آیا واقعاً آمار مبتلایان در ایران یک‌پنجم رقم واقعی است؟!
آیا واقعاً آمار مبتلایان در ایران یک‌پنجم رقم واقعی است؟!
ریک برنن، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت که به تازگی از سفر به ایران بازگشته در گفت و گو با خبرگزاری رویترز ادعا کرده است که: «تعداد مواردی که از ایران درباره مبتلایان به کرونا ویروس گزارش می‌شود می‌تواند یک پنجم رقم واقعی باشد و دلیل آن محدودیت انجام تست کرونا است.»

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ ۱۶۱۶۹ نفر مبتلا، ۹۸۸ نفر آمار کشته های جدید کرونایی در کشور است. این آخرین آماری بود که ساعتی قبل (سه شنبه ۲۷ اسفند) کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت آنرا منتشر کرد و گفت طی بیست و چهار ساعت گذشته  ۱۱۷۸ مورد جدید و قطعی کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است. آماری که نسبت به روز گذشته افزایش داشته است.

همزمان با ارائه این آمار ریک برنن، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت که به تازگی از سفر به ایران بازگشته در گفت و گو با خبرگزاری رویترز ادعا کرده است که: «تعداد مواردی که از ایران درباره مبتلایان به کرونا ویروس گزارش می‌شود می‌تواند یک پنجم رقم واقعی باشد و دلیل آن محدودیت انجام تست کرونا است.» 

این در حالی است که حسن روحانی، رییس جمهوری روز دوشنبه ۲۶ اسفند درجلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با استانداران سراسر کشور که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد اظهار کرد که در مجموع آمار و ارقامی که در جلسه گفته شد، امیدوارکننده است.

طی یکماه گذشته همواره بحث بر سر درست یا نادرست بودن آمار و ارقام ارائه شده جان باختگان توسط ویروس کرونا توسط برخی مردم و کاربران و رسانه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تا جاییکه کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص آمار‌های متناقض منتشر شده در فضای مجازی درباره شیوع کرونا در کشور گفت: کسانی که مدعی ارائه آمار هستند باید پاسخ گوی مردم باشند.

۱۳ اسفند ماه مسعود پزشکیان؛ که خودش متخصص بیماری های قلبی است آمارهای رسمی ابتلا و مرگ را واقعی ندانست و به سایت انصاف نیوز گفته بود: این اعداد رقم‌ها واقعی نیست، چون یک تعداد از این بیماران اصلا علامت ندارند که ما تست کنیم. ۹۵ نفر را پیدا می‌کنیم و دو نفر می‌میرند، بعد هم می‌گوییم از ۱۰۰ نفر اینقدر نفر آدم مرده درحالیکه از ۱۰۰ نفر نیست؛ شاید از ده هزار نفر دو درصدش مرده باشد.

نایب رییس مجلس دهم این را هم اضافه کرده بود که وزارت بهداشت راست می‌گوید که آمارش اینقدر است، اما این آمار تمام آنهایی نیستند که گرفتارند؛ چون آمار آنها را نمی‌تواند داشته باشد و تست‌شان را نگرفته. ما خیلی‌ها را نشناختیم و تست نکردیم اما مریض هم هستند.

کمی بعد تر از این گفت و گو هم آمارهای ضدونقیضی از سوی مراکز استان ها منتشر شد تا جاییکه محمد حسین قربانی نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان  در جلسه فوق العاده کرونا در این استان (۱۸ اسفند) گفت: فوت شدگان مبتلا به کرونا در گیلان حدود ۲۰۰ نفرهستند و حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر در گیلان به این ویروس آلوده شده اند.
قربانی البته کمی بعد از انتشار این ادعا در مصاحبه ای به خبرگزاری فارس گفت: بنده نگفتم که تمام این فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.
پیش از قربانی هم غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به رسانه ها گفته بود که آمار قربانیان کرونا در رشت وحشتناک است. ما در گیلان کیت تست کرونا نداریم.

حال با توجه با تازه ترین ادعای سازمان جهانی بهداشت نسبت به آمار مربوط به ویروس کرونا باید منتظر پاسخ وزارت بهداشت به این ادعا بود که آیا در ایران بالاخره این آمار واقعی است یا خیر؟!

در روزهای گذشته تعدادی از مقام‌ها و چهره‌های مذهبی در کشور  به این ویروس مبتلا شده‌اند و بعضی از آنها درگذشته‌اند که سید هادی خسروشاهی، محمد میر‌محمّدی، فاطمۀ رهبر، حسین شیخ‌الاسلام، دکتر موسی زرگر، سید هاشم بطحایی، دکتر محمد‌رضا راه‌چمنی، دکتر اسماعیل یزدی، عفت موسوی همسر دکتر محمدی گرگانی و … از جمله این افراد هستند.

  • منبع خبر : دیده بان ایران