امروز : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
منتشر شده : آبان ۷, ۱۳۹۸ | ۵:۵۶ ق.ظ ­ ­ کد خبر:85157 ­ ­

دیلی تایمز: ایران کارت‌های خود را برای بازی دارد و تسلیم ترامپ نمی‌شود

دیلی تایمز در گزارشی به تنش‌های میان ایران و آمریکا پرداخت.


به گزارش سایت خبری مدآرا، به نقل از دیلی تایمز، تنش‌های میان ایران و آمریکا در طول تاریخ همواره وجود داشته است. اما بعد از خروج ترامپ از برجام شدت گرفته است. ترامپ توافق هسته‌ای را ناکارآمد خواند و از آن خارج شد. پس از خروج از برجام تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال شد.

تلاش‌های میانجی‌گرانه برای کاهش تنش بین آمریکا و ایران و همچنین شرکای منطقه در حال اجرا است. عمران ‌خان قصد داشت تنش‌های تشدید شده آمریکا با کشور همسایه‌اش را کاهش دهد. وی با روحانی ملاقات کرد و در مورد کاهش تنش‌ها و اجرای کامل برجام رایزنی کرد. اما این تلاش‌ها تاکنون ناموفق بوده است چرا که ترامپ فشار حداکثری و محدودیت بر ایران را بر نمی‌دارد.

عمران  خان تأکید کرد که ما نمی‌خواهیم تنش بین عربستان سعودی و ایران بیشتر شود و تنش میان ایران و عربستان از طرق گفت‌وگو قابل حل است. پاکستان با عربستان سعودی متحد است اما به دنبال حفظ یک توافق متعادل دیپلماتیک بین تهران و ریاض است.

وی همچنین به عنوان میانجی برای کاهش تنش میان ایران و عربستان نیز انتخاب شده است اما تاکید کرده که روابط میان ایران و آمریکا پیچیده است و نیازمند تلاش هر چه بیشتر است.

 شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی دیپلمات قطری گفت: قطر واسطه‌ای بین ایران و ایالات متحده نیست، اما ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این  تنش‌ها افزایش نمی‌یابد چراکه تنش‌ها بر کشورهای منطقه و فرامنطقه تأثیر می‌گذارد.

در شرایط مبهم و بی‌اعتمادی موجود میان ایران و آمریکا، هر تصمیمی می‌تواند به افزایش تنش و درگیری نظامی میان ایران و آمریکا منجر شود و تمام تلاش‌ها را بی نتیجه کند. تنش‌های آمریکا و ایران می‌تواند در یک لحظه به رویارویی بزرگی تبدیل شود. تمام تلاش‌های میانجیگرانه تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

در کل رهبران جهانی با روابط نزدیک با ترامپ سعی کرده‌اند تا وی را برای کاهش تنش راضی کنند از جمله عمران خان ، امانوئل ماکرون، شینزو آبه و مقام‌های عراق و عمان در حال تلاش برای کاهش تنش هستند. همزیستی مسالمت‌آمیز فقط با تاکتیک‌های دیپلماتیک جهانی و منطقه‌ای حاصل می‌شود که هم برای واشنگتن و هم برای تهران مناسب است. ظاهرا ایران و عربستان سعودی اکنون  آماده حل و فصل اختلاف‌ها از طریق گفت‌وگو هستند.

 ترامپ تصور می‌کرد که فشار حداکثری باعث می‌شود ایران در مقابل شرایط و قوانین مورد نظر ترامپ خم شود و به توافق برسد. اما به نظر می‌رسد این فشارها بیهوده است زیرا ایران کارت‌های خود را برای بازی دارد و تسلیم نمی‌شود، ایران پیشرفت برنامه هسته‌ای خود را آغاز کرده است.

ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم فراتر از برجام است. طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران دیگر به تعهدات خوددر برجام پایبند نیست. علاوه بر این ، ایران یک سیستم جدید دفاع موشکی را رونمایی کرده است.

در این شرایط بین‌المللی پرتنش، پاکستان نقش واسطه‌ای برای آرام کردن تنش‌های مربوط به ایران و ایالات متحده بازی می‌کند. پاکستان می‌داند با توجه به مرز مشترک با ایران در صورت وقوع جنگ در ایران، عواقب آن پاکستان را نیز درگیر می‌کند و حاکمیت پاکستان در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

اکنون باید از طریق دیپلماسی، تنش میان ایران و آمریکا را کاهش داد. اما برای این کار لازم است که ترامپ تحریم‌ها را بردارد تا بی‌اعتمادی ایران به آمریکا برطرف شود.

Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
lynda course free download
download coolpad firmware
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, , , , , ,
 • واکنش نماینده ماهشهر به خبر سرکوب اعتراض ها در شهرک شهید چمران این شهر
 • مدیر عامل شرکت آپاداناسرام یک روز بعد از معارفه برکنار شد/نماینده بویین زهرا: این صالحی آن “صالحی” نبود که گفتم!
 • رحمانی فساد در وزارتخانه “صمت” را تکذیب کرد واعظی گفت پیگیری میکنیم!
 • اولین واکنش یکی از ۶ نماینده‌ای که وزارت صنعت اقدام به اخذ ویزا برای آنها کرده بود: ویزا نبود بلکه دعوت نامه بود/ از سفر خبری نداشتم/ مگر بیکار هستم یک ماه به سفر بروم/ دکترای مهندسی شیمی از کانادا دارم
 • یکی از اطرافیان احمدی‌نژاد به دلیل خروج ۲۲ میلیارد دلار از کشور محاکمه شد، اما موضوع رسانه ای نشد/ اظهارات جهانگیری درست است/ اسناد خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور موجود است
 • “رخشان بنی اعتماد” عزادار شد
 • جزئیات مراسم تدفین مادر رخشان بنی اعتماد
 • واکنش تند فاضل میبدی به اظهارات کارشناس مذهبی صداوسیما/ این فرد “سخنگوی داعش” در صداوسیما بود/ چرا آیاتی که در قرآن راجب مردم، فقرا، ترحم به انسان ها است را نمی بینید؟/ قرآن به مخالفین حق اعتراض داده است/ اگر فرد معترضی پمپ بنزین را آتش زده؛ این افراد دین را به آتش کشیده اند
 • روایت «لیلا واثقی» فرماندار قلعه حسن خان از یک تسخیر نیم ساعته/ آمدند، غارت کردند و آتش زدند
 • پرویز کردوانی: در تهران، بین اتوبان همت و حکیم ۲ گسل خیلی خطرناک وجود دارد
 • آخرین اخبار