وزارت بهداشت: مردم اعتقادی به ماسک زدن ندارند!
وزارت بهداشت: مردم اعتقادی به ماسک زدن ندارند!
از هفته گذشته، لحن هشدارهاي معاون كل وزارت بهداشت تغيير كرده است. اگر تا هفته قبل، نحوه گفتار ايرج حريرچي، مبتني بر خواهش و توصيه بود حالا كه موج سوم كرونا به تهران رسيده، حريرچي خطاب تند و مستقيم به مردمي دارد كه با رفتارهاي ناقض حقوق انساني باقي شهروندان، هم كادر درمان را گرفتارتر و خسته‌تر از قبل كرده‌اند، هم باعث شده‌اند همه شرايط به همان روال سابق برگردد و دوباره، آمار مرگ كرونا مرزشكني كند.

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ در حالی که تا دو هفته قبل، زیرنویس «شبکه خبر» اعلام می‌کرد که به دلیل افزایش مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آمار مرگ مبتلایان کووید ۱۹ در کشور کاهش یافته و به فوت یک بیمار در هر ۱۳ دقیقه رسیده و مسوولان به دلیل خالی شدن تخت‌های بستری، کمی امیدوار شده بودند که بیماری به مرحله کنترل رسیده، حالا اعداد زیرنویس می‌گوید که هر ۸ دقیقه یک مبتلای کرونا فوت می‌کند و این تغییر که همان افزایش بستری‌های بدحال و افزایش مرگ‌هاست، این ‌بار بی‌تردید فقط متوجه مردم و رفتارهای بی‌منطق‌شان است و بس، متوجه رفتارهای بی‌منطق و جاهلانه همان مردمی که تعطیلات چند روزه در فصل تابستان را همچون سال‌های گذشته و ایام عادی، فرصت مناسبی برای سفر تابستانی و تفریحی به نقاط توریستی و خوش آب و هوای کشور و گشت و گذار در دامان طبیعت فرح افزای خطه شمال دیدند و انگار نه انگار که بیماری، تمام نقاط کشور را هدف قرار داده، روانه جاده‌ها شدند و البته با دست پر رفتند و با دست پر برگشتند.

دو شب قبل، خبرنگار شبکه خبر به میان مردمی رفته بود که بدون داشتن ماسک بر صورت وارد مترو می‌شدند و می‌پرسید ماسک‌تان کجاست و مردم با لبخندی بی‌خردانه و جهالت‌بار، در حالی که از روبه‌رو شدن با دوربین تلویزیون هم مشعوف شده بودند، می‌گفتند که فراموش کرده‌اند، ماسک‌شان را از خانه بیاورند! بعضی‌ها هم می‌گفتند کرونا تمام شده و بر این جواب کاملا جاهلانه و عوامانه خود هم تاکید و اصرار داشتند. به دنبال همین جواب‌ها بود که حریرچی هم رفتار عمومی شهروندان را مورد انتقاد فراوان قرار داد و گفت:«بعضی از مردم در جواب به این سوال که چرا ماسک استفاده نکرده‌اند، می‌گویند ما اعتقادی به ماسک نداریم. انگار مثلا ما ازشان درباره اعتقاد به معاد و نبوت می‌پرسیم که آنها چنین جوابی می‌دهند.

اگر مردم دایم می‌گویند که چرا کشورهایی همچون چین و کره‌جنوبی موفق به کنترل بیماری شده‌اند باید در جواب‌شان گفت چون در این کشورها، میزان رعایت پروتکل‌های اجتماعی و از جمله استفاده از ماسک، بالای ۹۹٫۵درصد است. در کشور کره‌جنوبی، نداشتن ماسک یک انگ اجتماعی است و فرد خاطی نه‌تنها به دلیل احترام نگذاشتن به حقوق شهروندی دیگران مورد مواخذه قرار می‌گیرد بلکه به عنوان یک فرد بی‌فرهنگ هم به او نگاه می‌کنند.» چند روز پیش، حریرچی می‌گفت:«جالب است والدینی که از ابتدای مهر به ما بابت بازگشایی مدارس انتقاد و اعتراض داشتند و بابت ابتلای فرزندان‌شان، ابراز نگرانی می‌کردند حالا به مسافرت رفته‌اند و از شمال کشور به شبکه شاد وصل می‌شوند و فکر می‌کنند ما متوجه محل اقامت آنها نمی‌شویم.» واقعیت هم چیزی جز این نیست. هفته گذشته، «اعتماد» درباره فعالیت مخفیانه یک قهوه‌خانه در خیابان نواب نوشت و با وجود اطلاع‌رسانی به پلیس درباره تخلف آشکار این واحد صنفی که زمینه ابتلای هزاران نفر از شهروندان را فراهم می‌کند، تا امروز، پلیس کمترین واکنشی برای تعطیلی این قهوه‌خانه نداشته و این واحد متخلف، همچنان مشغول فعالیت است که چنین بی‌تفاوتی، شائبه بروز تخلف مشترک بین ضابط قضایی و فرد متخلف را دامن می‌زند.

جالب اینکه بیرون از این قهوه‌خانه که در مقایسه با سایر همسایگانش، یک واحد صنفی بسیار معمولی و خالی از اشیای قیمتی است، دوربین مدار بسته هم بیرون کرکره مغازه نصب شده که در صورت اطلاع از هر عامل تهدیدکننده ادامه فعالیت، آن هم در این زمانی که فعالیت قهوه‌خانه‌ها به‌طور کامل ممنوع شده، ظاهر‌سازی کنند و نمایش دروغین «تعطیلی» برگزار کنند. وقتی ضعف نظارت‌ها و بی‌تفاوتی ضابطان قضایی در این حد علنی است چرا باید از مردم انتظار داشته باشیم، مطیع و مطاع بمانند؟

  • منبع خبر : روزنامه اعتماد