تفی آزاد ارمکی: سلبریتی‌ها پا جای پای نویسندگان و روشنفکران گذاشته‌اند
تفی آزاد ارمکی: سلبریتی‌ها پا جای پای نویسندگان و روشنفکران گذاشته‌اند
محمدتقی ‌آزاد ارمکی گفت: مردم منابع متکثر انتخابی را دنبال می‌کنند و مجبور به انتخاب‌ اجباری نیستند. چون تا دیروز یواکشی به فضای مجازی وارد می‌شدند، اما الان نظام تصمیم‌گیری برای آموزش دانش‌آموزان، مطرح کردن توصیه‌های بهداشتی و حتی خرید اینترنتی جامعه را به حضور در فضای مجازی تشویق و دعوت می‌کند.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ فضای مجازی در دوران شیوع ویروس کرونا تبدیل به یکی از مهم‌ترین عرصه‌های کنشگری جامعه مدنی و نظام حاکمیتی در ایران شده است. تصور چنین نقش‌آفرینی همگانی برای فضای مجازی به خصوص از زاویه نگاه حاکمیت چندان تصور آسانی نبود اما شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، فضای مجازی را به عرصه‌ای بسیار مهم تبدیل کرد. مساله‌ای که محمدتقی آزاد ارمکی هم درباره نقش و کارکرد فضای مجازی به آن اشاره می‌کند.

محمدتقی ‌آزاد ارمکی، جامعه‌شناس، در گفت‌وگویی اظهار داشت:‌ فضای مجازی در روزهای کرونایی به طور پررنگی در حال خودنمایی است که این مساله می‌تواند تبعات مختلفی داشته باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش گفت: درباره بیشتر شدن مخاطب اینستاگرام،‌ تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی در فضای مجازی باید گفت این اتفاق، اتفاقی خوب و شاید لازم است. به هر حال رجوع همگانی به فضای مجازی باعث شده است‌ در تعارض بین فضای مجازی و فضای واقعی، فضای مجازی اختیار را در دست بگیرد. با این توضیح که عملکرد فضای مجازی هم عملکردی معقول است و این امر موجب شده در عرصه سایبری گامی به جلو برداریم. همچنین باید گفت، حالت تعارضی بین فضای مجازی با فضای واقعی به تعامل تغییر رویه پیدا کرده است.

او همچنین توضیح داد:‌ الان مردم منابع متکثر انتخابی را دنبال می‌کنند و مجبور به انتخاب‌ اجباری نیستند. چون تا دیروز یواکشی به فضای مجازی وارد می‌شدند، اما الان نظام تصمیم‌گیری برای آموزش دانش‌آموزان، مطرح کردن توصیه‌های بهداشتی و حتی خرید اینترنتی جامعه را به حضور در فضای مجازی تشویق و دعوت می‌کند. البته ضعف این قضیه اینجاست که نیروهایی که تا امروز وظیفه تولید فرهنگ را روی دوش خودشان احساس می‌کردند به حاشیه رانده می‌شوند؛ یعنی سلبریتی‌ها پا جای پای نویسندگان و روشنفکران گذاشته‌اند.

او ادامه داد: در چنین شرایطی «تقویت فضای واقعی» باید به عنوان دغدغه‌ای جدی مد نظر قرار گیرد؛ مثلاً صداوسیما باید رفتارش را اصلاح کند و شبیه فضای مجازی هوچی‌گر و رادیکال نباشد. همچنین لازم است روزنامه‌ها و تریبون‌های دانشگاهی هم تقویت شوند و چنین نباشد که روزنامه‌نگاران تحت تاثیر فضای مجازی فعالیت کنند.

محمدتقی ‌آزاد ارمکی در پایان صحبت‌هایش گفت‌:‌ با این تفاصیل، اهالی دانشگاه و روشنفکران باید مطالب خود را به نحوی به اطلاع عموم برسانند؛ از آنجا که دانشگاهی‌ها قبل از کرونا برای خودشان حرف می‌زدند اما الان با رقیب قلدری همچون فضای مجازی طرف‌اند، لازم است داشته‌هایشان را به سمع و نظر افکار عمومی برسانند تا از قافله تاثیرگذاری عقب نمانند.

  • منبع خبر : اعتماد آنلاین