داریوش قنبری: تعدادی از اصلاح طلبان که رای آوردند دوست ندارند اصلاح طلب شناخته شوند
داریوش قنبری: تعدادی از اصلاح طلبان که رای آوردند دوست ندارند اصلاح طلب شناخته شوند
نماینده ادوار مجلس تاکید کرد انتظارات از اصلاح‌طلبان در مجلس دهم بیشتر از وزن اصلاح‌طلبان بود.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ «داریوش قنبری»، نماینده ادوار مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در رابطه با تعداد اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم همانند مجلس نهم تعداد اصلاح‌طلبان در آن بسیار ناچیز است. از مجلس هفتم به بعد، مجالس در اختیار اصولگرایان است و اصولگرایان، اکثریت مجالس را در دست گرفتند. اصلاح طلبان از مجلس هفتم به بعد همیشه در اقلیت، بودند.

او ادامه داد: اصولگرایان در برخی دوره‌ها مثل مجلس نهم و یازدهم تعداد کمی داشتند و در برخی دوره‌ها مانند مجلس دهم تعدادشان به نسبت بیشتر بود. عملکرد مجلس دهم را به غلط به پای اصلاح‌طلبان می‌نویسند در حالیکه یک سوم آن در اختیار اصلاح‌طلبان، بود.

قنبری اظهار کرد: حضور اقلیت اصلاح‌طلبان باعث شد انتظارات زیادی از مجلس دهم شکل بگیرد، انتظارات بیشتر از وزن اصلاح‌طلبان بود. انتظار از اصلاح‌طلبان این بود که به جای اکثریت تصمیم بگیرند اما متاسفانه اصلاح‌طلبان این توان را نداشتند. چارچوب‌ها و قوانین، اجازه نمی‌داد اقلیت به جای اکثریت، تصمیم‌ بگیرند.

نماینده اسبق مجلس گفت: مجلس یازدهم‌ مجلسی است که تعداد اصلاح‌طلبان در آن فوق‌العاده کم است و به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد. از این تعداد محدود نمی‌توان انتظار زیادی داشت نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس یازد‌هم نهایت بتوانند چند نطق داشته باشند، بیشتر از این کار از دست‌شان بر نمی‌آید. اصلاح‌طلبان در این دوره کنار گذاشته شدند و فرصت رقابت به آنها داده نشد و این منجر به مشارکت ضعیف مردم شد.

او بیان کرد: نمایندگان مجلس یازدهم در یک مشارکت ضعیف رای آوردند. امیدواریم نمایندگان مجلس یازدهم اکثریت جامعه را نمایندگی کنند و فقط پایگاه رای‌شان را در نظر نگیرند. عملکرد مجلس یازدهم به گونه‌ای باشد که شاهد حضور وسیع‌تر مردم در انتخابات باشیم.

او در پایان گفت: اصلاح‌طلبان حتی نمی‌توانند فراکسیونی تشکیل دهند، مانند مجلس نهم فراکسیونی تحت عنوان فراکسیون اصلاح‌طلبان شکل نمی‌گیرد. تعدادی از اصلاح‌طلبان که رای آوردند دوست ندارند اصلاح‌طلب شناخته شوند. باتوجه به کم بودن تعداد مستقلین در مجلس یازدهم‌ اینها می‌توانند با اصلاح‌طلبان ائتلاف کنند و یک اقلیت نسبتا قدرتمند را در مجلس تشکیل دهند. اگر این ائتلاف شکل بگیرد، بهتر می‌توانند فعالیت کنند و در فرایندهای مجلس، تاثیرگذار باشند.

  • منبع خبر : برنا