امروز : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
منتشر شده : آذر ۱۰, ۱۳۹۸ | ۵:۳۷ ق.ظ ­ ­ کد خبر:89180 ­ ­

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران: نیاز سازمان انتقال خون تهران ربطی به حوادث اخیر کشور نداشت

مرتضی طباطبایی، مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران، نیاز سازمان به اهدای خون را با حوادث اخیر کشور بی‌ارتباط دانست و گفت: علت نیاز سازمان به اهدای خون مردم کاهش مراجعه است و ارتباطی با حوادث اخیر و اعتراضات در کشور ندارد.


 در روزهای اخیر اخبار زیادی مبنی بر نیاز سازمان انتقال خون به اهدای خون توسط مردم منتشر شد.

 

در این خبرها آمده بود که منبع گروه‌های خونی A و O در سازمان نسبت به سال گذشته کمتر است و به همین دلیل از مردم خواسته شده بود تا برای پرداخت زکات سلامت خود به نزدیک‌ترین مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

 

به گزارش سایت خبری مدآرا، در همین راستا فرضیه‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه اعتراضات اخیر در کشور و بروز درگیری‌ها و صدمه دیدن افراد باعث این اتفاق شده است. اما مرتضی طباطبایی، مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران، با رد این فرضیه  گفت: اصلاً چنین چیزی صحت ندارد. در واقع نیاز به اهدای خون از سوی مردم به خاطر این نیست که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی درخواست بالایی داشته‌اند، بلکه به این علت است که میزان مراجعه در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است.

 

طباطبایی با توضیح علت کاهش مراجعه مردم ادامه داد: آلودگی هوای تهران، گران شدن بنزین، مشکلات تردد و همچنین سرمای هوا باعث شده مردم کمتر به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

 

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران با تاکید بر نیاز سازمان انتقال خون به مراجعه بیشتر زنان عنوان کرد: بارها گفتیم و باز هم می‌گوییم که مردم نگران نباشند. اگر اهدای خون باعث شود سلامت کسی تحت تاثیر قرار گیرد، ما قبل از همه نگران خواهیم بود و جلوی این کار را می‌گیریم.

 

او افزود:‌متخصصان ما در مراکز بر اساس اصول استاندارد جهانی فعالیت می‌کنند و تنها به کسانی اجازه اهدا می‌دهند که این کار به سلامت آنها ضرری نرساند. به همین دلیل از زنان درخواست داریم تحت تاثیر این افکار که خون دادن باعث کاهش سلامت‌شان می‌شود، از این کار خیر بزرگ اجتناب نکنند. در حال حاضر ۵۰ درصد از انتقال خون کشور برای زنان است، اما تنها پنج درصد از اهداکنندگان زن هستند.

 

طباطبایی در پایان خاطرنشان کرد که از دست دادن پلاسما طی اهدای خون هم تفکری غلط است: عده‌ای می‌گویند با انتقال خون پلاسمای خون‌مان را از دست می‌دهیم. در حالی که پلاسما یا همان مایع میان‌بافتی گلبول‌های قرمز هر ۷۲ ساعت یک‌ بار در بدن جایگزین می‌شود. پس اهدای خون هیچ مشکلی در زمینه پلاسمای خون ایجاد نمی‌کند.

 

منبع: اعتمادآنلاین

Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download micromax firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free

0 بار پسنديده شده استبرچسب‌ها:, , ,
 • واکنش نماینده ماهشهر به خبر سرکوب اعتراض ها در شهرک شهید چمران این شهر
 • مدیر عامل شرکت آپاداناسرام یک روز بعد از معارفه برکنار شد/نماینده بویین زهرا: این صالحی آن “صالحی” نبود که گفتم!
 • اولین واکنش یکی از ۶ نماینده‌ای که وزارت صنعت اقدام به اخذ ویزا برای آنها کرده بود: ویزا نبود بلکه دعوت نامه بود/ از سفر خبری نداشتم/ مگر بیکار هستم یک ماه به سفر بروم/ دکترای مهندسی شیمی از کانادا دارم
 • رحمانی فساد در وزارتخانه “صمت” را تکذیب کرد واعظی گفت پیگیری میکنیم!
 • “رخشان بنی اعتماد” عزادار شد
 • جزئیات مراسم تدفین مادر رخشان بنی اعتماد
 • واکنش تند فاضل میبدی به اظهارات کارشناس مذهبی صداوسیما/ این فرد “سخنگوی داعش” در صداوسیما بود/ چرا آیاتی که در قرآن راجب مردم، فقرا، ترحم به انسان ها است را نمی بینید؟/ قرآن به مخالفین حق اعتراض داده است/ اگر فرد معترضی پمپ بنزین را آتش زده؛ این افراد دین را به آتش کشیده اند
 • روایت «لیلا واثقی» فرماندار قلعه حسن خان از یک تسخیر نیم ساعته/ آمدند، غارت کردند و آتش زدند
 • بررسی پرونده «محمد مساعد» در دادسرای جرایم اینترنتی
 • آیا جان مرجعیت در عراق در خطر است؟/ارتش عراق به مقتدی صدر هشدار داد
 • آخرین اخبار