جهانگیری: دولت نمی‌تواند نسبت به افزایش اجاره مسکن بی‌تفاوت باشد
جهانگیری: دولت نمی‌تواند نسبت به افزایش اجاره مسکن بی‌تفاوت باشد
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه هدف اصلی اختصاص ارز۴۲۰۰ تومانی این بود که کالای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد، گفت: کسانی که از منظر صرف اقتصادی ما را محکوم می‌کنند کمترین ارتباطی با زندگی مردم ندارند و نمی‌دانند که زندگی آنها چگونه می‌گذرد.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری روز شنبه در آیین تکریم و معارفه رییسان پیشین و جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تحریم‌ها فشارهای سنگینی بر ملت ایران وارد کرده است، اقتصاد ایران آسیب دید اما فروپاشی ایجاد نشد و روی پای خود ایستاده است، زندگی مردم سخت شده است اما دولت در تلاش است بار این فشار را از دوش مردم کاهش دهد.

معاون اول رییس جمهوری گفت: افرادی که مسوولیت دارند باید بدانند در این کشور مردم با خون و جان از انقلاب محافظت کردند. با انسجام، وحدت ملی و پای کار ایستادن در خدمت به مردم می‌توان از بحران و سختی‌ها عبور کرد.

جهانگیری شرایط کشور را خاص و ویژه دانست گفت: در دوره ای قرار گرفته ایم که دشمنان انقلاب و ایران از هیچ فرصتی برای آسیب زدن به کشور دست بر نمی دارند. دشمنان دیرینه ایران مانند آمریکا از هر فرصتی و هر برنامه که شده سنگی در پیش پای ملت ایران قرار بدهند که نتوانند به راه و مسیر پیشرفت که ترسیم کرده با آرامش و سرعت ادامه دهد.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: در منطقه هم سعودی‌ها و  رژیم اشغالگر قدس دست به دست هم دادند و در هر مقطعی علیه کشور توطئه می‌کنند نماد اصلی این توطئه‌ها اعمال تحریم‌هاست.
جهانگیری به توطئه اخیر آمریکایی‌ها در سازمان ملل اشاره کرد و گفت: بر اساس برجام تا چند ماه آینده محدودیت‌های تسلیحاتی ایران لغو می شود و می‌توانیم نیازهای تسلیحاتی خود را خرید کنیم و تولیدات داخلی را بفروشیم.

وی با بیان این که امریکایی‌ها می خواهند مانع لغو تحریم تسلیحاتی بشوند گفت: مقدمات این کار را آغاز کرده‌اند حتی با فشار سعودی‌ها در دبیرخانه سازمان ملل گزارش تهیه می کنند که زمینه را برای توطئه بر ضد ایران مساعد کنند.

معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: تحریم‌ها فشارهای سنگینی و به تعبیری خودشان جنگ اقتصادی بر ضد ایران را شروع کرده تند و صریح اعلام کرده‌اند به دنبال فروپاشی نظام ایران هستند اما وقتی موفق نشدند گفتند جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب را نخواهند دید و پس از آن به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بودند.

جهانگیری افزود : اقتصاد ایران آسیب دید اما فروپاشی در آن اتفاق نیفتاد و اکنون روی پای خود ایستاده است و در سال‌های گذشته سالانه ۵٠٠ تا ۶٠٠ هزار شغل ایجاد کردیم ولی اگر نفت را می فروختیم و به پول‌هایمان دسترسی داشتیم حمل و نقل بین المللی و فشار بر تجارت خارجی ایران نبود در تداوم شتاب رشد اقتصادی سال ٩۵ حدود ١۴درصد حتما بسیاری  از مشکلات را پشت سر می گذاشتیم.

وی گفت: آمریکایی‌ها بر سر راه ایران مانع و اختلال ایجاد کردند اما به هدف خود نرسیدند آنها می‌خواستند اقتصاد ایران از هم بپاشد اما اکنون اقتصاد ایران روی پای خود ایستاده است و در حال رشد است. البته زندگی مردم سخت شده است و با مشکل زندگی می کنند و با تمام وجود درک می‌کنیم در دولت اولویت اصلی را بر تلاش برای کاهش بار فشار و سختی از دوش مردم گذاشته‌ایم

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به تصمیم‌گیری برای ارز ۴٢٠٠ تومانی گفت: هدف اصلی این طرح این بود که کالای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مناسب و با فراوانی در اختیار مردم قرار گیرد که تصمیم اقتصادی نیست کسانی که از منظر صرف اقتصادی ما را محکوم می‌کنند کمترین ارتباطی با زندگی مردم ندارند و نمی‌دانند که زندگی آنها چگونه می گذرد.
جهانگیری یادآورشد: البته می دانیم که این تصمیم ممکن است رانت و فساد و سوء استفاده ایجاد کند در این میان عده ای از این شرایط سوء استفاده کردند که آنهایی که یک دلار از این ارز  که برای تسهیل زندگی مردم است، سوء استفاده کردند را باید به عنوان یک خائن به مردم معرفی شود و به شدت برخورد قانونی شود و ریال‌ها و دلارها پس گرفته شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: نمی توانیم نسبت به زندگی مردم بی تفاوت باشیم و بگوییم قیمت ارز در بازار به هر میزانی بود نان و آب مردم با همان قیمت تهیه شود شاید اقتصاد این را تایید کند، ولی انسانیت و اداره کشور آن را تایید نمی‌کند و باید به طبقات متوسط و ضعیف جامعه رسیدگی شود که در این کشور جمع زیادی از مردم ایران هستند.

دولت نمی‌تواند نسبت به افزایش اجاره مسکن بی‌تفاوت باشد

جهانگیری با اشاره به افزایش اجاره مسکن گفت: همه می‌دانند که بخشی از جامعه اجاره نشین است و هزینه اجاره در سبد زندگی آنها نقش تعیین کننده‌ای دارد، اینکه گفته شود یک‌باره اجاره تبدیل به عدد بالایی شده و رشد وحشتناکی کرد، حتما دولت تصمیمی می‌گیرد که ممکن است با اصول اقتصادی سازگار نباشد مگر می‌شود ما بگوییم کاری نمی‌کنیم. اگر بنشینیم و فقط این سیاست و  اتفاقات را نظاره کنیم چه اتفاقاتی در کشور رخ می‌دهد؟

وی یادآور شد: البته بیش از همه خود مردم می‌توانند تعیین کننده باشند، مردم باید بدانند ما با شرایط تحریم و کرونا روبه رو هستیم؛ همین پدیده کرونا به تنهایی اقتصادهای بزرگ دنیا را به هم ریخته است.  خود آمریکایی‌ها و اروپایی ها به این مطلب اذعان کردهاند که در طول یک قرن گذشته، اقتصاد دنیا با چنین چالش بزرگی روبه رو نشده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: کارشناسان رشدهای منفی ۷ و ۸ درصد را در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی می‌کنند. در آمریکا ۴۰ میلیون نفر بیکار شده‌اند و برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند و اعلام کرده‌اند در قرن اخیز با چنین فاجعه اقتصادی مواجه نشده اند.

جهانگری تاکید کرد: ما اکنون علاوه بر کرونا با ویروسی چند برابر بدتر از کرونا، یعنی تحریم هم مواجه هستیم و ویروسی بدتر از تحریم اینکه تعدادی از کشورهای پر رو با هم همراه شده اند و هر روز سعی می‌کنند به یک بهانه‌ای در فضای بین‌المللی بر ضد ایران، دست به اقدامی بزنند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آنچه در این شرایط تعیین کننده است و می‌تواند ما را از این پیچ‌های سخت و خطرناک به خوبی عبور دهد و انسان با قاطعیت بتواند بگوید به یاری خدا می‌توانیم عبور کنیم، انسجام و وحدت درونی ملت ایران، رهبری و هدایت‌های رهبر بزرگوار انقلاب، و پای کار ایستادن مدیران کشور است.

وی تاکید کرد: اکنون زمان این نیست که بگوییم فقط یک سال دیگر پایان دوره کاری دولت است، چرا خطر کرده و کارهای سخت کنیم و کارها به صورت خودکار انجام می‌شود و این دوره هم تمام می‌شود و کار را دست افراد دیگری می‌دهیم.

جهانگیری گفت: کسانی که مسئولیت دارند باید بدانند در کشوری مسئولیت دارند و خدمتگزار ملتی هستند که آنها با فدای جان و خون خودشان از این انقلاب حفاظت و حراست کرده و کار را تا به اینجا برسانند.

معاون اول رییس جمهوری خستگی ناپذیری و پای کار ایستادن را خط مشی اصلی کشور دانست و گفت: آنچه می‌تواند کشور را از این مسائل عبور دهد، یکی انسجام و دیگری ایستادگی پای کار مردم است، باید برای اداره کشور وقت بگذاریم، شبانه روز کار کنیم و از نظرات صاحب نظران و منتقدان استفاده کنیم از خدمت به مردم خسته نشویم و اینها باید خط مشی اصلی ما باشد.

وی تصریح کرد: درسی که ایثارگران و خانواده های شهدا، جانبازان به همه می‌دهند این است که پای کار این ملت بایستیم و از ملت یاد بگیریم که چگونه می‌توان با ایستادگی و مقاومت مشکلات را پشت سرگذاشت.

فرهنگ شهادت و ایثارگری را باید نسل به نسل منتقل کنیم

جهانگیری رمز پیروزی در جنگ را انسجام، عنایات الهی و پایمردی مردم و مسئولان دانست و گفت: چه کسی باور می‌کرد جنگی را که همه کشورهای دنیا در یک طرف و مقابل ما ایستاده بودند بتوانیم با مقاومت و موفقیت و پیروزی پشت سر بگذاریم.

وی یادآور شد: باید ببینیم آیا آن هنرها و دستاوردهایی که در دفاع مقدس برای ما در فرهنگ شهادت و ایثارگری به وجود آمد، را نسل به نسل منتقل کرده ایم یا خیر؟ وابسته به خانواده شهید هستیم از موضع وابستگی به خانواده شهید نیستیم از موضع خدمتگزاری از این خانواده‌ها بپرسیم که چقدر در انتقال  فرهنگ ایثارگری و شهادت به نسل های بعدی موفق بوده ایم. این فرهنگ متعلق به نسل گذشته نبوده است و رسالت مهم «بنیاد شهید» این است که این فرهنگ را به نسل‌های بعدی منتقل کند.

خدمت به خانواده شهدا و ایثارگران محدودیت زمانی و مکانی ندارد

جهانگیری در این مراسم با تقدیر از زحمات و خدمات حجت الاسلام شهیدی گفت: خدمت به خانواده شهیدان و ایثارگران توفیقی بزرگی است که در فرهنگ و دین و کشورمان وجود دارد؛ مساله شهادت، شهید و ایثارگری و خانواده آنها با محدودیت‌های زمانی و مکانی سازگار نیست.

معاون اول رییس جمهوری گفت: هر جامعه ای نیاز دارد برای تداوم حیات خود فرهنگ شهادت و ایثارگری را به فرهنگ مسلط، موثر و معتبر تبدیل کند، نهادهایی مانند «بنیاد شهید» نقش محوری و کلیدی در این کار مهم دارند.
وی یادآورشد: جامعه ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حرف تازه و جدیدی در دنیا مطرح کرد که می‌خواهد نظامی متکی بر اسلام برپا کند و مستقل باشد و روی پای خود ایستاده و ارزش‌های اسلامی را ترویج دهد و به همین دلیل با دشمنی‌های متعدد و تهدیدات جدی روبه‌رو شده است.

وی گفت: آن چه که بیشترین نقش و سهم در عبور از تهدیدات و بحران‌ها داشته است فرهنگ ایثارگری و شهادت طلبی ملت ایران در تمام زمینه‌ها بوده است که این فرهنگ‌ها  آموزه دینی است که ملت ایران دارد، اما بسیاری از ملت‌های دیگر جهان از آن برخوردار نیستند.

معاون اول رییس جمهوری بنیاد شهید را یک نهاد مردمی و انقلابی دانست و گفت: این بنیاد یک نهاد واسط و میانجی و همچنین یک نهاد رسمی حاکمیتی در ساختار کشور است، بنیاد شهید از طرفی در حکومت و از طرف دیگر در ارتباط با جامعه ایثارگران حضور دارد که باید با گفت‌وگو و مفاهمه و تعامل با جامعه و دولت، بتواند مشکلات آنها را به دولت منتقل کند.

جهانگیری با اشاره به تحولات بین‌المللی در سطح منطقه و جهان افزود: کشور ما نیز در مسیرتوسعه و پیشرفت قرار دارد، برخی تحولات در زمینه ارتباطات و فناوری و اقتصاد ناگزیر در کشورهای مختلف تاثیر می‌گذارد، ما نیز در مسیر همین تحولات قرار داریم، که گاهی باعث گسست اجتماعی و میان نسلی می‌شود.
وی تصریح کرد: مهمترین رسالت و ماموریت نهاد دینی و فرهنگی و مدنی این است که تلاش کند با تقویت همبستگی اجتماعی، ‌این گسست‌ها را از بین برده و زبان و همکاری مشترکی با جامعه پیدا کنند.

مدیریت در محدودیت هنر حجت الاسلام شهیدی بود

معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از خدمات ۷ ساله حجت الاسلام شهیدی (رییس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران) گفت: ایشان در طول این سال‌ها صادقانه و با تمام توان در خدمت ایثارگران و خانواده های شهدا بود و اقدامات مهمی در این سال‌ها انجام داد.

وی به برخی محدودیت‌های دولت نظیر کاهش درآمدهای نفتی اشاره و تصریح کرد: ما کشوری بودیم که در یک سال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، اما کل درآمد نفتی کشور در سال ۹۸ حدود ۸ میلیارد دلار بوده که این کاهش درآمد، بر همه بخش‌ها از جمله بودجه دولت تاثیر می‌گذارد و هنر مدیریت این است که با وجود این محدودیت‌ها بتواند کار کند که حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نمونه ای از این گونه مدیریت در شرایط محدودیت بود.

جهانگیری افزود: حجت الاسلام شهیدی حضوری معنوی در جلسات هیات دولت داشت که در ابتدای جلسه با صوت زیبای قرآن و گاه با تذکرات اخلاقی مطالب لازم را به دولت منتقل می کرد و با حساسیت و جدیت فراوان به دنبال حل مشکلات و مسائل ایثارگران و خانواده های شهدا بود.

اوحدی از مدیران پای کار و با سابقه است

جهانگیری همچنین «سعید اوحدی» (رییس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران) را از مدیران پا به کار و با سابقه دولت در بخش‌های مختلف توصیف کرد و گفت: ایشان امروز توفیق یافته که در خدمت شریف‌ترین انسان ها یعنی ایثارگران و خانواده‌های آنها باشد.

معاون اول رییس جمهور از سعید اوحدی به عنوان مدیر بحران و مدیری با فکر و برنامه یاد کرد و گفت: برخی مدیران در شرایط بحران تسلط بر کار را از دست می‌دهند و تصمیمات غیرعقلایی می گیرند، اما مدیریت اوحدی در زمان تصدی سازمان حج و زیارت و در حادثه منا نشان داد که ایشان مدیر شرایط بحران با عملکردی مناسب است.

وی اطهار داشت: آقای اوحدی در حوزه معاون اول رییس جمهوری نیز سابقه مشاوره در بخش روابط سوریه و عراق را دارد و تا پیش از این هم معاون وزیر آموزش و پرورش بود که در این حوزه نیز عملکرد موفقی داشت و امیدوارم با توجه به اینکه ایشان خود از آزادگان سرافراز و برادر شهید است، بتواند در جایگاه فعلی نیز منشاء خیر باشد.

فدارکاری آزادگان برای امروز کشور الهام بخش است

جهانگیری با اشاره به مظلومیت آزادگان و اینکه فرصت بازگو کردن سختی‌ها و مشقت‌های آنها به خوبی فراهم نشده است، ‌ گفت: آزادگان سرافراز کشور در سختی‌های فراوان، مقاومت‌ها و فداکاری‌های زیادی از خود نشان دادند که می‌تواند برای شرایط امروز کشور الهام بخش باشد.

معاون اول رییس جمهوری با ابراز خرسندی از اینکه حجت الاسلام شهیدی همچنان بعنوان نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت خود را ادامه خواهد داد، ‌ گفت: دولت نیز آنچه در توان دارد از بنیاد دریغ نخواهد کرد و امیدوارم بتوانیم بخش عمده ای از مطالبات و تعهدات بنیاد به ایثارگران و خانواده های شهدا را پرداخت کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه و رییس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این مراسم گزارشی از اقدامات انجام شده و عملکرد این بنیاد در دوره مسئولیت خود ارائه کرد.

سعید اوحدی معاون رییس جمهوری و رییس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این جلسه با تاکید بر لزوم رویکرد جهادی، از اهتمام جدی خود برای پیگیری برنامه های بنیاد خبر داد و گفت: باید خود را در محضر شهیدان ببینیم و امانتدار آنها باشیم و با تمام توان به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران خدمت کنیم.

در این مراسم لوح سپاس خانواده شهدا و ایثارگران به حجت الاسلام‌والمسلمین شهیدی و حکم رییس جمهوری برای تصدی سعید اوحدی از سوی معاون اول رییس جمهوری به آنها اعطا شد.

  • منبع خبر : ایرنا