علی اشرف ریاحی به BBC: با پاسپورت جعلی از ایران خارج نشده اَم
علی اشرف ریاحی به BBC: با پاسپورت جعلی از ایران خارج نشده اَم
قاضی مسعودی مقام گفته علی اشرف ریاحی "علیه وزیر سابق که پدر همسر اوست مطالبى در راستاى تسویه حساب شبنم نعمت‌زاده [دختر دیگر آقای نعمت‌زاده] در بحث دارویى ارائه کرده و مستنداتى ارائه داده و مستنداتى که ارائه شده از ناحیه شرکا و معاونان شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده و راستى‌آزمایى شده است".

به گزارش گروه تحلیل خبر سایت خبری مدآرا؛ علی‌اشرف ریاحی دومین عضو خانواده نعمت زاده است که پرونده او در قوه قضائیه در حال رسیدگی است. هفته گذشته طبق اعلام منابع موثق علی‌اشرف ریاحی متهم ردیف اول ۶.۶ میلیارد یورویی پرونده پتروشیمی متواری شده است. با توجه به ممنوع‌الخروج بودن ریاحی، تاکنون اطلاعی از مکان وی در دست نیست.

در پی انتشار این خبر، رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی نیز متواری شدن علی‌اشرف ریاحی متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی را تایید کرد.
با توجه به اینکه ریاحی در جریان رسیدگی به این پرونده متهم و محاکمه شد. در ۱۰ اردیبهشت سال گذشته در نهمین دادگاه مربوط به این پرونده حاضر شد و به دفاعیات خودپرداخت. علی‌اشرف ریاحی بعد از اطلاع از ممنوع‌الخروج بودن خود متواری شده و گفته می‌شود وی با پاسپورت جعلی به مکان نامعلومی فرارکرده است.
بنا بر اعلام دادستانی، اتهامات علی‌اشرف ریاحی شامل: (معاونت در اخلال کلان نظام اقتصادی و تحلیل مال از طریق نامشروع است). ریاحی با همدستان خود دزدی‌های کلانی را انجام داده است و تاکنون نیز تعدادی از هم دستانش فراری هستند.
طبق تحقیقات، «متهمان این پرونده به‌عنوان مدیران شرکت‌ها تحت عنوان دور زدن تحریم‌ها، از خریداران آن‌ها که خریداران خارجی بودند پول‌های کلانی دریافت می‌کردند؛ و شرکت‌هایی را در خارج تأسیس می‌کردند. این متهمان مابه‌التفاوت ارز داخلی را به نفع خود تصاحب می‌کردند».
این متهمان کلان اقتصادی عواید حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را به همراه پورسانت‌هایی که می‌گرفتند به جیب زده‌اند. مبلغی در حدود ۶.۶ میلیارد یورو. یک دزدی حساب شده و کلان.
علی‌اشرف ریاحی متولد ۱۳۵۷ در تهران، فرزند عبدالامیر، کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، از متهمان اصلی پرونده ۶.۶ میلیارد یورویی پتروشیمی است که در سال ۹۷ مطرح شد. ریاحی در لیست بلندپایه ۱۴ نفره اخلال کلان در نظام اقتصادی و معاونت در تحصیل مال نامشروع در ردیف متهم اصلی و شماره یک این پرونده است.
ریاحی مدیرعامل یکی از شرکت‌های بازرگانی پتروشیمی در دبی بوده که با همدستی تعدادی از مدیران و افراد صاحب نفوذ در این شرکت پول‌های زیادی را به غارت برده‌اند.

در جریان محاکمه متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی در ایران، قاضی اسدالله مسعودی مقام گفته علی اشرف ریاحی، یکی از متهمان، که داماد غلامرضا نعمت زاده وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت است،‌ “اسنادی را علیه پدر همسرش” ارائه و با “گذرنامه جعلی” از کشور خارج شده است.

قاضی مسعودی مقام گفته علی اشرف ریاحی “علیه وزیر سابق که پدر همسر اوست مطالبى در راستاى تسویه حساب شبنم نعمت‌زاده [دختر دیگر آقای نعمت‌زاده] در بحث دارویى ارائه کرده و مستنداتى ارائه داده و مستنداتى که ارائه شده از ناحیه شرکا و معاونان شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده و راستى‌آزمایى شده است”.

علی اشرف ریاحی روز گذشته در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی اظهارات دادگاه را “کذب خواند” و گفت بعد از این که در ۹ جلسه دادگاه حضور یافته به این نتیجه رسیده که “حکم دادگاه از قبل نوشته شده” و این که تحقیقات مربوط به این پرونده “به درستی انجام نشده” و حتی به گفته او وکلای پرونده هم معتقدند که این پرونده “روند یک پرونده اقتصادی را طی نمی‌کند” و قاضی پرونده آن را “سیاسی-امنیتی” کرده است.

ریاحی همچنین در این گفتگو ادعای خروج با پاسپورت جعلی از ایران را رد کرد و گفت او و اعضای خانواده‌اش سال‌هاست که مقیم خارج از ایران هستند و “همیشه با پاسپورت شخصی” خودش از ایران خارج شده است.

  • منبع خبر : مدآرا