واکنش عضو کمیسیون امنیت ملی به اظهارات سفیر آلمان درباره اعدام «نوید افکاری»/ جلال‌زاده: وزارت خارجه به احضار و تذکر صرف بسنده نکند/ این دخالت‌های بیجا در امور جمهوری اسلامی است
واکنش عضو کمیسیون امنیت ملی به اظهارات سفیر آلمان درباره اعدام «نوید افکاری»/ جلال‌زاده: وزارت خارجه به احضار و تذکر صرف بسنده نکند/ این دخالت‌های بیجا در امور جمهوری اسلامی است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌ خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مداخله در امور ایران از سوی سفرا یا هر شخص دیگری باید از سوی وزارت خارجه با واکنش صریح همراه باشد، گفت: دولت نباید صرفاً در این موارد به احضار یا تذکر بسنده کند.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ وحید جلال‌زاده با اشاره به اظهارنظر سفارت آلمان در خصوص اجرای حکم قصاص در مورد یکی از مجرمان در ایران، اظهار کرد: این نوع اظهارنظرها مصداق دخالت بیجا در امور ایران اسلامی است.

وی با بیان اینکه در حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های ژنو که مربوط به موضوعات حضور سفرا و نمایندگان کشورهای دنیا در کشورهای مقصد است قوانین بین‌المللی داریم، افزود: در این قوانین به‌صراحت بیان شده که سفرا و نمایندگان کشورها حق ندارند در مسائل و موارد مختلف کشورهای دیگر دخالت کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه متأسفانه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها از زمان گذشته تاکنون عادت به دخالت در امور داخلی کشورها دارند، اضافه کرد: تعیین رئیس‌جمهور و ساقط کردن نخست‌وزیر از نمونه دخالت‌هایی بوده که در ایران در زمان شاهنشاهی رخ داده است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در تلاش برای تحمیل سنت‌های دخالت‌های بیجای خود به نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به رویکردهای انقلابی و ضد استعماری که رواج پیدا کرد این دخالت‌ها روزبه‌روز کمتر شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه دخالت اروپایی‌ها در موضوعات مرتبط با دستگاه قضا نیز در زمره دخالت‌های خارجی‌ها در امور ایران است، افزود: این نوع دخالت‌ها وظیفه وزارت خارجه را سنگین‌تر کرده ازاین‌رو این وزارتخانه نباید اجازه دهد که نمایندگان و سفرای کشورهای دیگر در تهران در امور داخلی کشور دخالت کنند.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه در خصوص دخالت‌های خارجی‌ها در امور داخلی کشور نباید صرفاً به احضار یا تذکر بسنده کند، ادامه داد: این موضوع در کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور وزیر خارجه بررسی خواهد شد.

جلال‌زاده با تأکید بر اینکه قطعاً وزارت خارجه و دولت باید در مقابل این زیاده‌خواهی‌ها و دخالت‌های بیجا در امور جمهوری اسلامی واکنش مناسب نشان دهند، گفت: اظهارنظر سفیر آلمان در خصوص اعدام یکی از مجرمان در ایران نشان می‌دهد که این کشورهای مداخله کننده ایران را با کشورهای اقماری خود اشتباه گرفته‌اند ازاین‌رو باید وزارتخانه کشورمان آن‌ها را متوجه اشتباه خود کند.

  • منبع خبر : انا