«یاران نجات» به ۴ محکوم به قصاص زندگی دوباره بخشیدند
«یاران نجات» به ۴ محکوم به قصاص زندگی دوباره بخشیدند
دو پرونده قتل که متهمان آنها در آستانه اجرای حکم قصاص بودند با تلاش نیکوکاران و حضور اولیای دم مقتولان در دفتر ثبت اسناد رسمی به رضایت ختم و پرونده پدر و پسر متهم به قتل کرمانشاهی نیز یک روز پس از ثبت رضایت در دفتر دادستان عمومی شهرستان اسلام‌آباد غرب به آزادی منجر شد.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛گروه یاران نجات پس از اطلاع‌رسانی روزنامه «شرق» درخصوص درخواست کمک بهزاد، جوان کرمانشاهی که در ۲۵سالگی مرتکب قتل شده بود، تلاش خود را برای نجات این جوان آغاز کرد و مبلغ ۳۰ میلیون تومان کسری خانواده متهم به قتل توسط خبرنگار «شرق» مستقر در کرمانشاه به حساب دادگستری کل استان کرمانشاه واریز و در سومین روز تابستان سال جاری رضایت محضری از وکیل تام‌الاختیار خانواده مقتول اخذ شد. این جوان کرمانشاهی در ۲۵ مهر سال ۱۳۸۹ هنگام بازگشت به منزل با صحنه کتک‌خوردن مادرش توسط شوهرخواهرش مواجه شد. او هنگامی که مادرش را روی زمین و غرق در خون در حال کتک‌خوردن دید، به ناگهان اختیارش را از دست داد و با شوهرخواهرش درگیر شد و در نهایت با ضربه کارد آشپزخانه او را به قتل رساند. بهزاد پس از تحمل ۱۱ سال حبس سرانجام با کمک خیرین و گروه یاران نجات از چوبه دار رهایی یافت و در چند روز آینده از زندان آزاد خواهد شد. در پرونده دوم «احسان» نوجوان ایلامی اوایل بهار سال ۱۳۹۷ در ۱۶سالگی، هنگامی که به سن قانونی نرسیده بود، در یک نزاع خونین باعث مرگ مردی شد که چندین سال از خودش بزرگ‌تر بود. خانواده احسان با فروش منزل مسکونی و زیورآلات خود نتوانستند دیه درخواستی اولیای دم مقتول را فراهم کنند، تا اینکه گروه یاران نجات به کمک این خانواده دردمند آمد و در دوم تیرماه جاری مبلغ ۵۰ میلیون تومان کسری دیه درخواستی اولیای دم مقتول را پرداخت و رضایت آنها راجلب کرد. این نوجوان متهم به قتل نیز از طناب دار فاصله گرفت و در روزهای آینده از زندان آزاد خواهد شد.

پرونده سوم و چهارم پرونده پدر و پسری به نام‌های «سلمان» و «نادر» بود که تلاش برای جلب رضایت اولیای دم سال‌ها به طول انجامید و در روزهای اول تا سوم تیرماه تلاش برای جلب رضایت اولیای دم بارها با شکست مواجه شد، اما تلاش اعضای شورای حل اختلاف ویژه صلح و سازش قتل کرمانشاه و حضور هنرمندان و مسئولان شهر کرمانشاه و همچنین تلاش خبرنگار «شرق» در سومین روز از تیرماه جاری مثمر ثمر واقع شد و در نهایت رضایت اولیای دم در دفتر دادستان عمومی دادسرای شهرستان «اسلام‌آباد‌ غرب» در حضور «سیدسجاد ملایری»، دادستان این شهرستان، به ثبت رسید.
۱۶ تیرماه سال ۹۰ اختلاف خانوادگی بین دو برادر منجر به یک نزاع خونین شد و در این نزاع «وحید» فرزند یکی از برادرها توسط عمو و پسرعموی خود به نام‌های سلمان و نادر به قتل رسید. پس از قتل وحید، سلمان و نادر متواری شدند؛ اما پس از مدت کوتاهی هر دو نفر آنها توسط پلیس دستگیر و تا زمان دادرسی روانه زندان شدند. در جریان محاکمه پدر و پسر اتهام و مشارکت در قتل را پذیرفتند و در نهایت هر دو نفر آنها توسط دادگاه محکوم به قصاص شدند. پس از آن تلاش بزرگان ایل «کلهر» و پادرمیانی بزرگان ایلات و عشایر استان کرمانشاه و شورای حل اختلاف ویژه صلح و سازش قتل استان برای برقراری صلح و سازش بین دو خانواده آغاز شد؛ اما این تلاش‌ها در  ۹ سال هیچ‌گاه مثمر ثمر واقع نشد و سلمان و پسرش بارها تا یک‌قدمی چوبه دار رفتند؛ اما هر بار وساطت بزرگان فامیل و طایفه‌های استان مانع از اجرای حکم قصاص شد.

سرانجام پس از ۹ سال تلاش همه‌جانبه بزرگان فامیل و شورای حل اختلاف به نتیجه مطلوب رسید و پدر مقتول پادرمیانی بزرگان را پذیرفت، از اجرای حکم قصاص منصرف شد و تن به رضایت به برادر و برادر‌زاده اش داد. با این وجود این پایان کار پدر و پسر نبود. مقتول دارای همسر و یک فرزند دختر بود که هنگام مرگ پدر کمتر از سه سال داشت و در ۹ سال به همراه مادرش سختی‌های فراوانی را متحمل شده بودند. بار دیگر تلاش بزرگان فامیل برای جلب رضایت همسر و فرزند مقتول آغاز شد؛ اما مادر و دختر ۱۲ساله‌اش خواستار اجرای حکم قصاص بودند؛ اما به دلیل رضایت ثبتی پدربزرگ این خواسته ممکن نبود مگر اینکه از سوی آنها تفاضل دیه به حساب دادگستری واریز می‌شد. عدم توانایی پرداخت تفاضل دیه باعث شد همسر و دختر مقتول درخواست دیه ۵۰۰ میلیون تومانی را عنوان کنند و این امر برای سلمان و پسرش به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نبود، چرا که آنها تنها یک منزل مسکونی محقر در روستایی دورافتاده داشتند که با درخواست اولیای دم مقتول چندصد میلیون تومان اختلاف داشت. با این حال تلاش و گفت‌وگوی بزرگان طایفه به‌خصوص «عزالدین الماسی» بزرگ و معتمد طایفه برای تعدیل مبلغ درخواستی مثمر ثمر واقع شد و سرانجام همسر و دختر مقتول اعلام کردند در صورت دریافت مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان از اجرای حکم قصاص صرف نظر خواهند کرد. با این اوصاف منزل مسکونی روستایی پدر و پسر متهم به قتل ارزش چندانی نداشت و عزالدین بزرگ طایفه، گلریزان نسبتا بزرگی را ترتیب داد.

در این گلریزان مهندس «جهانبخش شکری» رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه، مجتمع جهان فولاد غرب، ذوب‌آهن بیستون و بزرگ‌ترین پرورش‌دهنده اسب نژاد کرد کشور مبلغ ۵۰ میلیون تومان، شهریار کریمی خبرنگار «شرق» به نمایندگی گروه یاران نجات۵۰ میلیون تومان و فریبا کوثری بازیگر سینما و تلویزیون مبلغ ۴۰میلیون تومان در دفتر دادستانی شهرستان اسلام‌آباد غرب و درحضور «سیدسجاد ملایری» دادستان دادسرای این شهرستان به اولیای دم تحویل دادند. ۸۰ میلیون تومان باقی‌مانده وجه دیه با همکاری مشترک عزالدین الماسی از بزرگان طوایف کرمانشاه و عضو شورای حل اختلاف ویژه صلح و سازش قتل، «شاپور تواسی» خیّری از شهرستان اسلام‌آباد غرب، «کیانوش بسامی» فعال اجتماعی شهرستان اسلام‌آباد غرب، دکتر مجتبی بخشی‌پور نایب‌رئیس شرکت‌های عمرانی کل کشور و همراهی جمعی از هنرمندان و اقوام و آشنایان متهمان به قتل به خانواده اولیای دم پرداخت شد. در جلسه جلب رضایت اولیای دم، دادستان اسلام‌آباد پس از گفت‌وگو با همسر و دختر مقتول، ضمن تقدیر از همسر مقتول به خاطر شرایط سختی که در ۹ سال فقدان همسر با آن روبه‌رو شده بود، از دختر مقتول دلجویی به عمل آورد. همچنین در این جلسه پدربزرگ و مادر دختر مقتول از سهم دیه و مهریه خود به نفع دختر مقتول صرف نظر کردند و همسر مقتول متعهد شد با مبلغ دیه دریافتی یک واحد آپارتمان به نام دخترش خریداری کند.

با توجه به اینکه این دو متهم به قتل مدت ۹سال در حبس بودند و با توجه به گواهی حسن رفتار آنها در زندان طی روزهای آتی حکم قطعی آزادی آنها صادر خواهد شد. شکری که از خیرین بنام در آزادی زندانی‌های محکوم به قصاص و مالی استان کرمانشاه است، در گفت‌وگو با خبرنگار «شرق» در خصوص احساس خود از کمک به آزادی دو محکوم به قصاص گفت: «با دیدن آزادی این دو محکوم به قصاص و اینکه به زندگی عادی خود بازگشته‌اند، احساس بسیار خوشایندی به من دست داد. متأسفانه ما خیلی دیر متوجه درخواست کمک این پدر و پسر شدیم و می‌بایست زودتر از این متوجه آنها می‌شدیم و اقدامات لازم برای یاری‌رسانی به آنها را انجام می‌دادیم. من به جرئت می‌گویم که ما انسان‌ها امانتداری بیش نیستیم. اگر ما قدمی برای همنوعان خودمان برداریم، به تعهد انسانی خودمان در قبال انسان‌های دیگر عمل کرده‌ایم. امروز من خیلی خوشحال هستم و انگار که تمام دنیا را به من داده‌اند. وقتی می‌بینم پس از ۹ سال این نجات‌یافته‌ها اکنون در کنار همسرهایی هستند که تا به امروز در انتظار بازگشت آنها ایستاده‌اند و اشک شادی می‌ریزند، دنیا برای من است و از این احساس شادی لذت می‌برم». شکری درباره انتقاد برخی از افراد در خصوص کمک مالی برای نجات زندانیان محکوم به قصاص نیز گفت: «برای هرکدام از ما انسان‌ها این امکان وجود دارد که در این شرایط قرار بگیریم و در یک لحظه دست به اقدامی بزنیم که عاقبت آن شبیه به عاقبت همین پدر و پسر است. من از کسانی که این‌گونه انتقادات را مطرح می‌کنند، درخواست می‌کنم این‌طور فکر نکنند که شخصی که در جریان یک نزاع ناخواسته مرتکب قتل می‌شود، از قتلی که انجام داده خوشحال است. نه این‌طور نیست. بهتر است ابتدا خودمان را در موقعیت ایجاد‌شده قرار دهیم، آن وقت می‌توانیم قضاوت درستی انجام دهیم. به عقیده من نجات یک فرد قاتل از چوبه دار نجات یک فرد نیست، بلکه در مقیاس کوچک نجات یک خانواده و در مقیاس بزرگ‌تر نجات یک جامعه و به فرمایش قرآن کریم نجات بشریت است. من از تمامی نیکوکاران و آحاد مردم دعوت می‌کنم برای اصلاح جامعه و برقراری جامعه‌ای پویا حتی با کمک‌های مالی اندک خود به این امور وارد شوند».

  • منبع خبر : شرق