ترکان: رئیس‌جمهور بیش از اندازه مدارا می‌کند
ترکان: رئیس‌جمهور بیش از اندازه مدارا می‌کند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: من اعتقاد دارم که مدارای بیش از اندازه رئیس‌جمهور با نمایندگان مجلس یازدهم بی‌‌‌شک کار درستی نیست و این مسأله باعث می‌شود که نمایندگان مجلس به عوام‌فریبی خود ادامه بدهند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ با وجود اینکه شرایط کشور در وضعیت نامطلوب اقتصادی قرار دارد اما عده‌ای از نمایندگان مجلس قصد پایان دادن به رفتارهای توهین‌آمیز و شعارگونه خود علیه دولت دوازدهم را ندارند. قطعا در این مدت باقی‌مانده تا پایان دولت دوازدهم، تمام تلاش روحانی و کابینه‌اش برای حل مشکلات اقتصادی کشور است و البته فشارهای اقتصادی، تحریم و فروش نفت شرایط را برای دولت بسیار سخت کرده است اما عده‌ای از نمایندگان تازه‌کار مجلس چشم خود را بر فشارهای بیرونی که به دولت وارد می‌شود بسته‌اند و فقط با شعار دادن دولت را محکوم به کار نکردن می‌کنند. گفت‌و‌گو با فرزانه ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب را در ادامه می‌خوانید.

 

*ارزیابی شما از عـملکرد مجلس یازدهم در شش ماه چیست؟

متاسفانـه به‌دلیل عدم حضور گسترده مردم در انتخابات اسفند ۹۸ و سخت‌گیری‌هایی که برای تایید صلاحیت کاندیداها در انتخابات مجلس انجام شد، همه این اتفاق‌ها باعث شد که افرادی وارد مجلس شورای اسلامی شوند که نه‌تنها نمایندگان اقلیت جامعه در مجلس هستند، بلکه نسبت به مشکلات و دغدغه‌های مردم در جامعه شناخت عمق، اطلاع کافی و البته نظر کارشناسی ندارند که ارائه بدهند. اینکه شما شعار می‌دهید تا برای حل مشکلات مردم تلاش می کنید، کار بسیار آسانی است و بنده هم می‌توانم خیلی راحت شعار بدهم و بگویم چرا وضعیت اقتصادی مردم اینگونه شده است و برای برطرف کردن مشکلات می‌شود این کارها را انجام داد و فقط ادعا کنم که می‌توانم مشکلات مردم را برطرف کنم. اما مشکلات مردم با شعار دادن حل نمی شود و متاسفانه مانند زمان احمدی‌نژاد که صحبت‌های زیبایی می‌کردند و شعار می‌دادند، ما در حال حاضر شاهد هستیم که عده‌ای راه ایشان را می‌روند و فقط در حال شعار دادن هستند. اینکه در شرایطی که مردم ما زیر فشارهای سختی قرار دارند این شعارهایی که می‌دهند می‌تواند به مرحله عمل برسد بسیار مهم است وگرنه با شعاردادن مشکلات مردم حل نمی‌شود. اینکه عده‌ای کنار گود نشسته‌اند و فقط صحبت می‌کنند، برای مردم ما نان و آب نمی‌شود و کاری است که نمایندگان مجلس یازدهم انجام می‌دهند.

 

*اخیرا شاهدیم عده‌ای با رفتارهای غیرموجه به رئیس‌جمهور و دولت اتهام کم‌کاری و کوتاهی در حل مشکلات می‌زنند، با توجه به شرایط موجود کشور فکر می‌کنید چرا عده‌ای با وجود این فشارهای خارجی دولت را متهم به کم‌کاری می‌کنند؟

با این وضعیت اقتصادی که در داخل جامعه مردم عزیز با آن روبه‌رو هستند و وضعیت فروش نفتی که گرفتار آن شده‌ایم و از همه مهمتر تحریم‌های ظالمانه‌ای که کشور ما را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است و عدم تصویب قانون مبارزه با پولشویی که ارتباط مالی ما با دنیا را دچار مشکلات عدیده‌ای کرده است، بی‌‌‌شک دولت با این همه مسائل، معلوم است به راحتی نمی‌تواند مشکلات مردم را حل و فصل کند. با این همه مشکلات لطف خداوند است که دولت کشور را اداره می‌کند وگرنه چطور می‌شود با وجود چنین مشکلاتی کشور را به راحتی اداره کرد. با همه اوصاف اینکه عده‌ای فقط صحبت‌های زیبا می‌کنند، واقعا مشکلات مردم را حل نمی‌کند و کشور ما درگیر مسأله‌ای به نام شعارپراکنی شده است و فقط عده‌ای شعارهای زیبایی می‌دهند. نمایندگان مجلس یازدهم با این وضعیت اقتصادی و فروش نفت و البته تحریم‌های سختی که بر مردم ما تحمیل شده است، اگر می‌توانند برای حل مشکلات مردم کاری انجام بدهند. نمایندگان مجلس یازدهم برای برون‌رفت مردم از شرایط اقتصادی کنونی برنامه ارائه بدهند و دولتمردان و قوه مجریه هم در قبال هر برنامه کارشناسی‌شده‌ای که وجود داشته باشد قطعا حمایت می‌کنند اما اینکه شما در کنار گود نشسته باشید و شعارگونه رفتار کنید و از طرفی هم قانون تصویب کنید که ما باید از برجام خارج شویم و ارتباط ما از نظر اقتصادی با جامعه بین‌المللی قطع باشد و از طرفی هم شماها ادعا می‌کنید که ما می‌توانیم در یک جزیره‌ای حضور داشته باشیم و ارتباط اقتصادی با دنیا نداشته باشیم، خب کاملا مشخص است که شعارهای شما با کارهایی که می‌کنید سنخیت ندارد و فقط شعار است. همه این مسائل برمی‌گردد به قضاوت ناشیانه‌ای که برخی نمایندگان مجلس یازدهم درباره مسائل مختلف کشور دارند.

 

*آقای احمدی‌نژاد در مقابل توهین‌ها و حتی انتقادهایی که در زمان ریاست جمهوری‌اش وجود داشت، به هیچ‌وجه کوتاه نمی‌آمد؛ اما بعضا شاهد هستیم که آقای روحانی در بسیاری از مواقع به خاطر منافع کشور در برابر هرگونه توهین و فحاشی کوتاه آمده؛ این رفتارها باعث نمی‌‌شود که بعضی از نمایندگان از صبر رئیس‌جمهور سوءاستفاده کنند؟

به‌نظر بنده ایــن انتقاد بـــه شخص رئیس‌جمهور و دولتمردان آقای روحانی کاملا وارد است و ایشان اگر با صراحت وضعیت اقتصادی کشور را اعلام کنند و بگویند که ما با این درآمد در حال اداره کردن کشور هستیم، مردم باید آگاه باشند که با چه فشارهایی دولت روحانی در این ۴ سال اخیر کشور را اداره کرده است. من اعتقاد دارم که مدارای بیش از اندازه رئیس‌جمهور با نمایندگان مجلس یازدهم بی‌‌‌شک کار درستی نیست و این مسأله باعث می‌شود که نمایندگان مجلس به عوام‌فریبی خود ادامه بدهند. روحانی در مسیری قرار گرفته که هر بیانی که درباره وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم می‌خواهد داشته باشد، از ترس بهره‌برداری سیاسی و اینکه دشمنان از آن سوءاستفاده نکنند، ایشان مدارا و مصلحت‌اندیشی می‌کنند. باید به این مسأله توجه داشته باشیم که تمامی صحبت‌های رئیس جمهور مصرف داخلی ندارد و قطعا صحبت‌های ایشان در تمامی رسانه‌ها پخش خواهد شد. کسانی که اگر قرار باشد با ایران توافقی در آینده انجام بدهند، صحبت‌های رئیس‌جمهور را خواهند شنید و ایشان هم می‌خواهند کشور را در موضع ضعف نشان ندهند و طوری رفتار نکنند که وضعیت ایران به چه گونه‌ای است. همین مسأله باعث سوءاستفاده عده‌ای از تندروها در کشور شده است و در واقع عده‌ای از مدارای رئیس‌جمهور و دولتمردان سوءاستفاده می‌کنند.

  • منبع خبر : روزنامه آرمان ملی