واکنش عجیب چین به اخبار توافق ۲۵ساله با ایران
واکنش عجیب چین به اخبار توافق ۲۵ساله با ایران
سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه تأکید کرد این کشور به توسعه روابط دوستانه با سایر کشورها از جمله ایران اهمیت می‌دهد.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ یک خبرنگار از سخنگوی وزارت خارجه چین درباره جزئیات ادعایی منتشرشده از سند همکاری پکن-تهران در روزنامه آمریکایی نیویورک‌‌تایمز پرسید و گفت که آیا او می‌تواند جزئیات منتشرشده در این روزنامه درباره سند مذکور را تأیید کند یا خیر.

چان‌یونگ گفت: «چین به توسعه روابط دوستانه و مبتنی با همکاری با کشورهای دیگر اهمیت می‌دهد. ایران، کشور دوست است که مبادلات و همکاری نرمال با چین برخوردار است. درباره سئوال خاص شما اطلاعاتی ندارم.»

اول تیرماه امسال در خبر کوتاهی اعلام شد که پیش نویس نهایی سند «برنامه ۲۵ ساله همکاری های جامع ایران و چین» به تصویب هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران رسید و وزارت امورخارجه مامور انجام اقدامات نهایی تا امضای این سند با طرف چینی شد.

بیشتر بخوانید:  نیویورک‌تایمز: ظریف بسیار خوشبین‌تر شده است

به نقل از اصلاحات نیوز؛ پیش از این، برخی تحلیلگران سیاسی از جمله عباس عبدی و احمد زیدآبادی گفته بودند مباحث مطرح‌شده درباره توافق ۲۵ساله ایران و چین، صرفا خواست یکسویه ایران است و بعید به نظر می‌رسد چینی‌ها با آن همراهی کنند؛

عباس عبدی در این رابطه گفت: این قرارداد خواست ایران است، نه چین؛ چینی‌ها ۹ماه است جواب آن را نداده‌اند.

احمد زیدآبادی هم اظهار کرد: چینی‌ها با چه انگیزه‌ای قرار است تن به قراردادی دهند که سالانه میلیاردها دلار هزینه به آنها تحمیل می‌کند؟

  • منبع خبر : فارس