هانی زاده: با ریاست جمهوری بایدن، بن سلمان در عربستان و نتاهیاهو در اسرائیل از چرخه‌ قدرت خارج خواهند شد
هانی زاده: با ریاست جمهوری بایدن، بن سلمان در عربستان و نتاهیاهو در اسرائیل از چرخه‌ قدرت خارج خواهند شد
حسن هانی زاده گفت: جو بایدن قطعا اهمیت زیادی به برقراری رابطه بین کشورهای عربی و اسرائیل نخواهد داد و کشورهایی که با اسرائیل طی ماه‌های اخیر رابطه برقرار کردند، جایگاه خود را در دو حوزه عربی و اسلامی از دست خواهند داد و منزوی تر خواهند شد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛حسن هانی زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با تاثیر روی کارآمدن بایدن در آمریکا بر مناسبات منطقه گفت: پیروزی جوبایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در سیاست های کلان و راهبردی ایالات متحده نسبت به منطقه، به ویژه ایران و محور مقاومت، تغییر چندانی ایجاد نخواهد کرد. از آنجایی که سیاست کلان آمریکا مبتنی بر حفظ امنیت پایدار رژیم صهیونیستی و حفظ امنیت کشو‌رهای زیرمجموعه‌ آمریکا در منطقه و تقابل با نفوذ ایران و محور مقاومت است، لذا هم بایدن و هم ترامپ متعهد هستند که این راهبرد را در منطقه عملیاتی کنند.

او گفت: ترامپ در طول چهارسال حاکمیت خود بر کاخ سفید بیش از اندازه خود را وامدار لابی صهیونیستی می دانست لذا جایگاه بالایی به رژیم جنایتکار اسرائیل و رژیم آل سعود، امارات و بحرین و رژیم‌های مرتجع عرب داد، و به همین دلیل هم اسرائیل و هم عربستان در ایفای نقش تخریبی علیه محور مقاومت با دست باز عمل کردند و به همین دلیل عربستان سعودی در طول پنج سال جنگ ظالمانه علیه مردم یمن در فضای سکوت جامعه جهانی به کشتار هزاران کودک و زن یمنی پرداخت. در طول این پنج سال عربستان سیصد و پنجاه میلیارد دلار برای جنگ یمن هزینه کرد. از طرفی رژیم صهیونیستی هم به افزودن شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی پرداخت و صدها کودک و زن را در طول سال های حاکیمت ترامپ قتل عام کرد. با این اوصاف اگرچه ادبیات بایدن به لحاظ نگاه به مسائل حقوق بشری با ترامپ متفاوت است اما با روی کار آمدن بایدن، مجموعه سیاست کلان آمریکا در منطقه تغییر اساسی نخواهد کرد.

هانی زاده اظهار کرد: البته نباید فراموش کرد که بایدن پس از ورود به کاخ سفید پرونده‌های زیادی علیه محمدبن سلمان ولیعهد عربستان دارد؛ قتل روزنامه نگار برجسته سعودی، جمال قاشقچی و همچنین جنگ یمن و موضوع حقوق بشر در عربستان جزو پرونده‌هایی است که آقای بایدن خواهد گشود. ضمن اینکه آقای بایدن می‌خواهد بن سلمان را از ولیعهدی عربستان برکنار و به جای او محمد بن نایف، ولیعهد سابق، که با جو بایدن روابط  دوستانه‌ای دارد را به عنوان ولیعهد معرفی کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با تأثیر روی کار آمدن بایدن در آمریکا و تغییر نقش عربستان به عنوان بازیگر مهم منطقه گفت: عربستان سعودی علی‌رغم حجم کوچک سیاسی خود به دلیل اینکه روابط تنگاتنگی با لابی صهیونیستی و ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا داشت نقشی فراتر از حجم سیاسی خود ایفا کرد. نقش این کشور در عراق، لبنان، سوریه، یمن و حتی در تقابل با ایران کاملا تخریبی بود. اکنون با پیروزی بایدن چند پرونده مطرح است؛ مسئله نقض حقوق بشر توسط حاکمیت عربستان، موضوع جنگی که عربستان پنج سال است علیه مردم یمن اعمال کرده است، مسئله‌ قتل قاشقچی و اینکه دادگاه فدرال آمریکا محمدبن سلمان را تحت تعقیب قرار داده و موضوع باج ۵۰۰ میلیارد دلاری عربستان به ترامپ، که قطعا بایدن این پرونده ها را بازگشایی خواهد کرد و تغییرات اساسی در پیکره حاکمیت عربستان در آینده به وجود خواهد آمد. با ریاست جمهوری بایدن، بن سلمان در عربستان و نتاهیاهو در اسرائیل از چرخه‌ قدرت خارج خواهند شد.

هانی زاده در رابطه با سرنوشت ائتلاف اعراب و اسرائیل گفت: به هر حال جو بایدن قطعا اهمیت زیادی به برقراری رابطه بین کشورهای عربی و اسرائیل نخواهد داد و کشورهایی که با اسرائیل طی ماه‌های اخیر رابطه برقرار کردند، جایگاه خود را در دو حوزه عربی و اسلامی از دست خواهند داد و منزوی تر خواهند شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا با روی کار آمدن بایدن گفت: بایدن در جریان تبلیغات انتخاباتی خود مدعی بازگشت به برجام شده است. باید دید که این سیاست ها عملیاتی خواهند شد یا نه. البته وزیر خارجه‌ پیشنهادی بایدن چند وقت پیش اعلام کرد که تحریم ها به قوت خود در ایران باقی خواهد ماند که این یک اشاره منفی از سوی تیم بایدن است. باید دید که آیا بایدن تحریم‌ها را برطرف خواهد کرد و به برجام بازخواهد گشت یا نه؟ که تنها در این صورت امکان مذاکره وجود دارد. همچنین مذاکره ای خارج از مسئله هسته ای ایران صورت نخواهد گرفت. ایران تحت هیچ شرایطی خارج از فعالیت هسته ای و در حوزه‌های امنیتی، نظامی و تولیدات نظامی با آمریکا مذاکره نخواهد کرد اما باب مذاکره در رابطه با برجام حتما باز خواهد بود.

  • منبع خبر : صبح ما