یک کودتا «از طریق خودِ مردمی که در سپاه بدر و نیروهای طالبانی سازماندهی کرده‌ایم کار صدام را تمام کنیم.» همکاری با طالبانی نقش مهمی در تغییر جبهه‌ی ایران از جنوب به شمال‌غرب در سال ۶۶ داشت. رحیم صفوی از فرماندهان ارشد سپاه در جنگ، تغییر جبهه از جنوب به شمال‌غرب را انحراف در جنگ می‌داند. حسین علایی، فرمانده نیروی دریایی سپاه در جنگ، ایده‌ی سقوط صدام با کودتا را رد می‌کند و می‌گوید هیچ‌گاه چنین طرحی در زمان جنگ نداشتیم. اما محسن رضایی درباره‌ی صفوی و علایی می‌گوید: «در جریان نیستند. خود من و طالبانی نشستیم و بحث کردیم تا از ارتشِ عراق یک نیروی کودتا تشکیل دهیم.»

استراتژی‌ها‌ی کلان توسط مسئولان عالی‌رتبه تعیین می‌شود و سایر بخش‌ها باید تخصص و توانشان را برای پیاده‌کردن آن به کار گیرند. آیا کشور می‌تواند با دو استراتژی کلان موفق باشد؟

مصاحبه‌ی محسن رضایی در کتاب اسرار مکتوم نوشته‌ی سردار محققی منتشر شده است.

 

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course
download micromax firmware
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=

1 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, ,
 • واکنش نماینده ماهشهر به خبر سرکوب اعتراض ها در شهرک شهید چمران این شهر
 • مدیر عامل شرکت آپاداناسرام یک روز بعد از معارفه برکنار شد/نماینده بویین زهرا: این صالحی آن “صالحی” نبود که گفتم!
 • اولین واکنش یکی از ۶ نماینده‌ای که وزارت صنعت اقدام به اخذ ویزا برای آنها کرده بود: ویزا نبود بلکه دعوت نامه بود/ از سفر خبری نداشتم/ مگر بیکار هستم یک ماه به سفر بروم/ دکترای مهندسی شیمی از کانادا دارم
 • رحمانی فساد در وزارتخانه “صمت” را تکذیب کرد واعظی گفت پیگیری میکنیم!
 • یکی از اطرافیان احمدی‌نژاد به دلیل خروج ۲۲ میلیارد دلار از کشور محاکمه شد، اما موضوع رسانه ای نشد/ اظهارات جهانگیری درست است/ اسناد خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور موجود است
 • “رخشان بنی اعتماد” عزادار شد
 • جزئیات مراسم تدفین مادر رخشان بنی اعتماد
 • واکنش تند فاضل میبدی به اظهارات کارشناس مذهبی صداوسیما/ این فرد “سخنگوی داعش” در صداوسیما بود/ چرا آیاتی که در قرآن راجب مردم، فقرا، ترحم به انسان ها است را نمی بینید؟/ قرآن به مخالفین حق اعتراض داده است/ اگر فرد معترضی پمپ بنزین را آتش زده؛ این افراد دین را به آتش کشیده اند
 • روایت «لیلا واثقی» فرماندار قلعه حسن خان از یک تسخیر نیم ساعته/ آمدند، غارت کردند و آتش زدند
 • پرویز کردوانی: در تهران، بین اتوبان همت و حکیم ۲ گسل خیلی خطرناک وجود دارد
 • آخرین اخبار