نیروگاه‌ های تعطیل شده برق دوباره فعال شدند
نیروگاه‌ های تعطیل شده برق دوباره فعال شدند
رئیس ستاد مدیریت سوخت نیروگاه ها گفت: در روزهای گذشته, بدلیل رشد مصرف گاز, محدودیتی در تامین گاز نیروگاه ها پیش آمد، اما اکنون نیروگاههایی که از مدار خارج شده بودند دوباره وارد مدار شدند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛همایون حائری افزود: شرکتهای برق و گاز، واحدهای خدماتی هستند که مسئول تامین برق و گاز مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه در تابستان رشد برق و در زمستان رشد گاز در کشور دو برابر می شود ادامه داد: مصرف گاز خانگی و تجاری در زمستان ۳ برابر تابستان است و مصرف گاز خانگی و تجاری بیش از ۸ برابر گازی است که به نیروگاهها اختصاص می دهند.

وی گفت: رشد مصرف گاز خانگی و تجاری, نسبت به سال گذشته افزایش داشته و بیش از ۲۵۰ میلیون متر مکعب بوده است.

حائری تصریح کرد: با توجه به اینکه سهم تولید گاز افزایش داشته و گاز بیشتری در اختیار کشور بوده, اما مسئله این است که نسبت به سال گذشته, مصرف در بخش خانگی و تجاری, بیشتر شده است.بطوریکه در سال گذشته، میانگین مصرف گاز خانگی و تجاری ۴۹۰ میلیون متر مکعب بوده که امسال این رقم به ۶۴۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

رئیس ستاد مدیریت سوخت نیروگاهها گفت: با همکاری شرکت گاز اقدام مشترکی در رابطه با کاهش مصرف انرژی انجام داده ایم بطوریکه با مراجعه به مراکز و ادارات تعطیل، خاموشی سیستم گرمایشی و روشنایی آنها را رصد می کنیم.

حائری با بیان اینکه نیروگاههای ما توان تولید ۲ برابر ظرفیت برق را در کشور دارند افزود: اکنون به اندازه نیاز مصرف, نیروگاه در مدار است و نیروگاههایی که در مدار قرار دارند با تامین گاز، برق مصرفی را تولید می کنند.

وی ادامه داد: تاکنون نیاز مصرف برق ۳۸ هزار و ۸۰۰ مگاوات بود که به همین اندازه, نیروگاه در مدار وجود دارد ضمن اینکه ظرفیت نیروگاههای ما کامل است و به اندازه نیاز مصرف, برق تولید می شود.

وی درباره تاثیر رمز ارز ها در رابطه با خاموشی های اخیر گفت: استخراج رمز ارزها به دو صورت مجاز و غیر مجاز در کشور انجام می شود؛ در استخراج رمز ارزهای مجاز, حدود ۱۸۰ مگاوات برق مصرف می شود که بسیار ناچیز است که البته برای کمک به مدیریت مصرف, از مدار خارج شدند و تعدادی که به صورت غیر مجاز فعالیت می کنند محدود است که آن هم با رصد و نظارت بیشتر, از فعالیت آ‌نها ممانعت می شود.

  • منبع خبر : تسنیم