روحانی: قیمت دلار به ۱۶ و ۱۷ هزار تومان می رسد/دولت آینده آمریکا می داند که ادامه سیاست فشار حداکثری امکان پذیر نیست
روحانی: قیمت دلار به ۱۶ و ۱۷ هزار تومان می رسد/دولت آینده آمریکا می داند که ادامه سیاست فشار حداکثری امکان پذیر نیست
رئیس‌جمهور گفت: فرق سال ۹۵ با سال ۹۹ هرچه که هست به خاطر جنایت آمریکاست وگرنه مدیران همان مدیران هستند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ حجت‌الاسلام‌المسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت اظهار کرد: رسانه های خارج از کشور و برخی در داخل، به جای آن که بگویند آمریکا چه ظلمی به ملت ایران روا داشته به دنبال نادیده انگاری همه ظلم ها و فشارهای آمریکا هستند، گویی آمریکا علیه ملت ایران هیچ ظلمی انجام نداده و این مدیران کشور بوده اند که یک مرتبه ضعیف شده اند.

وی افزود: آنها که برای مدیریت و تحریم درصد تعیین می کنند با معیاری که می گویم جواب خود را خواهند گرفت. معیار این است که سال ۹۵ و ۹۹ را کنار هم قرار دهیم و مقایسه کنیم. همان مدیران سال ۹۵ در حال اداره کشور در سال ۹۹ با همان قدرت و روحیه و توانمندی و تجربه بیشتر هستند. پس فرق بین ۹۵ و ۹۹ هر چه که هست به خاطر جنایت آمریکا و مربوط به تروریسم اقتصادی، تحریم و فشارهای نارواست.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: امروز می دانید که منابع ارزی ما بلوکه شده و اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد قیمت دلار به ۱۶ و ۱۷ هزار تومان می رسد. این قیمت دلار در سامانه نیما و بازار واقعی نیست و بانک مرکزی هم برای اعمال سیاست دستش بسته است.

روحانی گفت: دولت آینده آمریکا با هر سیاستی می داند که سیاست فشار حداکثری علیه ملت ایران شکست خورده و ادامه آن راه امکان پذیر نیست و حتی اگر ترامپ هم پیروز می شد با اینکه چیزی از سیاست نمی فهمد او هم می فهمید که این سیاست غلط بوده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته آمریکایی ها در این سیاست خود ناموفق بودند اما به هر حال رنج فراوانی برای ملت ما ایجاد کردند. هر چند زانوان ملت ما خم نشد و در مقابل این فشار ایستادند اما باز هم فشار زیادی وارد شد. جالب اینجاست که عده ای هر مشکلی ایجاد می شود نمی گویند آمریکا بلکه می گویند چرا دولت این کار را کرد یا آن کار را نکرد. این دولت همان دولت است و آنچه تفاوت ایجاد کرده تحریم ظالمانه علیه یک ملت بزرگ بوده است.

وی در ادامه تاکید کرد: امروز کاملا مطمئنیم پایان مقاومت و ایستادگی مردم نمایان خواهد شد و در ماه های آینده نتیجه این صبر را می بینیم.

روحانی افزود: آنچه ما را به این نتیجه رسانده هم صبر مردم، هم درایت رهبری، هم تلاش دولت و هم همکاری قوای دیگر بوده است. در مخیله آمریکایی ها این بود که سه ماه بعد از آغاز فشارها دیگر دولت جمهوری اسلامی نیست و نمی فهمیدند که سه سال بعد هم این ملت مقاوم ایستاد و آن ها سرنگون شدند و پایان غم انگیزی برای زندگی سیاسی خود رقم زدند.

رئیس جمهور با اشاره به ۲۶ دی سالروز فرار شاه از کشور خاطرنشان کرد: فرار آن مزدور نمادی برای رسوایی و پایان استبداد و استعمار خارجی در ایران بود و امروز هم با پدیده کم نظیری از سقوط یک مورد مشابه دیگر در آمریکا مواجهیم. البته در آمریکا بحث پایان یک دولت و آغاز یک دولت جدید نیست. در آنجا امروز سقوطی را همراه با سرافکندگی و رسوایی از سوی کاخ سفید می بینیم.

وی اضافه کرد: این نشانه این است که در دنیا قلدرمآبی، نژادپرستی و زیرپا گذاشتن قانون پایان خوبی نخواهد داشت. در طول این سه سال گذشته مردم خوب و صبور ما در برابر این تروریست تاریخی مقاومت کردند. آن ها می خواستند سه ماهه نظام را سرنگون کنند ولی خودشان سرنگون شدند. ما شاهد شکست یک سیاست هستیم. یعنی سیاست فشار حداکثری نسبت به یک ملت بزرگ و تروریسم اقتصادی که می خواستند با آن زندگی مردم را بهم بریزند.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه امروز در کشور شاهد احیای اقتصاد هستیم، اظهار کرد: با وجود همه فشارها و کرونا ما در پایان سال ۹۹ شاهد یک حرکت با ثبات در اقتصاد هستیم و انتظارات تورمی شرایط دیگری پیدا کرده و مردم افق روشن تری را می بینند. رشد اقتصادی تغییر کرده و در شش ماهه اول سال شاهد رشد اقتصادی مثبت بوده ایم و همه علائم می گویند که در شش ماهه دوم هم رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت مثبت خواهد بود.

وی ادامه داد: در تولید هم در کشاورزی و هم در صنعت شاهد رشد هستیم و در صنعت رشد ۶.۵ درصدی داریم. در صنعت ساختمان هم حرکت مناسبی می بینیم و در مناطق شهری رشد ۴.۲ درصد پیدا کرده که علامت خوبی است چون وقتی مسکن حرکت می کند پیشران حرکت در سایر مشاغل و صنایع است. در تجارت هم شاهد این رشد هستیم و حتی صادرات در ماه های اخیر رشد داشته است.

روحانی در ادامه یادآور شد: این حقایق این واقعیت را می گوید که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی آمریکا با شکست قطعی و حتمی مواجه شده است و نه تنها طراحان آن شکسته خورده اند و دولت شان تمام می شود بلکه حیات سیاسی آن ها هم پایان یافته است. رئیس جمهور آمریکا که فهم سیاسی نداشت و یک وزیر خارجه سفیه و مشاور امنیت ملی افراطی و نادان در کنارش و خودش هم تفکر تاجرمآبی و قماربازی داشت و آن را پیش می برد که پایان کارشان را دیدیم.

روحانی اضافه کرد: در روزی که مردم ایران پایان این فشار و تروریسم اقتصادی را شاهد هستند مردم آمریکا شاهد یک شکست و شکاف بزرگ در کشورشان هستند. آنچه ما می گفتیم درست بود که یک قانون شکن نسبت به ملت های مظلوم دنیا همه جا قانون شکنی می کند و یک روز نوبت مردم آمریکا هم می رسد.

روحانی همچنین عنوان کرد: کسی از آن ها باور نمی کرد که این شخص نسبت به امنیت ملی خودشان و مرکز قانون گذاری شان یعنی کنگره دستور آشوب بدهد. روشن شد که مسیر شکستن قانون و زیرپا گذاشتن تعهد و مقررات بین المللی پایانش به نفع ملت ها و ملت آمریکا نیست. حیثیت آمریکا و اعتماد جهانی به آن ها در دنیا تا بخواهد به روز قبل از ترامپ باز گردد سالیان درازی طول می کشد و این خسارت عظیمی بود که برای مردم آمریکا ملموس است.

  • منبع خبر : ایسنا