اظهار نظر معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه درباره افشای فایل صوتی محرمانه درباره هواپیمای اوکراینی
اظهار نظر معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه درباره افشای فایل صوتی محرمانه درباره هواپیمای اوکراینی
سی.بی.سی مدعی شده روز جمعه کمتر از ۲۴ ساعت بعد از اینکه این رسانه عصر پنجشنبه درباره دستیابی‌اش به این فایل صوتی به رضایی‌فر ایمیل زده، او از کارش برکنار شده است.  هنوز هیچ بیانیه‌ای مبنی بر برکناری رضایی‌فر از سوی سازمان هواپیمایی کشوری صادر نشده است.

به گزارش سایت خبری مدآرا، محسن بهاروند معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در مورد ادعای سی‌بی‌سی کانادا که فایل صوتی ۹۱ دقیقه منتشر کرده و به نقل از یک مسئول ایرانی، مواردی را درخصوص شب حادثه هواپیمای اوکراینی مطرح کرده گفت: ما این صوت را نشنیدیم و نمی‌دانیم از کجا آمده است؛ ثانیا ممکن است کسی با یکی از بازماندگان این فاجعه صحبتی کند و سعی کند او را دلداری بدهد؛ اینکه این را به عنوان یک فکت ذکر کنند، نه سندیتی دارد و نه از وجاهت قانونی برخوردار است؛ آنچه که مسلم است و الان گزارش تکمیل شده ما نشان می‌دهد یک خطای انسانی عامل این حادثه بوده است؛ اگر ما بنا به ادعا‌های برخی محافل رسانه‌ای تعمدی در کارمان بود الان نباید ۶ نفر را بازداشت و مهیای محاکمه می‌کردیم.

گفتنی است هفته گذشته یک رسانه کانادایی از وجود یک فایل صوتی میان رییس کمیسیون بررسی سوانح هوایی کشور و یکی از اعضای خانواده کشته شدگان حادثه شلیک به هواپیمای اوکراینی پرده برداشته که در آن مقام ایرانی اذعان می‌کند بعضی از مقامات کشور خواستار بستن حریم هوایی کشور برای پرواز‌های مسافربری در شب سقوط هواپیمای اوکراینی بوده‌اند، اما برخی دیگر با این تصمیم به دلیل احتمال افشای برنامه حمله به عین الاسد مخالفت کرده‌اند.

این رسانه کانادایی در گزارش خود به یک مکالمه ۹۱ دقیقه‌ای در هفتم مارس بین حسن رضایی فر رییس رییس کمیسیون بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی و جواد سلیمانی همسر الناز نبی‌ای یکی قربانیان هواپیمای اکراینی اشاره کرده است. معلوم نیست آیا واقعا این فایل صوتی متعلق به رضایی‌فر بوده یا خیر اما صدایی که در آن شنیده می‌شود به صدای رضایی‌فر شبیه است و سی.بی.سی گفته اصل این فایل صوتی در دست مقامات ارشد دولت کاناداست.
سی.بی.سی مدعی شده روز جمعه کمتر از ۲۴ ساعت بعد از اینکه این رسانه عصر پنجشنبه درباره دستیابی‌اش به این فایل صوتی به رضایی‌فر ایمیل زده، او از کارش برکنار شده است. هنوز هیچ بیانیه‌ای مبنی بر برکناری رضایی‌فر از سوی سازمان هواپیمایی کشوری صادر نشده است.
در این فایل صوتی که به دست سی.بی.سی رسیده، رضایی‌فر می‌گوید بستن حریم هوایی تهران ممکن بوده حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین الاسد در بغداد را لو بدهد.

  • منبع خبر : میزان و مدآرا