به گزارش سایت خبری مدآرا،حسن هانی‌زاده کارشناس منطقه‌ای در گفتگو با الف، در مورد ناآرامی‌های اخیر در عراق اظهار داشت: به نظر می‌رسد حوادث اخیر عراق برآیند یک توطئه مشترک صهیونیستی، آمریکایی و وهابی است که از مدت‌ها پیش توسط موسسات پژوهشی آمریکایی، صهیونیستی شکل گرفته و به این نتیجه رسیده‌اند که برگزاری مراسم اربعین حسینی و حضور میلیونی مردم در کربلای معلی را تحت تاثیر قرار دهند چراکه معتقد هستند که این موضوع یک حرکت استراتژیک است که منافع آمریکا و اسراییل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به یک جبهه فراگیر و محور مقاومت علیه آنها تبدیل شود.

وی همچنین مشکلات اقتصادی را یکی دیگر از علل ناآرامی‌های عراق دانست و افزود: از سوی دیگر مشکلات اقتصادی، رانتخواری و فساد موضوعی است که موجب نارضایتی مردم عراق شده است، متاسفانه دولت‌های قبلی در مورد وضعیت اقتصادی مردم کم‌کاری کرده و باعث به وجود آمدن این اوضاع شده‌اند، لذا شروع این ناآرامی، مسائل اقتصادی و اجتماعی بود اما با نفوذ عوامل بعثی و شیعیان لاییک که به شیعیان سفارت‌خانه آمریکا معروف هستند، به بیراهه کشیده شده و به شعارهایی نیز علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

این کارشناس مسایل منطقه‌ای با بیان اینکه این اعتراضات توسط آمریکا، عربستان و اسراییل هدایت می‌شود، گفت: دو موضوع مهمی که وجود دارد این است که زمان برگزاری این اعتراضات در آستانه اربعین بوده است که همین موضوع نشانه قصد تفرقه افکنی میان ایران و عراق است، همچنین انحراف شعارها علیه مرجعیت عراق و ایران نشان از دست‌های پشت پرده‌ای در این حوادث اخیر دارد. طبق اخبار رسانه های خارجی تاکنون در درگیری‌ها ده ها نفر کشته شده اند که باید به آن رسیدگی شود.

هانی‌زاده تاکید کرد: در پی حوادث اخیر و هشتک تظاهرات در عراق، بررسی‌ها نشان می دهد بالای ۷۰ درصد از توئیت های ارسال شده با این هشتک از عربستان سعودی بوده است که این نشان دهنده دست‌های پشت پرده سعودی‌ها در اعتراضات و درگیری‌های اخیر عراق است.

به گفته این کارشناس مسایل بین المللی ناآرامی‌های اخیر در عراق با هدف منحرف کردن مراسم اربعین حسینی و همچنین اختلاف افکنی بین ایران و عراق صورت گرفته است .

وی ادامه داد: عادل عبدالمهدی در پیامی به مردم عراق قول داده است که کمیته حقیقت‌یابی را تشکیل دهد و وضعیت معشیتی عراق را بهبود بخشد، اما آمریکایی‌ها سعی می‌کنند دولت عادل عبدالمهدی را ناکارآمد جلوه دهد چراکه وی شخصیتی شیعه و متعهد است و در برابر فشارهای آمریکا علیه ایران مقاومت کرد و از سوی دیگر در سفری که به چین داشت سعی کرد تا روابط اقتصادی و سیاسی خود را گسترش دهد لذا این موضوع موجب شده است که آمریکایی‌ها که از سرمایه گذاری در این کشور شکست خورده‌اند از این وضعیت به وجود آمده سوء استفاده کنند.

هانی‌زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تا به این لحظه هیچ گونه دخالت مستقیمی در تحولات عراق نداشته است اما نگران عوامل پشت پرده بوده و تلاش می‌کند تا بین دولت و تظاهر کنندگان گفتگویی شکل بگیرد تا اوضاع آرام شود.