(تصاویر) توافق اردوغان و پوتین بر سر ادلب
(تصاویر) توافق اردوغان و پوتین بر سر ادلب

_سایت خبری مدآرا- رئیس جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود از توافق با اردوغان درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب خبر داد. نشست دوجانبۀ ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روز دوشنبه در سوچی برگزار شد و رهبران دو کشور بر ایجاد یک منطقۀ عاری از تنش به وسعت […]


_سایت خبری مدآرا- رئیس جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود از توافق با اردوغان درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب خبر داد.

نشست دوجانبۀ ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روز دوشنبه در سوچی برگزار شد و رهبران دو کشور بر ایجاد یک منطقۀ عاری از تنش به وسعت ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در حد فاصل مواضع شورشیان و نیروهای دولتی در استان ادلب به توافق رسیدند.

 
آنها اعلام کردند که این منطقه تا ۱۵ اکتبر ایجاد و پس از آن تدابیر اتخاذ شده برای خروج گروه‌های افراطی از منطقه از جمله جبهه النصره به اجرا گذاشته خواهد شد. پوتین اعلام کرد که دولت سوریه با این تصمیم موافق است و قرار است در آینده نزدیک مذاکرات بیشتری در این باره انجام شود.

بیشتر بخوانید: دیشب در سوریه چه خبر بود؟

رئیس جمهور روسیه همچنین افزود قرار است تا ۱۰ اکتبر ابتکار رجب طیب اردوغان مبنی بر تخلیۀ منطقه از سلاح‌های سنگین، تانک‌ها، پرتاب کنندۀ موشک‌ها و دیگر تجهیزات سنگین تمام گروه‌های شورشی اجرایی شود.
 
کنترل این منطقۀ عاری از تنش با نظامیان ترکیه و روسیه خواهد بود و هر دو رهبر بر سر بازسازی راه‌های حمل و نقل در مسیر حلب‌-لاذقیه و حلب‌-حما تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی که پیشنهاد ترکیه بود نیز توافق کردند.
واکنش محمد جواد ظریف به توافق سوچی
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در صفحه توئیتر خود با اشاره به این موضوع روز دوشنبه، ۲۶ شهریور، پیامی منتشر کرد.او نوشت:”دیپلماسی فشرده و مسئولانه در چند هفته گذشته، که در سفرهایم به آنکارا و دمشق و نشست ایران، روسیه و ترکیه در تهران و سپس در دیدار سوچی دنبال شد، موفق به دفع جنگ در ادلب شد و تعهد محکمی برای مبارزه با تروریسم افراط‌گرا ایجاد کرد. دیپلماسی کارآمد است”.

 

واکنش سفیر سوریه به توافق سوچی
سفیر سوریه در لبنان روز سه‌شنبه اعلام کرد که این توافق، آزمایشی برای سنجش توانایی آنکارا در عمل به تعهداتش است. علی عبدالکریم در گفتگو با تلویزیون الجدید لبنان گفت: “من این توافق را آزمونی برای سنجش توانایی ترکیه در پیاده‌سازی تصمیم‌ها می‌دانم. آنها اکنون تحت فشارند و به همین دلیل معتقدم که در این باره تلاش خواهند کرد.”

 

 

عکس‌ها: AP

لینک منبع