وزیر غیر اسلامی راه و شهرسازی صورت مسئله را پاک کرد/ شایعه پشت‌بام خوابی، کار ضدانقلاب بود
وزیر غیر اسلامی راه و شهرسازی صورت مسئله را پاک کرد/ شایعه پشت‌بام خوابی، کار ضدانقلاب بود
روزنامه توسعه ایرانی، فروردین ماه سال گذشته بود که در گزارشی درباره وضعیت نا به سامان مسکن در تهران به موضوعی اشاره کرد که هم اکنون پس از گذشت یک سال به معضل غیرقابل انکاری تبدیل شده است که کتمان آن توسط برخی مسئولان در این روزها باعث رنجش شهروندان تهرانی شده است.

روزنامه توسعه ایرانی، فروردین ماه سال گذشته بود که در گزارشی درباره وضعیت نا به سامان مسکن در تهران به موضوعی اشاره کرد که هم اکنون پس از گذشت یک سال به معضل غیرقابل انکاری تبدیل شده است که کتمان آن توسط برخی مسئولان در این روزها باعث رنجش شهروندان تهرانی شده است.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ این روزنامه سال گذشته نوشته بود: در برخی مناطق ضعیف و کم برخوردار شهر تهران مالکین قسمت پشت بام خود را به ‌صورت یک اتاق به افرادی که معمولاً جزو دهک‌های پایین جامعه محسوب می‌شوند، اجاره می‌دهند. این ساختمان‌ها سبک، موقت و ناایمن هستند. اجاره‌های‌شان هم بسته به نوع سازه و محدوده مسکونی متفاوت است.

این روزنامه خبر داده بود که” بعضی از کارکنان این برج‌ها از این محل درآمد اجاره بام ها حداکثر استفاده را می‌برند و با فراهم کردن رخت خواب‌های مستعمل و کارتن یخچال که تقریباهم اندازه قد یک انسان است، شبانه از ۱۰ هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان دریافت می‌کنند، البته این بخش ویژه برای کسانی است که درآمد بیشتری دارند:«در بخش عادی کرایه ها ۲ تا ۵ هزارتومان است. این بخش عادی فقط برای خوابیدن است و هیچ امکانات دیگری ندارد. به‌طور مثال در هنگام بارش باران، آن‌هایی که در بخش ویژه خوابیده‌اند می‌توانند به طبقات پایینی رفته و آن‌جا شب را صبح کنند اما در بخش عادی، افراد اجازه این کار را ندارند و در هر حال افراد باید بالافاصله بعد از طلوع آفتاب جای خواب ‌شان را ترک کنند و از ساختمان بیرون بروند.”

اجاره هایی که حالا پس از گذشته ۱۳ ماه مانند سایر اقلام ضروری و غیر ضروری با تورم صد درصدی مواجه شده است تا جاییکه روزنامه شرق اواخر هفته گذشته در همین رابطه نوشت: با وخیم‌شدن وضعیت معیشت خانوار به سبب افت درآمد و افزایش تورم و گرانی، اقلام دیگر نیز با رشد درخور توجهی روبه‌رو شده‌اند. مسکن، یکی از مواردی است که همتای گرانی‌ها، افزایش داشته و جامعه با افزایش درصد اجاره‌نشینی روبه‌رو شده است؛ علاوه بر اینکه بسیاری از مردم، به دلیل افزایش نرخ اجاره، مجبور به حاشیه‌نشینی یا سکونت در شهرهای اقماری شده‌اند. در این حالت، خانوارها، پله‌پله از هر سطح درآمدی، به پایین آمده و به‌روشنی با افزایش درصد حاشیه‌نشینی و سکونت در بافت‌های فرسوده روبه‌رو شده‌ایم. هرچند آمار دقیق قابل استنادی از سال ۱۳۹۶ به این سو، در این زمینه وجود ندارد و آمارهای اعلامی نیز تنها گمانه‌زنی است، اما بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن، خبر از گسترش «سکونت‌ در حاشیه آرامستان‌ها»، «پشت‌بام‌خوابی» و «مغازه‌خوابی»، به‌ویژه در بین کارگران می‌دهند. اجاره هر شب خوابیدن زیر آسمان هم از سال گذشته تا امسال، ۲۵ هزار تومان افزایش یافته و به گفته علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، به ۵۰ هزار تومان رسیده است؛ اتفاقی که تأییدی بر شیوه «بدمسکنی» در کشور به شمار می‌رود.

این در حالی است که علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲ هم در تایید رواج پدیده پشت بام خوابی سال گذشته به رسانه ها گفت که منطقه ۲۲ تهران با پدیده «پشت‌بام‌خوابی» روبه‌رو است که روز به روز کارگران بیشتری درخواست اجاره آن را دارند. سال گذشته رقم اجاره این پشت‌بام‌ها‏ ۲۵ هزار تومان بود و اکنون به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:  آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن

اما پس از انتشار گزارش های درباره بام خوابی در تهران، رییس اتحادیه املاک صراحتاً این موضوع را رد کرد و به دنبال آن فرماندار تهران هم اعلام کرد که این موضوع را تکذیب می کند. امام نکته قابل توجه در این بین اظهار نظر عجیب محمداسلامی وزیر راه و شهرسازی است که امروز در گفت و گو با رسانه ها ضمن تکذیب پدیده پشت بام خوابی در کلانشهر تهران گفت: : من چنین چیزی نشنیده ام. بعید می دانم که صحت داشته باشد. چنین اخبار ضدانقلابی در فضای مجازی زیاد دیده می‌شود. از مردم می‌خواهم که وقتی در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، هر خبری را بازنشر نکنند بلکه اصل و اصالت خبر را بررسی کنند.

اظهار نظری که به نظر می رسد طی سالهای گذشته تنها راه نجات مسئولان از زیر فشار است تا بهانه ای شود برای برخورد شدیدتر و محدود تر شدن فضای مجازی. اما واقعیت ماجرا پیز دیگری است. با افزایش سرسام آور قیمت اجاره مسکن در تهران در این روزها بیشت از گذشته با آگهی هایی عجیب بر می خوریم که دل هر انسانی را به درد می آورد. کافی است کم فضای مجازی را بالا و پایین کنید تا اخباری در مورد فروش پشت‌بام خانه یا فضاهای کوچکی مثل اتاقک‌های ۱۰‌متری به چشم‌تان بخورد.

خرداد ماه ۱۳۹۹ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۹ میلیون و ۷۱ هزار تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به ماه قبل ۱۲.۱ درصد افزایش داشته است. افزایش تصاعدی و روزانه اجاره بها در شرایطی در بازار رخ می‌دهد که هیچ نهادی مسوولیت نظارت را بر عهده نمی‌گیرد. یکی از نمایندگان مجلس هم روزگذشته در همین رابطه اعلام کرد که آمارها نشان می‌دهد حدود ۹۰ درصد از  ۳۵ درصد افرادی که  مستاجر هستند توانایی پرداخت اجاره بهای خود را ندارند این نشان می‌دهد درآمد متوسط هر خانوار هیچ تناسبی با افزایش اجاره بها ندارد.

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: «العِبادَهُ سَبعُونَ جُزء افضَلُِها طَلَبُ الحَلالِ» عبادت هفتاد جزء است که بهترین آن، کوشش در به دست آوردن مال حلال است.

پس روا نیست وزیر محترم راه و شهرسازی در برابر کارگرانی که در این شرایط بد اقتصادی در برابر تامین مایحتاج روزانه خود درمانده اند و یا ناچار به حاشیه نشینی شده و یا  پشت بام خوابی و گورخوابی روی آورده اند اینگونه آدرس غلط بدهد.  و به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی: ضدانقلاب کسی است که در کاری که مشغول هست، سستی کند.

 

  • منبع خبر : سایت مدآرا