امروز : پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
منتشر شده : مهر ۱۴, ۱۳۹۸ | ۳:۲۳ ق.ظ ­ ­ کد خبر:82171 ­ ­

افشین علا: حکم حسین جنتی را نقض کنید!/ زندان رفتن حسین جنتی خشم و اعتراض ها را بیشتر می کند/ باید به فکر شنیدن و جدی گرفتن صدای شاعران منتقد بود

حسین جنتی (شاعر) از قطعی شدن حکم شش ماه زندان به جرم تبلیغ علیه نظام خبر داده است.


به گزارش سایت خبری مدآرا، افشین علا، شاعر انقلاب، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «این حکم را نقض کنید!» درباره‌ی حکم حبس حسین جنتی نوشت:

متأسفانه حسین جنتی (شاعر) از قطعی شدن حکم شش ماه زندان به جرم تبلیغ علیه نظام خبر داده است.

ای کاش مسوولان قضایی کشور، همان طور که چند ماه پیش با درک ضرورت اجتناب از این گونه برخوردها، بازداشت او را منتفی کرده بودند، این حکم را نیز نقض کنند و مانع کدورتی تازه و بی مبنا (این بار در بین شاعران) شوند.

برخورد قضایی و امنیتی با شاعران منتقد، اشتباهی بزرگ است که تبعات منفی فراوانی دارد. به ویژه شاعرانی که نه به گروه‌های سیاسی داخل وابسته‌اند و نه با جریان‌های معاند خارج از کشور ارتباطی دارند.

جنتی و بسیاری دیگر از هم نسلان او شاعرانی هستند که در مجامع رسمی و غیررسمی همین نظام بالیده‌اند و پس از ناامیدی‌ها و سرخوردگی‌هایی که عارض بسیاری از اهالی قلم شده است، به انزوایی تحمیلی یا خودخواسته پناه برده‌اند و صرفا به انتقاد و اعتراض در قالب شعر پرداخته‌اند.

آیا متولیان فرهنگ و هنر به این فکر کرده‌اند که یکی از وظایف‌شان این است که قبل از ورود نهادهای قضایی و امنیتی، پای درد دل این بخش از بدنه‌ی معترض شعر روزگار ما بنشینند، از دغدغه‌های آنان باخبر شوند، ریشه‌ی نارضایتی‌هایشان را بیابند، و مهم‌تر از اینها، موجودیت شعر اعتراض را به رسمیت بشناسند و به راه صحیح مواجهه با آن بیندیشند؟

بدیهی است وقتی در سطوح بالای حاکمیت، گوشی برای شنیدن این دردها و دغدغه‌ها نیست، زمینه برای تلاش‌های فردی شاعران و نویسندگان جهت شنیده شدن صدایشان مهیا می‌شود. به ویژه در فضای مجازی که احساس امنیت بیشتری به کاربران می‌دهد و اقبال مخاطبان همدل را نیز به همراه دارد.

بنابراین پیش از هرگونه برخورد امنیتی و قضایی، باید به فکر شنیدن و جدی گرفتن صدای شاعران منتقدی بود که مجالی برای ابراز نظر نمی‌یابند. ضمن آن که این شاعران نه فراخوانی برای اعتراض داده‌اند، نه کمپین سیاسی به راه انداخته‌اند، و نه در تجمعی علیه نظام حضور یافته‌اند. نهایت تلاشی که کرده‌اند، انتقاد و اعتراض در قالب تعابیر نمادین شاعرانه بوده است.

نکته‌ی آخر این که به زندان رفتن حسین جنتی، نه تنها راه علاج نارضایتی بسیاری از همگنان و هم نسلان او نیست، که به خشم و اعتراض بیشتر و سوء تفاهم‌های تازه‌تر نیز خواهد افزود. ضمن آن که حسین جنتی همان گونه که در یادداشتش نوشته است، تبلیغ علیه نظام را باور ندارد، مرتکب چنین جرمی نشده است و سزای او زندان نیست. لطفا این حکم را اجرا نکنید.

Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free
download micromax firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, , ,
 • روند عجیب تایید صلاحیت آقای “سرپرست” برای مدیر عاملی یک هلدینگ دولتی توسط سازمان بورس/ “اسکندری” چگونه بدون مصوبه هیات مدیره “آتیه صبا” صلاحیت حرفه‌ای برای مدیر عاملی گرفت؟
 • تصاویر خروج قطار زاهدان-تهران از ریل
 • نتانیاهو تلویحا شکست در انتخابات را پذیرفت
 • حاشیه‌های بی پایان صندوق بازنشستگی کشوری/ تعدیل غیرقانونی نیروی انسانی در شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا
 • خطیر به من میگفت: “خوب دهن رحمتی را سرویس کردی”/ این آقا تا پارسال مدام درباره رحمتی به من بد می‌گفت
 • بازداشت” بیژن قاسم زاده” بازپرس سابق دادسرای کارکنان دولت تایید شد/ غلامحسین اسماعیلی: در پرونده اکبر طبری ۱۷ نفر بازداشت شده اند
 • نظر علامه جعفری درباره “مولوی” چه بود؟!
 • واقعاً باعث تأسف است که با کارگر دغدغه‌مند برخورد می‌شود/ مطالبه کارگران به‌هیچ‌وجه سیاسی و امنیتی نیست/ مهم‌ترین دغدغه کارگران، مالکیت هپکو است
 • حذف ابومهدی المهندس از ساختار جدید الحشد صحت ندارد
 • فاجعه یارانه انرژی
 • آخرین اخبار