نماینده مجلس: آقای وزیر کشور مگر «کولبر» داعشی است که او را با تیر می زنید؟
نماینده مجلس: آقای وزیر کشور مگر «کولبر» داعشی است که او را با تیر می زنید؟
کمال حسین پور خطاب به رحمانی‌فضلی گفت:‌ آقای وزیر کشور جای بسی تعجب و تاسف است که فرمانده هنگ مرزی استان به جای دلجویی و معذرت خواهی از خانوارهای داغدیده تهمت متجاوز مرزی به خانواده داغدیده و دست از همه جا کوتاه می‌زند؛ مگر کولبر داعشی است؛ مافیای قاچاق و مافیای ضد امنیتی است به جای این نحوه استفاده از سلاح را به نیروهای پایگاه‌های هنگ مرزی آموزش دهید.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ کمال حسین‌پور نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه ۱۶ شهریور) در جلسه علنی مجلس و در تذکری خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهور اظهار داشت: آیا شغل کولبری در شان ملت کرد و مسلمان و جوانان با استعداد آن منطقه است؛ از شما می‌پرسم در منطقه‌ای که کمترین فرصت شغلی وجود ندارد و کارخانه و امکانات بسیار کم است اما در عوض بیکاری درد و گرسنگی بیداد می‌کند مگر راه چاره دیگری برای تامین حداقل معیشت زندگی وجود دارد؟

وی در توضیح بیشتر افزود:‌از خودتان پرسیده‌اید چرا یک نفر کولش را اجاره می‌دهد؟ همه ما علت را از زبان فرهاد ۱۴ ساله اورامانات شنیده‌ایم که به دوستانش گفت کولبری می‌کنم که بتوانم لباس ورزشی بخرم؛ چه فرقی می‌کند کسی جانش را برای پیراهن ورزشی از دست می‌دهد و یکی دیگر هم در ازای یک لقمه نان برای فرزندانش از دست می‌دهد.

نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس  گفت: ‌اگر امروز کسی برای خرید نوشت افزار فرزندانش  و پرداخت اجاره خانه‌اش و برای اینکه شرمنده خانواده‌اش نباشد و بتوانند مایحتاج روزانه زندگی‌اش را تامین کند شب و روز از کوه‌های صعب العبور و طاقت فرسا در گرما و سرما عبور می‌کند و یا در سقوط بهمن جان می‌دهد و یا روی مین‌های به جا مانده از زمان جنگ له می‌شود؛ از بالای کوه‌ها سقوط می‌کند و از مرگ با تیر مستقیم هراسی ندارد.

حسین‌پور خاطرنشان کرد: به خدا قسم فقط برای این کار است که شرمنده خانواده‌اش نشود؛ به خاطر آن است که با عزت و شرافت زندگی کند و دست گدایی جلوی این و آن دراز نکند. حاضر است به پیشواز مرگ برود.

وی  گفت: دولت محترم بگوید برای اشتغال جوانان این مناطق چه قدمی برداشته است تا دیگر مردم به کولبری روی نیاورند؛ مسئولین محترم ما چقدر باید شاهد کشته و زخمی شدن فرزندان‌مان به خاطر معیشت و امرار معاش حداقل خانواده باشیم؛ آخر به کدامین گناه باید یک جوان ایرانی که روزی پدر و مادرش برای این انقلاب و دفاع از این مرز خون داده کشته شود.

نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس افزود: به خدا قسم همه ما مقصریم، مای نماینده، شمای رئیس‌جمهور و وزرا و همه و همه.

حسین‌پور گفت: آیا به عواقب روانی، مادی، و معنوی بی‌سرپرست شدن فرزندان مظلوم و چشم به انتظار برادر و پدرشان اندیشیده‌اید؟

وی  در تذکر دیگری خطاب به رحمانی‌فضلی وزیر کشور اشاره کرد و گفت:‌آقای وزیر کشور جای بسی تعجب و تاسف است که فرمانده هنگ مرزی استان به جای دلجویی و معذرت خواهی از خانوارهای داغدیده تهمت متجاوز مرزی به خانواده داغدیده و دست از همه جا کوتاه می‌زند؛ مگر کولبر داعشی است؛ مافیای قاچاق و مافیای ضد امنیتی است به جای این نحوه استفاده از سلاح را به نیروهای پایگاه‌های هنگ مرزی آموزش دهید.

نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس خاطرنشان کرد: من ضمن تسلیت به خانواده داغدار ۴ کولبر شهرستان‌های پیرانشهر وسردشت از رئیس‌جمهور و وزیر کشور درخواست بررسی همه جانبه این حوادث را به منظور جلوگیری از تکرار چنین حوادثی و اقدام جدی در راستای ساماندهی مرزهای رسمی کشور و بازارچه‌ها و معابر کولبری و تدوین برنامه‌های کارشناسانه و زمانبندی شده در این خصوص را  دارم.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نائب رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر از حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور که در صحن علنی مجلس حضور داشت، اظهار داشت: موضوع کولبری مسئله‌ای شده است که در شان نظام جمهوری اسلامی نیست و تکرار هم شده است.

وی افزود: طرح‌های محدود و زمان دار و موقت انجام می‌شود و تا حدی این مشکل تخفیف پیدا می‌کند ولی مجددا این مشکل به وجود می‌آید.

نائب رئیس مجلس گفت:‌مجلس انتظار دارد که دولت یک برنامه درست، مدون و درازمدت برای ساماندهی کولبران پیش‌بینی کند لذا خواهشمندم دولت در این باره کار کرده و نتایج آن را به مجلس داده و ما را در جریان گذارید چرا که این موضوع بسیار حساس است و در حال تکرار است لذا انتظار داریم یک گزارش رسمی به مجلس داده شود.

  • منبع خبر : فارس