امروز : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
منتشر شده : آبان ۷, ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۷ ب.ظ ­ ­ کد خبر:85196 ­ ­

سعد حریری نخست وزیر لبنان استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد

سعد حریری نخست وزیر لبنان روز سه شنبه استعفای خود را بطور کتبی به “میشل عون” رئیس جمهوری این کشور تحویل داد و دقایقی پیش کاخ بعبدا را بدون هیچ توضیحی ترک کرد.


به گزارش سایت خبری مدآرا، استعفای حریری در سیزدهمین روز از تظاهرات اعتراض آمیز مردم روی داده است.

استعفای حریری منوط به موافقت رئیس جمهوری لبنان است.

“حسن شقیر” کارشناس و تحلیلگر سیاسی لبنان به گزارش المیادین، درباره استعفای حریری گفت: پس از استعفای حریری این سوال مطرح است: آیا وی دوباره مامور تشکیل کابینه خواهد شد؟ آیا دولت تکنو کرات (شایسته سالار) ری کار خواهد آمد؟

حریری در حالی استعفای خود را تقدیم میشل عون رئیس جمهوری این کشور می کند که “نبیه بری” رئیس پارلمان لبنان استعفای او و تغییر دولت را موجب سوق یافتن کشور به سمت نامعلوم دانست  و تاکید کرده بود درشرایط کنونی باید اصلاحات اقتصادی را هرچه سریع تر به اجرا در آورد تا بتوان اعتماد از دست رفته مردم به دولت را جلب کرد.

پس از سخنرانی حریری و اعلام خبر تقدیم استفعای خود به رئیس جمهوری، تعداد کمی از تظاهرکنندگان به میدان “ریاض الصلح”  نزدیک مقر نخست وزیری واقع در مرکز بیروت بازگشتند.

این محل امروز صحنه برخی برخوردها بین مردم عادی با تظاهرکنندگان بود و مردم برای عبور از مرکز شهر به دلیل مسدود بودن راه با مشکل روبه رو شده و تلاش کردند راه را که توسط تظاهر کنندگان مسدود شده بود، باز کنند اما  در جریان تلاش برای باز کردن راه بین دو طرف برخوردهایی پیش آمد در نتیجه پلیس و نیروهای امنیتی با حضور در این میدان تلاش کردند به درگیری بین دو طرف پایان دهند.

واکنش ها به استعفای سعد حریری

“سعید مالک” کارشناس قانون اساسی لبنان نیز گفت: بر اساس قانون اساسی، در صورت استعفای نخست وزیر دولت مستعفی به شمار می آید و تقدیم استعفا موضوعی ثابت و نهایی است و عدم قبول آن جزء اختیارات رئیس جمهور نیست.

“ریا الحسن” وزیر کشور لبنان گفت: استعفای سعد حریری برای جلوگیری از سوق یافتن کشور به سمت درگیری های داخلی که امروز خطر آن را در مرکز بیروت شاهد بودیم، ضروری بود.

وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد: استعفای حریری بحران در لبنان را پیچیده می کند و باید ثبات نهادها و وحدت لبنان را تضمین کرد و  حرف مردم را شنید.
“سمیر جعجع” رهبر حزب “نیروهای لبنانی” که به عربستان سعودی نزدیک است نیز در واکنش به استعفای حریری استعفای ا و را اقدامی خوب و در راستای خواست مردم برشمرد.

“ولید جنبلاط”  رئیس حزب “سوسیالیست ترقیخواه” نیز گفت: در این لحظه سرنوشت ساز در پی استعفای سعد حریری و پس از آن که وی برای حل و فصل بحران بسیار تلاش کرد، باید به سمت  گفت و گو و آرامش حرکت کرد.

در پی استعفای حریری جمعی از مردم بیروت با حضور در خیابان ها به شادی پرداختند.

Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
online free course

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, , , , , ,
 • واکنش نماینده ماهشهر به خبر سرکوب اعتراض ها در شهرک شهید چمران این شهر
 • مدیر عامل شرکت آپاداناسرام یک روز بعد از معارفه برکنار شد/نماینده بویین زهرا: این صالحی آن “صالحی” نبود که گفتم!
 • رحمانی فساد در وزارتخانه “صمت” را تکذیب کرد واعظی گفت پیگیری میکنیم!
 • اولین واکنش یکی از ۶ نماینده‌ای که وزارت صنعت اقدام به اخذ ویزا برای آنها کرده بود: ویزا نبود بلکه دعوت نامه بود/ از سفر خبری نداشتم/ مگر بیکار هستم یک ماه به سفر بروم/ دکترای مهندسی شیمی از کانادا دارم
 • یکی از اطرافیان احمدی‌نژاد به دلیل خروج ۲۲ میلیارد دلار از کشور محاکمه شد، اما موضوع رسانه ای نشد/ اظهارات جهانگیری درست است/ اسناد خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور موجود است
 • “رخشان بنی اعتماد” عزادار شد
 • جزئیات مراسم تدفین مادر رخشان بنی اعتماد
 • واکنش تند فاضل میبدی به اظهارات کارشناس مذهبی صداوسیما/ این فرد “سخنگوی داعش” در صداوسیما بود/ چرا آیاتی که در قرآن راجب مردم، فقرا، ترحم به انسان ها است را نمی بینید؟/ قرآن به مخالفین حق اعتراض داده است/ اگر فرد معترضی پمپ بنزین را آتش زده؛ این افراد دین را به آتش کشیده اند
 • روایت «لیلا واثقی» فرماندار قلعه حسن خان از یک تسخیر نیم ساعته/ آمدند، غارت کردند و آتش زدند
 • پرویز کردوانی: در تهران، بین اتوبان همت و حکیم ۲ گسل خیلی خطرناک وجود دارد
 • آخرین اخبار