علی خضریان: اگر روحانی برنامه‌ای برون رفت از مشکلات نداشته باشد، او را استیضاح می‌کنیم/ قاضی زاده هاشمی: سوال از رئیس جمهور منتفی نشده است
علی خضریان: اگر روحانی برنامه‌ای برون رفت از مشکلات نداشته باشد، او را استیضاح می‌کنیم/ قاضی زاده هاشمی: سوال از رئیس جمهور منتفی نشده است
نماینده تهران در صحن علنی مجلس با اشاره به در دستور کار قرار نگرفتن سوال از رئیس‌جمهور در مجلس، گفت: اگر دریابیم رئیس‌جمهور طرح و برنامه‌ای برای برون رفت از این شرایط ندارد، چه بسا استیضاح وی را در دستور کار قرار دهیم. این ابزار نظارتی را نباید از نمایندگان گرفت.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ “علی خضریان” در نشست علنی امروز چهارشنبه ۱۴ مردادماه ۹۹ مجلس شورای اسلامی، در تذکری با استناد به ماده ۲۱۰ آیین نامه داخلی مجلس و اصل ۸۸ قانون اساسی اظهار کرد: بر این اساس در صورتی که حداقل یک چهارم نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس جمهور سوال کنند، باید سوال یا سوالات خود را به صورت صریح و مختصر تقدیم رئیس مجلس کنند. رئیس مجلس نیز باید موضوع را به کمیسیون های مربوطه ارجاع نماید و هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سوال کنندگان تشکیل جلسه دهد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی خطاب به سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس جلسه علنی گفت: امروز قریب به ۲۰ روز است که ۲۰۰ نماینده مجلس سوالی را به رئیس مجلس تقدیم کرده‌اند. ما نمی‌توانیم در جایگاه رئیس مجلس و هیات رئیسه حق نمایندگان را تضییع کنیم، سوال این است؛ ما در اصل تعامل با دولت شکی نداریم، اما این تعامل ابزار نظارتی در اختیار ما گذاشته که اگر آن را کنار بگذاریم، ما نمی‌توانیم چشم انداز ایران قوی را دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: ما می خواهیم رئیس جمهور به مجلس بیاید و ببینیم در شرایطی که مردم مشکلات اقتصادی، کشاورزی و… دارند و همه جا قفل شده، طرح رئیس جمهور برای برون رفت از این شرایط چیست؟

سخنگوی مجمع نمایندگان تهران ادامه داد: حتی اگر دریابیم رئیس جمهور طرح و برنامه ای برای برون رفت از این شرایط ندارد، چه بسا استیضاح وی را در دستور کار قرار دهیم. این ابزار نظارتی را نباید از نمایندگان گرفت. در صورت ادامه این روند مجلس و ریاست مجلس در کم کاری دولت شریک خواهند بود و من به عنوان نماینده مجلس اجازه تضییع حق نمایندگان را نمی دهم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این تذکر خضریان گفت: این حق مسلم در قانون اساسی و آیین نامه داخلی به وضوح قید شده و مجلس می تواند از وزرا و رئیس جمهور درخصوص روند مسائل اجرایی کشور از دولت سوال کند. هیات رئیسه نیز در خدمت نمایندگان  مجلس است و ما تلاشی برای سلب این حق قانونی نداریم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در چندین جلسه در رابطه با این موضوع بحث و مقرر شد در قالب های مختلف نحوه انجام این وظیفه قانونی به گونه ای باشد که موجب ایجاد مشکلات و مسائل جدید نباشد.

وی افزود: بنابراین مقدماتی با توجه به متن آیین نامه در حال انجام است تا این وظیفه قانونی مثمرثمر واقع شود.

  • منبع خبر : ایلنا