محمد صالح جوکار: نامزدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری منعی ندارد
محمد صالح جوکار: نامزدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری منعی ندارد
رییس کمیسیون شوراها در مجلس گفت: لایحه جامع انتخابات، اخیرا به کمیسیون شوراها ارسال شده است اما بعید می‌دانم برای انتخابات سال آینده، این لایحه آماده شود.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ «محمد صالح جوکار»، نماینده مردم یزد و رییس کمیسیون شوراها در مجلس، در پاسخ به این سوال که چرا “لایحه جامع انتخابات در دستورکار کمیسیون قرار نمی گیرد” گفت: طرح قانونی اصلاح انتخابات ریاست جمهوری از مدت ها قبل به کمیسیون ارجاع شد و در همین راستا، جلسات کارشناسی را برگزار کردیم و به جمع بندی رسیدیم، این طرح پس از بررسی در کمیسیون مصوب شد و به هیات رییسه ارجاع داده شد.

او ادامه داد: لایحه جامع انتخابات، اخیرا به کمیسیون شوراها ارسال شده است اما بعید می‌دانم برای انتخابات سال آینده، این لایحه آماده شود. با توجه به تعدد موارد این لایحه، ترجیح دادیم ابتدا اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را دنبال کنیم. این قانون باید تا فصل پاییز تصحیح شود تا طبق قانون، هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارت شروع به کار کنند.

جوکار بیان کرد: لایحه جامع انتخابات قطعا زمان بیشتری برای بررسی نیاز دارد البته جدیدا لایحه در دستورکار قرار گرفته ولی تا انتخابات ۱۴۰۰ به هیچ عنوان، امکان تصحیح شدن آن وجود ندارد. انشالله به لایحه جامع انتخابات که دولت ارسال کرده، در فرصت‌های بعدی خواهیم پرداخت. افرادی که به طرح اصلاح قانون انتخابات انتقاد می کنند نگاه سیاسی دارند. براساس اسناد بازرسی انتخابات، این موضوع ابلاغ شده و براساس آن ما می توانیم، کار را جلو ببریم سپس در صحن، نمایندگان پیشنهادات خود را ارائه خواهند کرد. ممکن است در صحن نمایندگان مورادی را حذف یا اصلاح کنند. سعی ما بر این است که افراد واجد شرایط انتخابات و نخبگان حضوری جدی در انتخابات داشته باشند که این مسئله انگیزه ای، برای حضور مردم خواهد شد.

رییس کمیسیون شورا ها بیان کرد: بعد از تعطیلات مجلس، این طرح به صحن می‌آید.

او در رابطه با اینکه چرا باز هم شاهد مسکوت ماندن موضوع رجل سیاسی هستیم، گفت: بحث ما هیچ گاه جنسیتی نبوده است، در اصلاح قانون انتخابات به ویژگی ها و شاخص هایی در مورد رجال سیاسی، رجال مذهبی و مدیر و مدبر بودن در قانون اساسی پرداختیم. این بحث به عهده شورای نگهبان است و شورای نگهبان اعلام کرده که بانوان می توانند، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند البته منوط به این است که شرایط لازم را داشته باشند؛ از لحاظ قانونی برای حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری، مشکلی نمی بینم.

  • منبع خبر : برنا