تاجیک: سعودی ‌ها در دوران بایدن روزهای سختی را پیش رو دارند
تاجیک: سعودی ‌ها در دوران بایدن روزهای سختی را پیش رو دارند
یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: سعودی ها در برخورد با ایران فکر می کردند ایران را به زانو در می آورند ولی موفق نشدند بنابراین در دوران بایدن روزهای سختی را پیش رو دارند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛«نصرت الله تاجیک»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در رابطه با آشتی عربستان و قطر گفت: تنها تحولی که در حال حاضر اتفاق افتاده است، بحث روابط قطر و عربستان است که هنوز عام نشده و خاص است. کشورهای عربی مشکلات عدیده ای با هم دارند مشکلات آنها یکی دو تا نیست اگر مساله ایران را از میان بر داریم و در معادلات روابط منطقه ای پارامتر ایران حذف شود، بین کشورهای عربی معادلات بسیار پیچیده ای وجود دارد.

او افزود: تحولی که امروز وجود دارد، این است که سعودی ها به دنبال حل تدریجی مشکلات خود در دوران بایدن هستند، در دوران ترامپ تخته گاز رفتند و موتور سوزاندند؛ آنها نتوانستند مسائل یمن را حل کنند و پنج شش سالی این موضوع، طول کشید.

تاجیک اضافه کرد: سعودی ها فکر می کردند، مساله قطر به سرعت با تحریم هوایی و زمینی حل خواهد شد و قطر به زانو در می‌آید ولی نتوانستند، این موضوع را به سرانجام و نتیجه دلخواهشان برسانند.

او یادآورشد: سعودی ها در برخورد با ایران فکر می کردند ایران را به زانو در می‌آورند ولی موفق نشدند؛ لذا در دوران بایدن روزهای سختی را پیش رو دارند چون بایدن حاضر نخواهد بود، سهل گیری ترامپ برای سعودی ها را ادامه بدهد و مسائل حقوق بشری را نادیده نخواهد گرفت.

تاجیک ادامه داد: سعودی ها قدم به قدم به دنبال کاهش مشکلات منطقه ای خود هستند، یکی از مشکلات آنها بحث قطر است. این دو کشور قبل از این مسائل نیز یک سلسله مشکلات و مسائل داشتند و در عین حال، همدیگر را تحمل می کردند؛ شاید امروز عربستان در مقابل قطر چهره خوبی از خود نشان بدهد و یا مقامات دو کشور در سطوحی با هم رفت و آمدی داشته باشند اما بیش از این نخواهد بود و تحولی عمده نیست و من چنین برآوردی ندارم.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تحولات در عربستان تصریح کرد: مشکلات این کشور زمینه داخلی دارد؛ بن سلمان روی ترامپ سرمایه گذاری کرد و این هزینه سوخت گسل های زیست سیاسی و اجتماعی سعودی و گسل بین نسلی و بحران جانشینی و درگیری های دورن خاندانی و … خواهد شد.

او در پایان افزود: بن سلمان می خواهد، سیاستی جدید بوجود بیاورد و حقوقی را به زنان و جوانان و سایر اقشار بدهد تا تنش های داخلی و منطقه ای تا حدودی از بین برود و او بتواند، سیاست های خود را در قبال آمریکا تنظیم کند.

  • منبع خبر : برنا