بهرام پارسایی: ۶۰ درصد از جانباختگان تصادفات جاده‌ای متعلق به پراید و پژو ۴۰۵ هستند
بهرام پارسایی: ۶۰ درصد از جانباختگان تصادفات جاده‌ای متعلق به پراید و پژو ۴۰۵ هستند
گزارش کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در مورد بررسی اجمالی مشکلات، آسیب‌ها و چالش‌های مرتبط با صنعت خودرو و طرز کار وزارت صمت و شرکت‌های خودروسازی داخلی را در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت) قرائت شد.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار کرد: در کشور ما صنعت خودروسازی بعد از صنعت نفت مورد حمایت کارشناسان و سیاست‌گذاران بوده است در حالی که این صنعت استراتژیک در حال حاضر مشکل کیفیت، ایمنی و قیمت دارد و عملا نتوانسته رضایت مشتریان داخلی خود را تأمین کند.

او ادامه داد: رشد فزاینده قیمت خودروهای تولیدی و وارداتی و برخی سیاستگذاری‌های این حوزه باعث شده کمیسیون اصل۹۰ این موضوع را بررسی و علت افزایش قیمت نامتعارف خودروهای وارداتی را ارزیابی کند و پایین بودن قیمت خودرو  قطعات آن ایمنی پایین و آلایندگی بالا گویای این واقعیت است که محصولات ایران خودرو و سایپا مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

بیشتر بخوانید:  سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: سازمان هواپیمایی آگاهانه دروغ گفته/مدعی‌العموم ورود کند

سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ تصریح کرد: ۴۰درصد تصادفات جاده‌ای طبق گزارشات پلیس راهور به دلیل ضعف بدنه خودرو بوده است و با اینکه از سال ۸۸ سامانه مربوط به ترمز ای‌بی‌اس بر روی خودرو نصب شده است، ولی سامانه ترمز ای‌بی‌اس ترمز الکترونیکی خودرو نصب نشده است.

پارسایی گفت: دلیل فوت ۵۶ درصد جانباختگان جاده‌ای ضربه به سر بوده است و از بیش از ۱۶ هزار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای ۵ هزار و ۴۴۱ نفر سرنشین پراید و ۳ هزار و ۸۶۶ نفر سرنشین پژو ۴۰۵ بوده‌اند.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران