امروز : یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
منتشر شده : تیر ۲۰, ۱۳۹۸ | ۵:۴۴ ق.ظ ­ ­ کد خبر:56465 ­ ­

روزنامه اصولگرا: فرزندآوری اولویت دولت نیست

یک جمعیت شناس: «مطالعات نشان می‌دهد سن ازدواج افزایش و متوسط تعداد فرزندان کاهش یافته است و توجیح خانواده‌ها هم کیفیت رسیدگی به فرزند است».


به گزارش سایت خبری مدارا، روزنامه صبح نو نزدیک به محمدباقر قالیباف با انتقاد از عدم توجه به بیانات رهبر انقلاب درباره افزایش جمعیت کشور نوشت: اکنون یکی از دلایل مهم زوج‌ها برای بچه‌دارنشدن مسائل اقتصادی و موضوع اشتغال است. البته، دولت نیز با تصمیم‌گیری‌های غلط در حوزه مسکن و صنعت، شرایط بغرنجی پدید آورده است. دکتر شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس، در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» درباره سیاست‌های کلی خانواده می‌گوید: «این فرمان شامل ۱۶ بند است که بند نخست آن به تحکیم خانواده و حمایت از زوجین برای فرزندآوری اشاره می‌کند؛ اما این ابلاغیه با وجود اینکه سال‌هاست به دولت ابلاغ شده، هیچ نمودی از آن را نمی‌بینیم. علاوه‌براین، قانون جمعیت خانواده نیز در مجلس تاکنون مسکوت مانده و استدلال متولیان امر این است که چون بار مالی دارد، نمی‌توان آن‌ها را اجرا کرد.

 

بااین‌حال، به‌طورکلی این ابلاغیه شامل موضوعات فرهنگی مرتبط هم می‌شود که تا حدودی تلاش می‌کند آن را اجرا کند. دو بند هم در راستای مسکوت‌‌گذاشتن مباحث تنظیم خانواده در خانه‌های بهداشت در این ابلاغیه بوده که آن‌ نیز اجرا شده است؛ اما به‌اعتقاد من، این بسته سیاستی باید همزمان باهم اجرا شود تا آن تأثیرگذاری مدنظر را داشته باشد و هیچ سازمان و ارگانی هم متولی اجرا و پیگیری این بندها نشده است».

این جمعیت‌شناس در پاسخ به اینکه چرا این روزها زوجین کمتر تمایل به فرزندآوری دارند، ادامه می‌دهد: «این پدیده‌ای است که ما بعد از دهه ۱۳۶۰ تجربه کرده‌ایم. البته، این کاهش نرخ باروری را در ابتدای دهه ۵۰ تا سال ۵۷ داشته‌ایم؛ اما پس از انقلاب، برنامه‌های تنظیم خانواده مدتی متوقف شد و با شروع جنگ، به‌یکباره جمعیت افزایش پیدا کرد که آن هم موقتی بود و پس از جنگ با کاهش سرعت رشد جمعیت مواجه شدیم. عمده‌ترین دلیل این موضوع توسعه است. دلایلی ازقبیل توسعه شهرنشینی، افزایش میزان سواد و سهم زنان در آموزش عالی و اشتغال زنان و ورود تکنولوژی‌های پیشرفته به کشور، موجب کاهش باروری شده است. البته، این مختص به ایران نیست و در همه کشورهایی که در راستای توسعه گام برداشته‌اند، رخ داده است». وی درپایان می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد سن ازدواج افزایش و متوسط تعداد فرزندان کاهش یافته است و توجیح خانواده‌ها هم کیفیت رسیدگی به فرزند است».

راه برون‌رفت از بحران رشد منفی جمعیت
این جمعیت‌شناس برای راهکار حل این موضوع می‌گوید: «برای این مسأله باید به‌سراغ دغدغه‌های زوجین رفت و نگرانی‌های آن‌ها را به‌حداقل رساند. آموزش رایگان در آموزش‌و‌پرورش و آموزش عالی سبب افزایش سرعت رشد جمعیت خواهد شد؛ چراکه موضوع آموزش این روزها هزینه‌زاست و درعین‌حال، همه راغب به تحصیل هستند. همچنین، نبود امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ازجمله نگرانی‌های خانواده‌هاست که دولت‌ها باید برای حل آن گام بردارند».

Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download lava firmware
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=

1 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, ,

آخرین اخبار