وطن امروز: اجرای حکم اعدام «نوید افکاری» اقتدار قوه قضاییه بود/ اعدام نکنید، اسم رمز حمله به دستگاه قضاء است
وطن امروز: اجرای حکم اعدام «نوید افکاری» اقتدار قوه قضاییه بود/ اعدام نکنید، اسم رمز حمله به دستگاه قضاء است
این روزنامه نوشت: از همان ابتدای مطرح شدن پرونده نوید افکاری، از سلبریتی‌های داخلی گرفته تا رئیس‌جمهور آمریکا و حتی فدراسیون بین‌المللی فوتبال(!) سعی کردند با فشار بر قوه‌قضائیه از اجرای حکم قصاص این متهم جلوگیری کنند. اگرچه ورود طیفی از فعالان اجتماعی و گروه‌های سیاسی بدون اطلاع از دانش حقوقی و جزئیات فنی و قضایی این پرونده مایه تعجب بود اما به نظر می‌رسد هدف اصلی سازماندهی این هجمه رسانه‌ای علیه رای صادره قوه‌قضائیه، شکستن اقتدار این قوه و معکوس جلوه دادن جایگاه ظالم و مظلوم است؛ هدفی که چندی پیش نیز در ماجرای اعدام 3 تن از محکومان حوادث آبان‌ماه سال گذشته پیگیری شد. 

به گزارش گروه تحلیل خبر سایت مدآرا؛ سایت وطن امروز به مدیریت «مهرداد بذرپاش» در واکنش به اعدام روز گذشته نوید افکاری و واکنش کاربران به آن در شماره امروزش نوشت: حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس روز گذشته درباره پرونده متهم قصاص‌شده که بعد از پیگیری رسانه‌ها مشخص شد نوید افکاری بوده است، اظهار داشت: این متهم ۴۶ روز پس از ارتکاب جنایت در شهریورماه ۹۷ دستگیر و پرونده وی پس از تکمیل تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با صدور قرار جلب به دادرسی معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان فارس ارسال شد.

رئیس کل دادگستری استان فارس افزود: پس از برگزاری جلسه علنی رسیدگی به این پرونده، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان که با حضور ۲ قاضی تشکیل شد متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کرد.

این مقام ارشد قضایی استان فارس بیان داشت: پس از این نیز رأی صادره با اعتراض وکیل مدافع متهم در شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور بررسی شد که در نهایت حکم صادره مبنی بر قصاص نفس قطعیت یافت و پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیای دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد. گفتنی است روند رسیدگی به این پرونده از سال ۱۳۹۷ آغاز شده بود که تا ابتدای امسال به طول انجامید.

قصاص نوید افکاری در حالی روز گذشته اجرا شد که پس از اعلام خبر صدور حکم قصاص برای وی، هشتگ «اعدام نکنید» از سوی برخی صفحات مجازی منتسب به ضدانقلاب به کار برده شد؛ فضاسازی‌ای رسانه‌ای که با خبر اجرا شدن حکم این متهم در روز گذشته، به آخر خط خود رسید.

از همان ابتدای مطرح شدن پرونده نوید افکاری، از سلبریتی‌های داخلی گرفته تا رئیس‌جمهور آمریکا و حتی فدراسیون بین‌المللی فوتبال(!) سعی کردند با فشار بر قوه‌قضائیه از اجرای حکم قصاص این متهم جلوگیری کنند. اگرچه ورود طیفی از فعالان اجتماعی و گروه‌های سیاسی بدون اطلاع از دانش حقوقی و جزئیات فنی و قضایی این پرونده مایه تعجب بود اما به نظر می‌رسد هدف اصلی سازماندهی این هجمه رسانه‌ای علیه رای صادره قوه‌قضائیه، شکستن اقتدار این قوه و معکوس جلوه دادن جایگاه ظالم و مظلوم است؛ هدفی که چندی پیش نیز در ماجرای اعدام ۳ تن از محکومان حوادث آبان‌ماه سال گذشته پیگیری شد.

 

* ماجرای نوید افکاری چه بود؟

ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که فردی از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز در محله شاه داعی‌الله مقابل منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز و دارای ۲ فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.

پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت: فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده که با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و در نهایت به جهت صدمات وارده جان خود را از دست داد.

بنا بر این گزارش، پزشکی قانونی ضمن معاینه جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، بر اثر اصابت جسم نوک‌تیز و برنده اعلام کرد.

 

* بازبینی فیلم دوربین مداربسته و بازداشت متهم 

تحقیقات درباره این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری درباره این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد.

بر اساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند: «مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم». همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست‌خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.  پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته اما به لحاظ اینکه تردد فرد موردنظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی‌شود.

 

* ادعای شکنجه نوید افکاری

بعد از پخش اعترافات نوید افکاری در صداوسیما، رسانه‌های ضدانقلاب این ادعا را مطرح کردند که نوید افکاری در تماس با اعضای خانواده‌اش از شکنجه خود خبر داده و اظهار داشته است که تحت شکنجه‌های سخت دست به این اعترافات ‌زده است. بعد از مطرح شدن این ادعا، ریاست کل دادگستری استان فارس دستور رسیدگی به این موضوع را صادر کرد. مدتی بعد علیرضا درودچی، مدیر کل پزشکی قانونی استان فارس طی مصاحبه‌ای اظهار داشت: به دنبال دستور ریاست کل دادگستری استان فارس مبنی بر انجام معاینه از نوید افکاری، ۱۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ از نوید افکاری توسط تیم ویژه ۳ نفره اعزامی از پزشکی قانونی در حضور رئیس کل دادگستری استان فارس معاینه به عمل آمد و بر اساس معاینات انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ‌گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، جراحت و شکستگی استخوان مشاهده نشد.

در همان روز جمشیدی اردکانی، وکیل تعیینی نوید افکاری (وکیل تعیینی به وکیلی می‌گویند که متهم یا محکوم خودش انتخاب می‌کند) نیز در مصاحبه‌ای از ماجرای پیگیری ادعای شکنجه نوید افکاری گفت. وی در این باره اظهار داشت، در دیداری که با نوید افکاری داشته به او گفته که باید به پزشکی قانونی منتقل شود تا مساله ادعای شکنجه درباره او بررسی شود اما افکاری از پذیرش این موضوع امتناع کرده و گفته سالم هستم و شکنجه نشده‌ام. این اظهارات نوید افکاری نیز صورتجلسه می‌شود.

 

* اعدام نکنید، اسم رمز حمله به قوه‌قضائیه

اقتدار قوه‌قضائیه در هر کشوری ضامن امنیت آن کشور است. وقتی قوه‌قضائیه در جامعه‌ای متزلزل شد و در اجرای احکامش جرأت لازم را به خرج نداد، زمینه قلدرمآبی کسانی که جان و مال مردم را تضییع می‌کنند فراهم می‌شود؛ مساله‌ای که به نظر برخی کارشناسان، هدف اصلی هجمه‌های رسانه‌ای اخیر علیه تصمیمات قوه‌قضائیه بوده است، پروژه‌ای که در ماجرای نوید افکاری هم پیگیری شد.

در پروژه هجمه رسانه‌ای به قوه‌قضائیه، از سلبریتی‌های داخلی تا چهره‌های ورزشی و حتی فدراسیون بین‌المللی فوتبال نیز در آن نقش بازی کردند. آخر سر هم دونالد ترامپ، قاتلی که شخصا دستور ترور شهید سردار سلیمانی را صادر کرد، پای کار حمایت از لغو حکم اعدام نوید افکاری آمد.

دونالد ترامپ در توئیتی در حمایت از نوید افکاری نوشت: از رهبران ایران ممنون می‌شوم اگر «نوید افکاری»، کشتی‌گیر معروف(!) ایرانی را که به خاطر شرکت در اعتراضات(!) به اعدام محکوم شده ببخشند و اعدامش نکنند!

جالب اینکه برخی کاربران آمریکایی زیر این توئیت ترامپ نوشتند که لازم نیست در امور داخلی ایران دخالت کند در حالی ‌که معترضان به رژیم نژادپرست آمریکا در خیابان‌های ایالات متحده کشته می‌شوند.

 

سخنگوی قوه‌قضائیه نیز چندی پیش نسبت به فعالیت سلبریتی‌ها در مواجهه با حکم قصاص نوید افکاری در یک گفت‌وگوی رادیویی اظهار داشت: «برخی قسم خورده‌اند بدون آنکه تخصصی داشته باشند در تمام موضوعات کشور اظهارنظر کنند. آنها نه قاتل را می‌شناسند و نه مقتول را، نه پرونده را خوانده‌اند و نه از اصل جریان اطلاع دارند».

  • منبع خبر : مدآرا