قاضی زاده: ایران بدون مطبوعات روزگار بسیار بدی خواهد داشت/ وزارت ارشاد اعتقادی به روزنامه نگاری غیرمجازی ندارد/هزینه های دستمزد تحریریه ۱۲٪ کل هزینه های انتشار یک روزنامه نمی شود، اما اول خبرنگار را اخراج می کنند
قاضی زاده: ایران بدون مطبوعات روزگار بسیار بدی خواهد داشت/ وزارت ارشاد اعتقادی به روزنامه نگاری غیرمجازی ندارد/هزینه های دستمزد تحریریه ۱۲٪ کل هزینه های انتشار یک روزنامه نمی شود، اما اول خبرنگار را اخراج می کنند
علی اکبر قاضی زاده: خیلی نگران اهالی مطبوعات هستم که مثل دیگر افراد به خاطر کرونا بیکار و خانه نشین شده اند. روزگار بسیار بدی دنیای سرزمین ما بدون مطبوعات خواهد داشت. خدا کند که ماجرای کرونا زود تر رفع شود و همکاران من به کار خود برگردند.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ علی اکبر قاضی زاده، روزنامه نگار پیشکسوت و پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات در گفتگو با خبرنگار سایت خبری مدارا با اشاره به با اشاره به اطلاعیه ستاد ملی کرونا مبنی بر عدم انتشار روزنامه ها تا ۲۰ فروردین و با بیان اینکه آخرین رمق مطبوعات هم به این شکل گرفته شد گفت: در سال های اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد بود که فضای مجازی وظیفه مطبوعات را انجام می دهد و باید به سمت روزنامه نگاری در فضای مجازی برویم و کرونا باعث رسمی شدن این فکر شده است و این چیز جدید نیست که مطبوعات چاپ نشوند و به جای آن خبر از طریق فضای مجازی انتشار پیدا کند.
وی ادامه داد: چیزی که مسئولین شاید نمی دانند این است که در فضای مجازی فاصله بین شایعه و خبر از بین رفته است. یعنی حدفاصل این دو در فضای مجازی اصلا مشخص نیست و مخدوش است. بنابراین این خطر وجود دارد که به طور قطع در جامعه ما شایعه جایگزین خبر شود.

قاضی زاده گفت: سال ها است که مطبوعات زیر فشار به ویژه گرانی کاغذ بوده و از سال ۹۷ به بعد وضعیت بسیار بد شد و خیلی از مطبوعات دچار بحران زنده ماندن هستند. حتی مطبوعاتی که قدرتمند تر هستند و دولت فکر کرده است که می شود از این فرصت استفاده کرد تا تکلیف مطبوعات را به طور کلی مشخص کند.

این روزنامه نگار پیشکسوت گفت: اهالی مطبوعات مظلوم ترین افراد در انواع مشاغل در این دهه ها بودند که با وضعیت شغلی نا امن، همیشه در خطر، با دستمزد بسیار پایین مواجه بودند و همیشه هم باید تنشان می لرزید که ناشرین روزنامه چه زمانی عذرشان را بخواهند و یا دچار مشکلات دیگری شوند.

وی ادامه داد: کل هزینه های دستمزدی تحریریه یک جز بسیار مختصری از مجموعه هزینه های یک روزنامه است. یعنی دستمزد همه تحریریه حدود ۱۲ درصد کل هزینه ها شامل اجاره، هزینه کاغذ، چاپ و توزیع است اما همیشه هر وقت مشکلی پیش آمده اول سراغ تعدیل تحریریه می آیند و از این اندک دستمزد هم می زنند.

علی اکبر قاضی زاده گفت: فکر می کردم که مسئولین اجرایی ما قدر و جایگاه مطبوعات را بدانند اما هنوز نمی دانند که مطبوعات چقدر می تواند برای جامعه و حتی برای خود امور اجرایی مفید باشد.

این پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات در پایان گفت: خیلی نگران اهالی مطبوعات هستم که مثل دیگر افراد به خاطر کرونا بیکار و خانه نشین شده اند. روزگار بسیار بدی دنیای سرزمین ما بدون مطبوعات خواهد داشت. خدا کند که ماجرای کرونا زود تر رفع شود و همکاران من به کار خود برگردند.

در همین زمینه بخوانید:

در گفتگو با مدآرا مطرح شد:
کامبیز نوروزی: تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا برای توقف روزنامه‌ها کاملا غیر قانونی بود/دولت هیچ مسئولیتی در قبال رسانه احساس نمی‌کند/ دولت و ستاد مقابله با کرونا اصلا هیچ درک و شناختی از عملکرد فضای مجازی ندارد/در نبود روزنامه ها در فضای مجازی تنها اغتشاش اطلاعات اتفاق می افتد نه اطلاع رسانی

رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در گفتگو با مدارا مطرح کرد:
عباس عبدی: در اولین فرصت درباره تعطیلی روزنامه ها جلسه خواهیم داشت/اگر تعطیلی روزنامه‌ها طولانی شود قطعا باید تجدید نظر کرد/خطر خبرهای فیک با تعطیلی روزنامه‌ها و بی‌اعتباری صداوسیما تشدید می‌شود

  • منبع خبر : مدارا