آنچه اکبر طبری فاش کرد/ نقش «غلامحسین اسماعیلی» در پرونده زمین های کلاک چیست؟
آنچه اکبر طبری فاش کرد/ نقش «غلامحسین اسماعیلی» در پرونده زمین های کلاک چیست؟
خلاصه نامه اکبر طبری پور از زندان به روزنامه شرق را می شود در چند جمله بیان کرد. به نظر میرسد اتفاقا نکات مهم آن زیرسایه درگیری های پیرامون دستگیری وی در خانه آیت الله آملی لاریجانی از دیده‌ها دور مانده است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ خلاصه نامه اکبر طبری پور از زندان به روزنامه شرق را می شود در چند جمله بیان کرد. به نظر میرسد اتفاقا نکات مهم آن زیرسایه درگیری های پیرامون دستگیری وی در خانه آیت الله آملی لاریجانی از دیده‌ها دور مانده است. اتفاقا نکات مهم این نامه ادعاهایی است که در مورد زمین‌های لواسان داشته است. با این حال به طور خلاصه می‌توان گفت او در این نامه موارد زیر را طرح کرده است:

 

طبری مدعی است که شبانه و در خانه آیت الله آملی لاریجانی که ریاست مجمع تشخیص مصحلت را برعهده دارد دستگیر شده، در این دستگیری ۵۰ نفر نیرو حاضر بودند و با نیروهای محافظ آیت الله آملی درگیر شدند. در ساعت سه و نیم نیمه شب در زندان اوین به او تفهمی اتهام شده است که او این امر را بی سابقه می داند.

 

اینجا مشخص است که منظور او نشان دادن این مساله است که قدرت آیت الله آملی لاریجانی بعد از خروج از قوه قضائیه، آنچنان مضمحل شده است که برای دستگیری طبری پنجاه نفری به منزل او می روند و او نمی تواند ممانعت کند. فارغ از نکته بالا که به نظر بسیار دم دستی است، دو نکته اصلی در متن نامه طبری هست که اصل نامه در واقع همان است.

 

اول: طبری می گوید زمین های کلاک در لواسان (که اختلافات بر سر آنهاست) متعلق به بنیاد شهید و ستاداجرایی فرمان امام بود و از ابتدا متعلق به نجفی (دوست طبری) نبوده است. در واقع فروش زمین های مصادره ای است که بر سر آن اختلاف ایجاد شده است و این نکته مهمی است. از این منظر که زمین‌ها با مزایده فروخته شده است. آیا در این مزایده تشکیک وجود دارد؟ آیا قرار است این زمین‌ها بار دیگر به ستاداجرایی باز گردد؟ سئوال بعدی اینکه زمین‌ها متعلق به کدام فرد در حکومت پهلوی بوده که بر سر آن چنین جنگ و خصومتی به راه افتاده است؟ در حالی که صاحب اصلی بی خبر است؟

 

دوم و مهمتر اینکه: اجازه ساخت این زمین‌ها آنطور که اکبر طبری‌پور ادعا کرده، با حکم حکومتی انجام شده است. براساس آنچه طبری گفته این حکم حکومتی را هم آقای اسماعیلی (سخنگوی فعلی) در اسفند ۹۵ صادر کرده است. اما ظاهرا یک دستور دیگری هم وجود دارد که بر سر آن اختلاف است. آن هم دستوری است که آیت الله آملی لاریجانی صادر کرده که تاریخ آن مشخص نیست. طبری می نویسد: «اجازه ساخت بنیاد زمین کلاک لواسان براساس فرمان حکومتی شماره ۵۳۸/۳/۵۰ مورخه ۱۲/۸/۹۵ صادره از سوی رئیس کل دادگستری وقت تهران جناب آقای غلامحسین اسماعیلی (که در صورت نیاز تصویر آن در اختیار روزنامه قرار می‌گیرد) به‌عنوان آقای مرادی شهردار وقت لواسان آمده است، اعلام گردیده و تصمیم صادره از سوی ریاست معظم قوه قضائیه با عنایت به ابلاغیه مقام معظم رهبری یک تصمیم قضائی قطعی و برای تمامی نهادها، ادارات، سازمان‌ها و اطراف پرونده لازم‌الاتباع و لازم‌الاجرا بوده است.»

 

او در ادامه فاش می کند که «رئیس کل دادگستری تهران به‌عنوان مسئول قضائی اجرای این تصمیم تعیین گردیده» بود. و سپس می پرسد: «نقش این‌جانب در کجای سناریوی ساختگی آقایان در زمین لواسان قرار دارد؟!»

 

طبری در این نامه تعمدا چند موضوع را علنی کرده است: ۱-  زمین‌ها مصادره‌ای و متعلق به بنیاد شهید و ستاد اجرایی فرمان امام بود. ۲- حکم حکومتی برای ساخت این زمین‌ها وجود داشت و سخنگوی فعلی قوه مسئول صدور این حکم بود. و مهمتر اینکه به رئیس کل دادگستری وقت تهران (آقای جعفری دولت آبادی) بدون نام بردن از وی اشاره کرده است. فردی که اتفاقا در مورد این پرونده نیز شایعاتی در ارتباط با او در رسانه‌ها مطرح شده است که نه تایید شد نه تکذیب.

 

در مجموع اینکه ظاهرا طبری از فرصت به وجود آمده برایش استفاده کرده تا ضمن انتشار این مطالب پرسش اصلی خود را مطرح کند که «نقش او دقیقا در ساخت این زمین‌ها چیست؟» و میشود به آنها این سئوالات را اضافه کرد: آیا طبری در فرآیند خرید یا اجازه ساخت نقشی داشته است؟ آیا فرآیند فروش زمین های مصادره‌ای توسط ستاداجرایی و بنیاد شهید شفاف است؟‌

  • منبع خبر : امتداد