ابوذر ندیمی: با دستورالعمل و آیین‌نامه نمی‌توان بازار ارز را کنترل کرد/ مردم احساس می‌کنند امنیت ارز بالاست/ ارز زمانی به ثبات می‌رسد که عرضه وجود داشته باشد
ابوذر ندیمی: با دستورالعمل و آیین‌نامه نمی‌توان بازار ارز را کنترل کرد/ مردم احساس می‌کنند امنیت ارز بالاست/ ارز زمانی به ثبات می‌رسد که عرضه وجود داشته باشد
نماینده سابق مجلس: «یکی دیگر از عوامل بالارفتن نرخ ارز منابع جدیدی است که به وجود می‌آید مانند سهام عدالت؛ از سوی دیگر در شرایط فعلی وارد انتقال پول و کالا به خارج و وارد کردن به داخل مشکل شده است. در چنین شرایطی مردم به سمت سرمایه‌هایی مانند ارز و طلا می‌روند؛ خاصه اخیرا به سمت طلا سوق پیدا کرده‌اند زیرا قمت طلا گرچه متأثر از دلار است اما نقدشوندگی‌اش بسیار راحت‌تر از دلار است. کرونا و شرایط خاص جهانی متأثر از آن و تحریم‌هایی که ایران درگیر آن است هم بر دلایل پیشین افزود تا امروز شاهد افسارگسیختگی نرخ ارز و طلا باشیم».

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ نرخ ارز و طلا آن‌چنان افسارگسیخته بالا می‌رود که گویا سر ایستادنی نیست. با بالارفتن نرخ ارز قدرت خرید مردم هر روز کاهش می‌یابد و تورم افزایش می‌یابد و این درحالی است که مشخص نیست دولت و مشخصا بانک مرکزی تا چه حد می‌توانند در تثبیت قیمت ارز و طلا نقش‌آفرینی کنند اینکه چه عواملی دست‌به‌دست داده است تا شاهد چنین وضعیتی در عرصه اقتصادی باشیم؟

ابوذر ندیمی، تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره این موضوع گفت: «چندعامل مهم در افزایش نرخ ارز موثر است؛ نخست آنکه بانک‌ها با کاهش سود پرداختی توجیه لازم برای سپرده‌گذاری مردم را گرفته‌اند که گفته می‌شود قرار است این سود به ۱۲درصد هم برسد. مردم در چنین شرایطی محاسبه‌شان این است که اگر پول‌شان در بانک بماند آب می‌رود؛ بنابراین سعی می‌کنند پول‌شان را ارز تبدیل کنند».

او ادامه داد: «دومین علت آینده مبهمی است که مردم از آن واهمه دارند و به این دلیل هم می‌روند و ارز می‌خرند؛ چون احساس می‌کنند امنیت ارز بالاست. سومین عامل به روابط بین نقدینگی و عملکرد بانک مرکزی بازمی‌گردد».

ندیمی درباره دیگر عوامل ذکر کرد: «یکی دیگر از عوامل بالارفتن نرخ ارز منابع جدیدی است که به وجود می‌آید مانند سهام عدالت؛ از سوی دیگر در شرایط فعلی وارد انتقال پول و کالا به خارج و وارد کردن به داخل مشکل شده است. در چنین شرایطی مردم به سمت سرمایه‌هایی مانند ارز و طلا می‌روند؛ خاصه اخیرا به سمت طلا سوق پیدا کرده‌اند زیرا قمت طلا گرچه متأثر از دلار است اما نقدشوندگی‌اش بسیار راحت‌تر از دلار است. کرونا و شرایط خاص جهانی متأثر از آن و تحریم‌هایی که ایران درگیر آن است هم بر دلایل پیشین افزود تا امروز شاهد افسارگسیختگی نرخ ارز و طلا باشیم».

بیشتر بخوانید:  قرار است تجدیدنظر بین رؤسای قوا درباره بودجه انجام شود/ نباید از جنگ روانی غفلت کرد

او در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی تا چه حد می‌توانست نرخ ارز را کنترل کند، گفت: «بانک مرکزی با موانع مهم پولی و بانکی روبه‌رو است؛ ورودی‌هایش زیاد نیست و کاری هم از دستش برنمی‌آید. وقتی از کشور همسایه‌ای مانند عراق که از اتفاقا رابطه خوبی هم با آن داریم، نمی‌توانیم مطالبات‌مان را بگیریم، طبیعی است که رابطه‌مان با دیگر کشورها هم همین‌گونه است. واقعیت این است که با دستور و آیین‌نامه نمی‌توان ارز را کنترل کرد. باید عرضه وجود داشته باشد که ندارد؛ از سوی دیگر بانک مرکزی همه روش‌های موجود را در چندسال اخیر تجریه کرده است و مردم هم از آنها اطلاع دارند».

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه آیا می‌توان امید داشت قیمت ارز و طلا پایین بیاید و به ثبات برسد، تصریح کرد: «درباره ارز تا زمانی که مسائل کلی نشود، هیچ مشکلی حل نخواهد شد. ارز زمانی به ثبات می‌رسد که عرضه وجود داشته باشد، قیمت طلا هم زمانی واقعی می‌شود که قیمت ارز ثابت شود و در نهایت قیمت مسکن هم زمانی منطقی می‌شود که تسهیلات متناسب داده شود».

  • منبع خبر : نامه نیوز