واکنش‌ ها به اظهارات روحانی در خصوص کاهش قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان
واکنش‌ ها به اظهارات روحانی در خصوص کاهش قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان
واکنش نمایندگان مجلس و کارشناسان به آخرین اظهارات رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت ادامه دارد. حسن روحانی روز چهارشنبه مدعی شده است که دولت تلاش می‌کند نرخ دلار در سال آینده به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان کاهش یابد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ در همین خصوص حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رییسه مجلس یازدهم با انتقاد از این اظهارات روحانی در صفحه شبکه اجتماعی خود نوشت: «آقای روحانی شما ۷.۵ سال است که رئیس جمهور ایرانید و تمام این مدت منابع درآمدی کشور را در اختیار داشتید و دلار ۲۵هزار تومانی نتیجه مدیریت شماست. اینکه می‌گویید اگر منابع در اختیار دولت باشد دلار به ۱۵هزار تومان کاهش می‌یابد، پروپاگاندایی بیش نیست، گوش مردم پر است از این افاضات.»

روحانی در آخرین جلسه هیات دولت از تلاش دولت برای کاهش قیمت دلار در سال آینده، خبر داد و گفت: «قیمت امروز دلار واقعی نیست و اگر همین امروز منابع ارزی ما در خارج از کشور آزاد شود، قیمت دلار به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان کاهش خواهد یافت، البته امروز شرایط ما نسبت به گذشته بهتر است و اطمینان دارم که در آینده هم بهتر از این خواهد شد.»

این گفته در حالی از سوی رییس‌جمهور مطرح می‌شود که به در ذهن بسیاری از افراد جامعه، گفته‌های روحانی این جمله اشاره به این گزاره قدیمی در اذهان مردم دارد که «بالا و پایین شدن قیمت دلار دست خودشان است و ربطی به تحریم ندارد».

اگر کاهش قیمت ارز به تصمیم دولت منوط است که ظاهرا این گونه است، ای کاش این تصمیم زودتر از اینها گرفته می‌شد و مهمتر از آن، ای‌ کاش اصلا تصمیم به افزایش نرخ ارز گرفته نمی‌شد و ای کاش این تصمیم‌ها سیاسی و انتخاباتی نباشد و در راستای تامین منافع مردم باشد.

با این حال نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی معتقدند در خصوص همین ادعای روحانی نیز تردیدهای بسیاری وجود دارد. مجتبی رضاخواه عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس از همین منظر به گفته‌های رییس‌جمهور توجه کرده و نوشته است: «رییس‌جمهور ادعا کرده که با تزریق ۷ میلیارد دلار، قیمت ارز از ۲۵ به ۱۵هزار تومان می‌رسد! دولت در سال۹۷ بیش از ۳۰میلیارد دلار رانتی توزیع کرد، اما نرخ ارز از ۴ به ۱۹ هزار تومان هم رسید. جناب روحانی، اگر با ۷ میلیارد دلار نرخ ارز ۴۰ درصد کاهش می‌یابد، چرا پیگیر بازگشت ۲۱ میلیارد دلار ارز صادراتی نیستید؟!»

  • منبع خبر : سایت خبری مدارا