امروز : پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
منتشر شده : مهر ۱۶, ۱۳۹۸ | ۳:۴۹ ق.ظ ­ ­ کد خبر:82476 ­ ­

پس از سالها انتظار:

«خراسانیات»، غوغای خراسانی شجریان و مشکاتیان، منتشر می‌شود

موسیقی سنتی سال‌هاست بدون صدای استاد محمدرضا شجریان گمشده‌ای بزرگ دارد و حال با انتشار آلبومی ناشنیده از او، منتظریم حال آن گلستان شود.


به گزارش سایت خبری مدآرا، مجوز این آلبوم که هنوز تاریخ دقیق انتشار آن مشخص نیست، پنجم مرداد ماه توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است. در ادامه، جزئیات بیشتری از این آلبوم را خواهید خواند.

 

ادای دین ساز و آوازی به زادگاه نام این آلبوم ناشنیده در وزارت ارشاد به نام «خراسانیات»، توسط موسسه دل‌آواز که موسس آن استاد شجریان است، ثبت شده.

 

شاعر برخی قطعه‌های این آلبوم عماد خراسانی‌ است، ساز آن را هم استاد پرویز مشکاتیان که اصالتا نیشابوری‌ است، با الهام از موسیقی خراسان کوک کرده و آواز استاد شجریان که مشهدی‌ است، آن را به کمال رسانده است.

 

با این حساب، این آلبوم را می‌توان یک شوریدگی تمام و کمال خراسانی دانست؛ یا حتی ادای دین به زادگاه. هرچند شجریان پیشتر در آلبوم «شب، سکوت، کویر» با آهنگ‌سازی کیهان کلهر براساس موسیقی مقامی خراسان، ارادت خود را به زادگاهش نشان داده است.

 

یک همکاریِ دونفره درخشانِ دیگر؟ ساز اغلب آلبوم‌های مانا و خاطره‌ساز استاد شجریان را پرویز مشکاتیان کوک کرده است. مشکاتیان یک سال بعد از انقلاب در سال ۵۸، در آلبوم «چاووش ۶»، همراه گروه چاووش شد.

 

همکاری او با شجریان در دهه ۶۰ گسترده‌تر شد و آلبوم‌های به یادماندنی «بیداد»، «آستان جانان»، «سر عشق»، «گنبد مینا»، «دود عود» و «جان عشاق» نیز، مولود این همکاری کم‌نظیر هستند. آخرین اثر مشترک منتشر شده شجریان و مشکاتیان، به مهر ماه سه سال پیش و انتشار آلبوم «طریق عشق» که در سال ۶۷ در پاریس اجرا شده بود، برمی‌گردد.

 

زمانی که هفت سال از درگذشت مشکاتیان می‌گذشت و استاد شجریان، در بستر بیماری بود. حال منتظریم انتشار این آلبوم، مرهمی بر جان موسیقی ناخوش‌احوال‌مان باشد و قاصد خوش‌خبری برای دوباره شنیدن صدای استاد شجریان.

 

منبع: خراسان

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy free download
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, ,
 • روند عجیب تایید صلاحیت آقای “سرپرست” برای مدیر عاملی یک هلدینگ دولتی توسط سازمان بورس/ “اسکندری” چگونه بدون مصوبه هیات مدیره “آتیه صبا” صلاحیت حرفه‌ای برای مدیر عاملی گرفت؟
 • تصاویر خروج قطار زاهدان-تهران از ریل
 • نتانیاهو تلویحا شکست در انتخابات را پذیرفت
 • حاشیه‌های بی پایان صندوق بازنشستگی کشوری/ تعدیل غیرقانونی نیروی انسانی در شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا
 • خطیر به من میگفت: “خوب دهن رحمتی را سرویس کردی”/ این آقا تا پارسال مدام درباره رحمتی به من بد می‌گفت
 • بازداشت” بیژن قاسم زاده” بازپرس سابق دادسرای کارکنان دولت تایید شد/ غلامحسین اسماعیلی: در پرونده اکبر طبری ۱۷ نفر بازداشت شده اند
 • نظر علامه جعفری درباره “مولوی” چه بود؟!
 • واقعاً باعث تأسف است که با کارگر دغدغه‌مند برخورد می‌شود/ مطالبه کارگران به‌هیچ‌وجه سیاسی و امنیتی نیست/ مهم‌ترین دغدغه کارگران، مالکیت هپکو است
 • حذف ابومهدی المهندس از ساختار جدید الحشد صحت ندارد
 • هشدارهای انتخابات
 • آخرین اخبار