فرمانده این ستاد ملی کیست؟!/ چرا تهران تعطیل نمی شود؟
فرمانده این ستاد ملی کیست؟!/ چرا تهران تعطیل نمی شود؟
مينو محرز، ازجمله اعضاي يكي از كميته‌هاي ستاد ملي مديريت كرونا نيز خبر داده كه حتي رييس‌جمهوري هم با قرنطينه تهران موافقت كرده اما ظاهرا استاندار رضايت نمي‌دهد. محرز در گفت‌وگويي كه با پايگاه خبري-تحليلي مدآرا، تعطيل نشدن تهران را «فاجعه» خوانده و گفته است كه وقتي ستاد ملي مقابله با كرونا كه رييس آن، رييس‌جمهوري و عالي‌ترين مقام اجرايي كشور است، دستور تعطيلي مي‌دهد اما استاندار موافقت نمي‌كند، سوال ايجاد مي‌شود كه به واقع علت چيست؟!

به گزارش سایت خبری مدارا؛ هر روز یک رکورد تازه. دیروز اگرچه تعداد ابتلا کاهش داشت، آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ به ۴۵۹ نفر رسید و رکورد زد. با این حال همچنان تعطیلی تهران به عنوان شهری که در صدر فهرست میزان ابتلا و مرگ و میر قرار دارد، بلاتکلیف است. در شرایطی که وزیر کشور در سمت تازه خود که همان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا باشد، از اهمیت سلامت و اولویت آن بر مادیات می‌گوید، خبر آمده که تعطیلی تهران مخالفانی دارد که گویا رییس‌جمهوری هم از پس قانع کردن‌شان برنمی‌آید!

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا دیروز نشست مشورتی با تعدادی از مدیران و اعضای این قرارگاه برگزار کرد. بر اساس آنچه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور منتشر کرده، رحمانی‌فضلی در این نشست بر قطع زنجیره بیماری کرونا تاکید کرده و این مهم را نیازمند به کارگیری همه ابزارها و مکانیسم‌های قانونی و اخلاقی نظیر غربالگری عمومی، قرنطینه، ماسک و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی دانسته است. فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا همچنین تاکید کرده که نظارت بیشتری نسبت به گذشته بر مراکز خرید، پاساژ‌ها، مراکز خدماتی و تفریحی مثل پارک‌ها و رستوران‌ها اعمال می‌شود تا درنهایت این اقدامات منجر به کاهش مبتلایان شود.

او که این روزها با حکم رییس‌جمهوری مسوولیت نظارتی ۸‌بندی را برعهده دارد، اذعان کرده که «ارزش جان انسان‌ها فراتر از پول و هزینه مادی است بنابراین باید با پای کار آوردن همه ظرفیت‌ها و توان موجود در کشور اجازه ندهیم شهروندان به راحتی در معرض خطر قرار بگیرند.» همزمان با انتشار این خبر که در آن بر اولویت‌بخشی سلامت تاکید شده، مینو محرز، ازجمله اعضای یکی از کمیته‌های ستاد ملی مدیریت کرونا نیز خبر داده که حتی رییس‌جمهوری هم با قرنطینه تهران موافقت کرده اما ظاهرا استاندار رضایت نمی‌دهد. محرز در گفت‌وگویی که با پایگاه خبری-تحلیلی مدآرا، تعطیل نشدن تهران را «فاجعه» خوانده و گفته است که وقتی ستاد ملی مقابله با کرونا که رییس آن، رییس‌جمهوری و عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است، دستور تعطیلی می‌دهد اما استاندار موافقت نمی‌کند، سوال ایجاد می‌شود که به واقع علت چیست؟!

او از تصمیم استاندار تهران ابراز تعجب کرده و می‌پرسد: «وقتی همه ارگان‌ها زیرنظر ریاست‌جمهوری است و خود رییس‌جمهوری هم رییس ستاد مقابله با کروناست و می‌گوید شهر باید تعطیل شود، چه کسی می‌تواند مخالفت کند؟!» این عضو ستاد ملی کرونا معتقد است کشورهایی که در زمینه تصمیم‌گیری برای مدیریت کرونا به تصمیم و نظر مسوولان متخصص و پزشکان توجهی نکرده‌اند با عارضه‌ای بزرگ روبه‌رو شده و در این راستا امریکا را به عنوان نمونه مطرح کرده است. صبح دیروز و پیش از انتشار این سخنان مینو محرز، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران تعطیلی این استان را منتفی اعلام کرده و گفته‌بود که تصمیم گرفته شده که فعالیت گروه‌های ۲، ۳ و ۴ بعد از ساعت ۱۸ متوقف شود؛ تصمیمی که چند روز پیش اتخاذ و اعلام شده بود. این تعارض اما درحالی رسانه‌ای شده که پیش از این گفته می‌شد دولت بنابر توصیه شورای عالی امنیت ملی حاضر به تعطیلی سراسری یا دست‌کم تعطیلی تهران نیست. علی ربیعی، سخنگوی دولت روز چهارشنبه هفته گذشته درحاشیه نشست هیات دولت به این پرسش «اعتماد» پاسخ داد که آیا عدم تعطیلی تهران به دلیل مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. ربیعی گفته‌بود که «اساسا شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای در زمینه تعطیلی نداشته است. مصوبات ستاد کرونا را تایید کرده و به امضای مقام معظم رهبری رسانده و اساسا این تعبیر هدفدار است. تشخیص تعطیلی‌ها بر عهده کمیته سلامت ستاد ملی کرونا ست.»

سخنگوی دولت همچنین اظهار کرد: «گاهی با دیدگاه یک کارشناس مواجه می‌شوید و آنچه برای ما ملاک عمل است، تصمیم کمیته بهداشت و سلامت است و هر تصمیمی که برای تعطیلی بگیرند جاری و ساری خواهد شد. » در واقع آنچه علی ربیعی بر آن تاکید کرد، این بود که مقامات مسوول و تصمیم‌گیرنده از نظرات کارشناسی و پزشکی در این مورد تبعیت می‌کنند. او اگرچه درمورد درست یا نادرست بودن تصمیم به تعطیلی تهران اشاره‌ای واضح نداشت اما گفت که هر تصمیمی تیم متخصص عضو ستاد مدیریت کرونا بگیرند، اجرایی خواهد شد. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در بیش از ۸ ماهی که کشور درگیر همه‌گیری کرونا بوده، بارها زمزمه‌هایی مبنی بر اختلاف وزیر بهداشت با دولت و حتی شخص حسن روحانی به گوش رسیده است؛ حتی در چندماه ابتدایی، چند نوبت خبر استعفای سعید نمکی نیز شنیده‌شد که در آخرین مورد ربیعی برای حل این اختلاف به دفتر وزیر رفت.

همچنین نمکی چندی پیش تلویحا و با زبانی کنایی از دولت خواسته‌بود که سهم وزارت بهداشت از ارز برداشت شده از صندوق توسعه ملی را که با اجازه رهبری برای کنترل بیماری در کشور مورد استفاده قرار گرفته بود، به این وزارتخانه بازگردانند. حالا علاوه بر اختلافاتی که هر از گاهی بالا می‌گیرد و خبر آن به جامعه رسانه‌ای یا فضای مجازی درز پیدا می‌کند، مساله دیگر عدم پیروی استانداری تهران از تصمیمات ستاد کرونا نیز مطرح است. بماند که تا زمان نگارش این گزارش با وجود گذشت چندین ساعت از انتشار خبر مخالفت استانداری تهران با تعطیلی، استانداری و البته اعضای دولت نسبت به آن هیچ واکنشی نشان ندادند.

  • منبع خبر : اعتماد