نعمت احمدی: قاسم زاده و منصوری قاضی تحقیق بودند نه قاضی مرحله حکم/ این افراد کمر به نابودی مطبوعات بسته بودند
نعمت احمدی: قاسم زاده و منصوری قاضی تحقیق بودند نه قاضی مرحله حکم/ این افراد کمر به نابودی مطبوعات بسته بودند
نعمت احمدی گفت: ما از اصل 168 قانون عدول و روزنامه و دعاوی مطبوعاتی را مختصر مدیرمسئول کردیم. روزنامه نگاران، خبرنگار و عکاس، مطبوعاتی و ابزار مطبوعات هستند که قانون اساسی می گویند دعاوی مطبوعاتی در دادگاه عمومی و با حضور هیئت منصفه برگزار شود اما با اراده آقای مرتضوی که این امر را باب کردند دعاوی مطبوعاتی مختصر مدیران مسئولان شد.

نعمت احمدی وکیل دادگستری در گفتگو با خبرنگار سایت خبری مدآرا با اشاره به بازنگری در احکام صادره توسط قاضی منصوری و قاسم زاده گفت: قاسم زاده و منصوری حکم صادر نکردند و قاضی تحقیق بودند و قاضی مرحله تحقیق تا قاضی مرحله حکم فرق می کند.

وی ادامه داد: خروجی عملکرد قاسم زاده و منصوری درست است و منطبق با حرف آقای عبدی است. و این قاضی ها وقتی روزنامه ای را می بنند و یا روزنامه نگاری را بازداشت می کنند درست است که در مرحله تحقیق بوده اما نتیجه آن در حکم صادر شده تاثیر گذار بوده است.

احمدی گفت: موضوع این است که سرنوشت این پرونده ها به کجا رسید؟ بسیاری از این روزنامه نگاران از ایران رفتند و تعدادی از روزنامه ها بسته شدند و عملا اعمال آقای قاسم زاده، منصوری و مرتضوی در جهت ختم و نابودی مطبوعات صورت گرفت. مطبوعات که اگر از صحنه خارج شوند خودشان فی نفسه قوه اجرایی ندارد.

این وکیل دادگستری گفت: در قانون اساسی اصل ۱۷۱ می گوید” هر گاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی گردد، در صورت تقصیر، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود، و در هر حال از متهم اعاده حیثیت می‌گردد.” که من این اراده را در این خصوص در مسئولین نمی بینم و این خواسته های دور و دراز ما است که انجام نمی شود

نعمت احمدی گفت: ما از اصل ۱۶۸ قانون عدول و روزنامه و دعاوی مطبوعاتی را مختصر مدیرمسئول کردیم. روزنامه نگاران، خبرنگار و عکاس، مطبوعاتی و ابزار مطبوعات هستند که قانون اساسی می گویند دعاوی مطبوعاتی در دادگاه عمومی و با حضور هیئت منصفه برگزار شود اما با اراده آقای مرتضوی که این امر را باب کردند دعاوی مطبوعاتی مختصر مدیران مسئولان شد.

وی ادامه داد: یعنی خبرنگار،عکاس، روزنامه نگار هیچ کاره هستند و باید این افراد را در دادگاه عادی برخورد کنند اما مدیرمسئول را در دادگاه مطبوعاتی حاضر شوند.

نعمت احمدی در پایان تاکید کرد: این افراد از ابزار قانون مطبوعات استفاده کردند که این قوانین نیاز به بازنگری دارد.

  • منبع خبر : سایت خبری مدآرا