نماینده مجلس: جمهوری اسلامی باید پایگاه تحقیقاتی در قطب جنوب ایجاد کند
نماینده مجلس: جمهوری اسلامی باید پایگاه تحقیقاتی در قطب جنوب ایجاد کند
سارا فلاحی در بازدید از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نتایج تحقیقاتی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی استقبال می‌کند زیرا مرتبط با امنیت کشورمان است.

به گزارش سایت خبری مدآرا، سارا فلاحی نماینده مردم ایلام و رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به دعوت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از این مرکز بازدید کرد.

در این دیدار ابطحی رئیس پژوهشگاه به معرفی مرکز و اهداف و کارکردهای آن پرداخت.

نماینده مردم ایلام در مجلس ضمن تاکید بر اهمیت این پژوهشگاه گفت: نتایج تحقیقات این پژوهشگاه ربط وثیقی با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دارد و ما به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از همکاری با این پژوهشگاه استقبال می‌کنیم.

فلاحی در دیدار با اکبرپور رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری دریا با تاکید بر اینکه جایگاه این پژوهشگاه در مباحثی چون پدافند غیر عامل مهم است افزود:‌ نهادهای امنیتی کشور باید نتایج پژوهش‌های این پژوهشگاه را جدی بگیرند و در برنامه‌ریزی‌ها از آن استفاده کنند.

در این دیدار همچنین برخی مابحث مورد توجه جدی قرار گرفته و دو طرف بر آن تاکید کردند که به شرح ذیل است:

– توجه به حضور پایگاه‌های تحقیقاتی قدرت‌های بزرگ در قطب جنوب، جمهوری اسلامی باید پایگاه تحقیقاتی در این قطب ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  عضو فراکسیون امید مجلس: مردم احساس می‌کنند که کاملاً نامحرم‌اند و صرفاً حفظ طبقه حاکم مهم است

ایران از طریق دریای عمان به اقیانوس هند وصل می‌شود و ۷۰ سال پیش به واسطه این ارتباط با یک سونامی خسارت بار مواجه شده است. این سونامی خسارات فراوانی به سواحل پاکستان، ایران و عمان وارد کرد و کشته‌های آن تا ۴۰۰۰ نفر نیز گزارش شده است. لذا باید به سمت پیشگیری و ایجاد زنگ هشدار سونامی در مناطقی چون بندر چابهار رفت؛ کاری که عمان بسیار سریع‌تر و منطقی‌تر از ما انجام داده است.

– عدم آشنایی بسیاری از نهادهای مسئول با پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی باعث شده است که از ظرفیت نخبگان حاضر در این پژوهشگاه استفاده نشود و به جای جذب آن‌ها، زمینه فرار مغزها از کشور ایجاد می‌شود؛ همین مهم باعث شده تا بسیاری از اطلاعات مهم که با امنیت دریاها، محیط زیست، اقتصاد، زمین شناسی و … کشورمان مرتبط بوده در قالب تحقیقات علمی از کشورمان خارج شده و منجر به برنامه‌ریزی دشمن روی این داده‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران شود.

  • منبع خبر : فارس