امروز : پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
منتشر شده : اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸ | ۷:۳۴ ق.ظ ­ ­ کد خبر:46378 ­ ­

نخست وزر پاکستان:اگر موضوع تروریسم نبود، اختلافی بین پاکستان و ایران پیش نمی‌آمد/ باید از طریق گفت‌وگو، صلح برقرار شود

نخست وزر پاکستان در نشست مطبوعاتی با رئیس جمهور کشورمان گفت: ایران و پاکستان هر دو از تروریسم رنج می‌برند. اگر مساله تروریسم نبود اختلافی هم بین ما و ایران پیش نمی‌آمد.


به گزارش سایت خبری مدارا، عمران‌خان نخست وزیر پاکستان در نشست مطبوعاتی مشترک با حسن روحانی بر همکاری متقابل ایران و پاکستان تاکید کرد و گفت: مبارزه با تروریسم مهم‌ترین دلیل من برای این سفر این بود. احساس کردم که مساله تروریسم موضوع مهمی در روابط ایران و پاکستان به حساب می‌آید.

وی افزود: اگر مساله تروریسم نبود اختلافی هم بین ما و ایران پیش نمی‌آمد.  مهم بود که من به ایران بیایم همراه من رییس امنیت پاکستان است. ما در پاکستان از تروریسم رنج می‌بریم ما در زمینه تروریسم ۷۰ هزار تلفات جانی داشتیم باید به همین دلیل از ارتش پاکستان تشکر کنم ما مثل افعانستان نیستیم که هنوز نتوانستند بر تروریسم پیروز شوند ما دستاورد زیادی در مقابله با تروریسم داشتیم نباید اجازه بدهیم که گروه شبه نظامی از خاک ما برای اقدام تروریستی علیه همسایگان ما استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: چند روز قبل ۱۴ پرسنل امنیتی ما در بلوچستان کشته شدند. ایران هم از تروریسم رنج می‌برد رییس  امنیت پاکستان همراه من است  ما باید اطمینان ایجاد کنیم که هر دو کشور اجازه نمی‌دهند از خاک کشورهایشان برای اقدام تروریستی علیه کشور همسایه استفاده شود. ما در تلاش برای اعتمادسازی بیشتر برای همکاری در مقابله با تروریسم هستیم.

نخست وزیر پاکستان در مورد مساله افغانستان نیز گفت: در حوزه افعانستان هم می‌دانیم که ۴ دهه است مردم در رنج جنگ به سر می‌برند ۴ میلیون پناهجوی افغان در پاکستان به سر می‌برند ۳ میلیون در ایران. پس به نفع هر دو کشور است که صلح در افعانستان ایجاد شود.

وی گفت: موضوع افعانستان باید از راه سیاسی حل شود. صلح در افغانستان  برای پاکستان و ایران مفید است چرا که استانداردهای زندگی را بالا می‌برد ما و ایران باید برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای افعانستان همکاری کنیم.

عمران خان در ادامه به موضوع کشمیر اشاره کرد و گفت: من احساس می‌کنم بدون عدالت، صلح ایجاد نمی‌شود. موضوع فلسطین و بلندی‌های جولان و انتخاب بیت‌المقدس به عنوان پایتخت هم در تناقض با صلح است و بی ثباتی در خاورمیانه را به همراه می‌آورد. این وضع در کشمیر هم وجود دارد. ۳۰ سال است که هندی‌ها کشمیر را سرکوب می‌کنند و مردم کشمیر را می‌کشند. راه حل نظامی در کشمیر پاسخگو نیست ما نیازمند گفت‌وگو هستیم. صلح پاکستان و هندوستان به نفع ایران هم است؛ چراکه ایران از طریق پاکستان می‌تواند به هند و چین دسترسی داشته باشد.

نخست وزیر پاکستان گفت:‌ باید از طریق گفت‌وگو، صلح برقرار شود راه حل نظامی فایده ندارد کشمیر هم مانند فلسطین است.

این مقام پاکستانی افزود: ما به ایران علاقمند هستیم ایران در حوزه بهداشتی پیشرفت‌های زیادی داشته ما می‌توانیم از دستاوردهای آنها استفاده کنیم. وزیر صنعت و تجارت ما هم برای ارتقای مناسبات تجاری با من به تهران آمده است. در نهایت جناب روحانی من از شما بابت مهمان‌نوازی و پدیرایی خوبتان تشکر می‌کنم.

Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
free download udemy course
download lava firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free

0 بار پسنديده شده است
آخرین اخبار

  • ezgif.com-gif-maker-1.gif
  • ezgif.com-gif-maker.gif
  • ezgif.com-gif-maker-2.gif
  • Webp.net-gifmaker-4.gif
  • 120-240.gif