امروز : پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
منتشر شده : مرداد ۲۰, ۱۳۹۸ | ۳:۴۰ ق.ظ ­ ­ کد خبر:60058 ­ ­

صباح زنگنه:اسرائیل پذیرش منطقه‌ای و توان حضور در خیلج فارس را ندارد

نماینده اسبق ایران در سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه رژیم اسرائیل نه پذیرش منطقه‌ای و نه توان حضور در خیلج فارس را دارد، تاکید کرد: اگر اسرائیل در ائتلاف خودخوانده آمریکا و انگلیس در خلیج فارس حاضر شود، چیزی از هاله‌ای که برای خود ساخته است، باقی نمی‌ماند و به زوالش تسریع می‌بخشد.


به گزارش سایت خبری مدآرا، «صباح زنگنه» روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به تشکیل ائتلاف نظامی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس و تنگه هرمز گفت: هر اقدامی بدون در نظر گرفتن مولفه‌هایی مانند محیط جغرافیایی، شرایط زمان، موقعیت کشورها و قوانین و حقوق بین‌المللی همراه با اشتباه محاسباتی همراه می‌شود و هر اقدام مبتنی بر این محاسبات اشتباه هم منجر به اشتباهات جدید می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام زنجیره‌ای از حوادث و بحران‌ها را برای خود و متحدانش و همچنین سایر کشورها به وجود آورده است، اظهار داشت: وضعیت خلیج فارس از نظر حقوق دریاها و مقررات بین‌المللی و همچنین شرایط جغرافیایی و سوابق کشورها مشخص است و از مدت‌ها قبل معلوم است که چه کشوری نقش تامین‌کننده امنیت و پاسدار صلح را ایفا می‌کند و چه بازیگر یا بازیگرانی موجب ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه شده‌اند.

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی در آبهای خلیج فارس گفت: در هفته های اخیر شاهد بودیم که کشتی انگلیسی سه تخلف غیرقانونی عمده انجام داد و انگلیس تمام تلاش خود را انجام داد تا با اعمال فشار و قدرت این تخلفات نادیده گرفته شود، به نظر می‌رسد برخی از بازیگران مانند واشنگتن و لندن به جای درس گرفتن از این موضوع تخلفات جدیدتر و اشتباهات محاسباتی بیشتری انجام می‌دهند.

زنگنه درباره عدم استقبال کشورهای اروپایی و آسیایی از پیوستن به ائتلاف آمریکا و انگلیس خاطرنشان کرد: دلیل عدم الحاق کشورهای اروپایی و آسیایی به این ائتلاف خودخوانده آن است که این کشورها درک متفاوت و صحیح‌تری از منطقه خلیج فارس از نظر وضعیت حقوقی و شرایط ژئواستراتژیک ایران و محیط پیرامونی‌اش دارند و می‌دانند که هر گونه اقدام تنش‌زا در این منطقه، می‌تواند دامن آنها را هم بگیرد.

وی ادامه داد: این مسئله موجب شده تا ائتلافی که آمریکایی‌ها مدعی بودند ۶۰ کشور عضو آن خواهند شد، تنها دو عضو داشته باشد و در واقع حجم انبوه برف ادعاهای آمریکا در برابر خورشید حقیقت آب شده و به دو کشور تقلیل یافت.

دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به تناقض‌های مطرح شده نسبت به ائتلاف خودخوانده آمریکا و انگلیس در خلیج فارس ابراز داشت: وقتی ابرقدرتی مانند آمریکا نتواند اقداماتش را براساس محاسباتی دقیق تنظیم کند و از عقل و منطق نیز برخودار نباشد، دور از انتظار نیست که شاهد ائتلافی دو نفره باشیم.

زنگنه درباره ابراز علاقه رژیم صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف آمریکا و انگلیس در خلیج فارس بیان کرد: رژیم اسرائیل دقیقا مانند ملانصرالدین عمل می‌کند. ملانصرالدین شایعه کرده بود که انتهای کوچه آش می‌دهند و آنقدر این مسئله را مطرح کرده بود که خود نیز باور کرده و کاسه‌اش را برای آش گرفتن برده بود. اسرائیل هم آنقدر ادعای قدرتمندی خود را مطرح کرده که گویا باور کرده است این ادعا صحت دارد.

وی با تاکید بر اینکه رژیم اسرائیل نه پذیرش منطقه‌ای و نه توان حضور در خیلج فارس را دارد، یادآور شد: اگر اسرائیل در ائتلاف خودخوانده آمریکا و انگلیس در خلیج فارس حاضر شود، چیزی از هاله‌ای که برای خود ساخته است، باقی نمی‌ماند و به زوالش تسریع می‌بخشد. این مسئله موجب شده تا آنها زود متوجه پیامدهای حضورشان شوند و بگویند حضور ما اطلاعاتی است و نه عملیاتی ولی معلوم نیست که این اطلاعات را به چه کسی و در قالب چه مکانیزمی می‌دهند.

Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download samsung firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy free download

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, , ,
 • واکنش نماینده ماهشهر به خبر سرکوب اعتراض ها در شهرک شهید چمران این شهر
 • مدیر عامل شرکت آپاداناسرام یک روز بعد از معارفه برکنار شد/نماینده بویین زهرا: این صالحی آن “صالحی” نبود که گفتم!
 • رحمانی فساد در وزارتخانه “صمت” را تکذیب کرد واعظی گفت پیگیری میکنیم!
 • “رخشان بنی اعتماد” عزادار شد
 • جزئیات مراسم تدفین مادر رخشان بنی اعتماد
 • واکنش تند فاضل میبدی به اظهارات کارشناس مذهبی صداوسیما/ این فرد “سخنگوی داعش” در صداوسیما بود/ چرا آیاتی که در قرآن راجب مردم، فقرا، ترحم به انسان ها است را نمی بینید؟/ قرآن به مخالفین حق اعتراض داده است/ اگر فرد معترضی پمپ بنزین را آتش زده؛ این افراد دین را به آتش کشیده اند
 • روایت «لیلا واثقی» فرماندار قلعه حسن خان از یک تسخیر نیم ساعته/ آمدند، غارت کردند و آتش زدند
 • آیا جان مرجعیت در عراق در خطر است؟/ارتش عراق به مقتدی صدر هشدار داد
 • بررسی پرونده «محمد مساعد» در دادسرای جرایم اینترنتی
 • علی کریمی:مهاجرت کجا بود؟ به مسافرت می‌روم
 • آخرین اخبار