واکنش «احمد‌ مازنی» به طرح قانونی شدن حجاب در مجلس یازدهم/ دوستان سرنا را از سر گشاد می‌زنند/ نباید پای نیروی انتظامی را به همه مسائل کشور کشاند
واکنش «احمد‌ مازنی» به طرح قانونی شدن حجاب در مجلس یازدهم/ دوستان سرنا را از سر گشاد می‌زنند/ نباید پای نیروی انتظامی را به همه مسائل کشور کشاند
« پیشنهاد ما این است که «حجاب» را تبدیل به قانون کنیم تا امکان نظارت مجلس بیشتر شود» این را زهره الهیان نماینده مجلس می‌گوید و اولین سوالی که به ذهن می‌رسد آن است که مگر رعایت حجاب تا کنون در ایران قانون نداشته است؟! توضیح خانم نماینده البته پاسخ را می‌دهد. او می‌گوید که «مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حجاب قابلیت اجرا ندارد» پس باید «آن را تبدیل به قانون کنیم تا امکان نظارت مجلس بر حسن اجرای آن بیشتر شود.»

به گزارش سایت خبری مدارا؛ « پیشنهاد ما این است که «حجاب» را تبدیل به قانون کنیم تا امکان نظارت مجلس بیشتر شود» این را زهره الهیان نماینده مجلس می‌گوید و اولین سوالی که به ذهن می‌رسد آن است که مگر رعایت حجاب تا کنون در ایران قانون نداشته است؟! توضیح خانم نماینده البته پاسخ را می‌دهد. او می‌گوید که «مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حجاب قابلیت اجرا ندارد» پس باید «آن را تبدیل به قانون کنیم تا امکان نظارت مجلس بر حسن اجرای آن بیشتر شود.»

حال سوال اینجا است که مجلس محترم چگونه می‌تواند اجرای قانون حجاب را بیش از آنچه اکنون شاهدیم، تضمین کند؟ مگر همین حالا برخوردهای کافی از سوی نهادهای انتظامی و شبه انتظامی صورت نمی‌گیرد؟ احمد مازنی، نماینده و رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم به انتقاد از این رویکرد مجلس یازدهم پرداخت و گفت: «فکر می‌کنم دوستان ما سرنا را از گشاد آن می‌زنند. مفاهیم و مسائل اجتماعی به خصوص اگر ریشه اعتقادی و دینی داشته باشد با زور و قوه قهریه قابل تحقق نیست. اگر هم محقق بشود چون بر اساس میل و باور جامعه نبوده بعد از مدتی تبدیل به ضد خودش می‌شود، حجاب نیز یکی از همین مسائل است».

وی افزود: «ما در جامعه‌ای فکر می‌کنیم که از اکثر مردم مسلمان هستند و در تاریخ ایران نیز ریشه‌های رعایت حجاب وجود دارد. حتی در تاریخ معاصر برخی شاهد جنگ تمام عیار بین زنان مومن و حکومت‌های استبدادی که می‌خواستند حجاب از سر مردم بردارند، بوده‌ایم. گاهی هم در این جامعه تلاش شده که مردم را از پوشش بومی دور و به سوی فرهنگ غربی ببرند. همین مسائل جرقه شورش‌های مردم و انقلاب فراگیر سیاسی و اجتماعی در ایران در دهه ۵۰ شد. الان اما متاسفانه کار به جایی رسیده که ما به عنوان یک جامعه مسلمان با نظام سیاسی اسلامی و قانون اساسی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی، احساس می‌کنیم قانون و محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای حجاب کام است و نیاز به قوه قهریه بیشتری داریم».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: « راه درست این است که ما با مردم از در گفت‌وگو وارد شویم و گفتمان سبک زندگی ایران و اسلامی که مقام معظم رهبری مطرح کردند را از طریق کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، صداوسیما، فضای مجازی و … پیگیری کنیم. طبیعی است که اگر جایی احساس کنیم هنجارشکنی شده و قانون رعایت نمی‌شود، باید مثل همه موضوعات دیگر و همه کشورها اعمال قانون کنیم.»

مازنی با اشاره به اینکه « ما مشکل قانون نداریم» گفت: «به نظر من مشکل دیدگاه‌ها، رویکردها و نظرات متفاوتی است که در زمینه پیاده سازی ارزش‌های اسلامی داریم و تصور می‌کنیم به زور می‌توان جامعه را با یک فکر و رویکرد اداره کرد. در حالی که این یک تصور کاملا اشتباه است».

این نماینده پیشین مجلس در پاسخ به این پرسش که « در صورت پافشاری مجلس به این رویکرد و ورود به ماجرا و تصویب قانون جدید در حوزه حجاب، چه ضمانت اجرایی بیش از آنچه اکنون در این زمینه وجود دارد، می‌توان اجرا کرد؟» گفت: « تاکید من بر این است که این رویکرد درست نیست. همچنین معتقد هستم که نتیجه این کار نیز عکس خواهد بود. یعنی واکنش جامعه به بهترین محتوا نیز اگر از راه غلط لحاظ شده باشد، منفی خواهد بود. دو مثال از قرآن می‌زنم. برای جامعه بنی‌اسرائیل بهترین غذاها فرستاده می‌شد اما بعد از مدتی اعتراض می‌کردند و دلزدگی ایجاد شده بود. مثال دیگر نیز آنکه حضرت یوسف در طی سال‌های حکومت خود به جای دعوت به یکتاپرستی به حل مشکلات اقتصادی مردم می‌پردازد و نتیجه این می‌شود که مردم به سوی یکتاپرستی رو می‌آورند. »

وی افزود: «برخی تصورات در جامعه غلط است مثلا می‌گویند چون حکومت اسلامی است باید قوانین را اعمال کرد. این درست است اما اعمال قانون باید به روش‌هایی باشد که فطرت و عقل انسان بپذیرد». عضو فراکسیون امید در مجلس دهم همچنین گفت: «یک مثال حاشیه‌ای دیگر می‌زنم. الان با کرونا مواجه هستیم و برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به مردم التماس می‌کنیم. از آن طرف دنبال این هستیم که برای رعایت قانون حجاب دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌تری ایجاد کنیم. این یعنی فهم برخی از ما از اولویت‌های کشور مشکل دارد. اگر این افرادی که امروز ماسک نمی‌زنند، یک شعار ضد امنیتی می‌دادند. چه برخوردی با آنان می‌شد؟ حرف این است که باید اولویت‌ها را بشناسیم و اگر لازم به برخورد قانونی بود نیز بدانیم که مسائل اجتماعی با قوه قهریه محقق نمی‌شود.»

وی تاکید کرد: «این همه نهاد و انجمن درست شده، چرا ذهن‌ها به سوی نیروی انتظامی می‌رود؟ در این زمینه باید حوزه علمیه، دانشگاه و دستگاه‌های فرهنگی پاسخگو باشند. نیروی انتظامی که نباید مرغ عروسی و عزا باشد و همه‌جا وسط کشیده شود.» مازنی توصیه کرد: «با توجه به شرایط خاصی که با آن مواجه هستیم و این تداخل فرهنگی در عصر ارتباطات ایجاد شده است، باید با دقت بیشتر عمل کرد. عقلا باید تدبیر کنند و متناسب با اقتضائات زمان برای جامعه نسخه بپیچند تا عناصر افراطی اجازه نیابند که با طرح‌های غیرکارشناسی بیش از این برای مردم مشکل درست کنند».

  • منبع خبر : آزادی