امروز : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
منتشر شده : شهریور ۲۸, ۱۳۹۸ | ۵:۲۵ ق.ظ ­ ­ کد خبر:80189 ­ ­

نتانیاهو تلویحا شکست در انتخابات را پذیرفت

نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی با قبول تلویحی شکست در انتخابات اخیر، از رهبر حزب رقیب دعوت کرد تا کابینه فراگیر تشکیل دهند.


به گزارش سایت خبری مدآرا، هاآرتص نوشت: بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با عقب افتادن از رقیب خود «بنی گانتس» نامزد میانه‌رو و رئیس سابق ستاد ارتش این رژیم، به وی پیشنهاد تشکیل ائتلافی متحد داد.

گفتنی است با شمارش ۹۷ درصد آراء انتخابات کنیست (پارلمان رژیم صهیونیستی)، «لیکود» حزب متبوع نتانیاهو موفق به کسب ۳۲ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمانی شد حال آنکه این رقم برای «اتحاد آبی-سفید» حزب متبوع گانتس ۳۳ کرسی است.

برای به دست گرفتن کنترل کنیست، ائتلاف حاکم باید ۶۰ کرسی را از آن خود کند.

پیشنهاد نتانیاهو در حالی مطرح می‌شود که وی قبلا وعده تشکیل ائتلافی منحصراً راست‌گرا را داده بود.

این در حالی است که گانتس پیشتر تاکید کرده بود از اتحاد با لیکود به شرطی استقبال می‌کند که نتانیاهو در آن دخیل نباشد.

با همه این اوصاف، نتانیاهو در آستانه از دست دادن جایگاه ۱۰ ساله خود، خطاب به گانتس گفت: بنی بیا امروز همدیگر را ببینیم. هر ساعتی تو بگویی، نمی‌توانیم و دلیلی هم ندارد که انتخابات سومی برگزار کنیم.

گفتنی است حزب لیکود در انتخابات قبلی که ماه آوریل برگزار شد، تنها توانست ۲۶.۵ درصد آراء را از آن خود کند و نتانیاهو نیز با سرسخت‌ترین رقیب خود در دوران زمامداریش یعنی بنی گانتس روبرو شد.

گانتس که از حمایت ائتلاف سیاسی «اتحاد آبی و سفید» برخوردار بود، توانست ۳۵ کرسی را در پارلمان اسرائیل از آن خود کند. این نتیجه باعث شد که «بی بی» نتواند اکثریت لازم را در پارلمان برای تشکیل یک کابینه تک حزبی به دست آورد و پس از ماهها جنگ سیاسی نیز نتوانست نه یک دولت ائتلافی مطابق با سیاستهای مدنظرش بوجود آورد و نه در دولت، دست به اصلاحات مدنظر جامعه بزند.

اگرچه نتانیاهو که در اسرائیل معمولا از او با عنوان «بی بی» یاد می‌شود، نخست‌وزیری با بیشترین دورۀ حکومت است اما قدرتش در یکسال گذشته بطور قابل توجهی کاهش یافته است. اتهامات فساد مالی و اداری، همچنین دست داشتن در تنش‌های سیاسی بویژه در موضوع خدمت نظامی ارتدوکس‌ها آنهم در جامعه‌ای که در آن یهودیان ارتدوکس از قدرت زیادی برخوردارند، در کاهش نفوذ او بی‌تاثیر نبوده است.

در این میان، آویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و رهبر حزب محافظه‌کار، سکولار و ملی‌گرای «اسرائیل خانه ما» (Yisrael Beiteinu) که از ائتلاف با لیکود خارج شده و مهره‌ای تعیین کننده در نتیجه انتخابات است، می‌گوید تنها به شرطی به ائتلاف فراگیر راضی می‌شود که لیکود و اتحاد آبی-سفید هر دو در آن نقش داشته باشند.

سیستم انتخابات اسرائیل به احزاب اجازه می‌دهد که «آرای مازاد» خود را به یکدیگر اعطا کنند. به این معنی که اگر یک حزب تعداد کافی رای برای به دست آوردن یک کرسی بیشتر به دست نیاورد، می‌تواند این آراء را به حزب دیگری بدهد تا آن حزب از این آراء استفاده بهتری کند.

لیبرمن و گانتس پیش از این توافقنامه‌ای در این باره امضا کرده‌اند تا آرای مازاد خود را در اختیار یکدیگر بگذارند.

Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:,
 • واکنش نماینده ماهشهر به خبر سرکوب اعتراض ها در شهرک شهید چمران این شهر
 • مدیر عامل شرکت آپاداناسرام یک روز بعد از معارفه برکنار شد/نماینده بویین زهرا: این صالحی آن “صالحی” نبود که گفتم!
 • اولین واکنش یکی از ۶ نماینده‌ای که وزارت صنعت اقدام به اخذ ویزا برای آنها کرده بود: ویزا نبود بلکه دعوت نامه بود/ از سفر خبری نداشتم/ مگر بیکار هستم یک ماه به سفر بروم/ دکترای مهندسی شیمی از کانادا دارم
 • رحمانی فساد در وزارتخانه “صمت” را تکذیب کرد واعظی گفت پیگیری میکنیم!
 • “رخشان بنی اعتماد” عزادار شد
 • جزئیات مراسم تدفین مادر رخشان بنی اعتماد
 • واکنش تند فاضل میبدی به اظهارات کارشناس مذهبی صداوسیما/ این فرد “سخنگوی داعش” در صداوسیما بود/ چرا آیاتی که در قرآن راجب مردم، فقرا، ترحم به انسان ها است را نمی بینید؟/ قرآن به مخالفین حق اعتراض داده است/ اگر فرد معترضی پمپ بنزین را آتش زده؛ این افراد دین را به آتش کشیده اند
 • روایت «لیلا واثقی» فرماندار قلعه حسن خان از یک تسخیر نیم ساعته/ آمدند، غارت کردند و آتش زدند
 • پرویز کردوانی: در تهران، بین اتوبان همت و حکیم ۲ گسل خیلی خطرناک وجود دارد
 • بررسی پرونده «محمد مساعد» در دادسرای جرایم اینترنتی
 • آخرین اخبار