واعظی: توافق ایران و با آژانس به تایید مقام معظم رهبری رسیده به رییس مجلس هم ابلاغ شده بود/برای تعیین تکلیف لوایح FATF حاضر به هرگونه همکاری هستیم
واعظی: توافق ایران و با آژانس به تایید مقام معظم رهبری رسیده به رییس مجلس هم ابلاغ شده بود/برای تعیین تکلیف لوایح FATF حاضر به هرگونه همکاری هستیم
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: موضوع لوایح مرتبط با FATF آنقدر برای آینده روابط خارجی به خصوص روابط بانکی مهم می‌دانیم که حاضریم هر طور که بخواهند همکاری و روشنگری کنیم که زودتر درتشخیص مصلحت نظام به تصمیم برسند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام با بعضی از اعضای دولت درباره دو لایحه پالرمو و سی اف تی، این دو لایحه را مهم ارزیابی کرد و گفت: شرایط بین‌المللی تغییر کرده است و کشورهای مختلفی هم برای بعد از تحریم با ما تماس می‌گیرند که چگونه همکاری‌ها گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه حل این دو لایحه خیلی مهم است، گفت: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها کاری نکنیم که خود تحریمی داشته باشیم و مانع روابط بانکی شود. مساله پالرمو و CFT در دنیا به عنوان یک روال عادی مطرح است و امروز هم به غیر چند کشور تمام کشورهای دنیا به این مساله پیوسته اند. بنابراین اگر ما بخواهیم خودمان را منزوی کنیم کار درستی نیست.

رییس دفتر رییس جمهوری جلسه تعدادی از اعضای دولت با مجمع تشخیص مصلحت را خوب ارزیابی کرد و گفت: آقای دژپسند، زنگنه، ظریف، همتی و خانم جنیدی  در جلسه حضور داشتند. هفته قبل هم در این مورد جلسه برگزار شده است.

واعظی اضافه کرد: این موضوع آنقدر برای آینده روابط خارجی به خصوص روابط بانکی مهم می‌دانیم که حاضریم هر طور که بخواهند همکاری و روشنگری کنیم که زودتر درتشخیص مصلحت نظام به تصمیم برسند و با توجه به شرایط امروز امیدواریم تصمیمی باشد که به اقتصاد کشور کمک کند.

رییس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: همه مردم فهمیدند که دولت این دو لایحه را تصویب و پیگیری کرده است و در مجلس قبل هم تصویب شده و از شورای نگهبان هم عبور کرده و الان در مجمع تشخیص مصلحت است بنابراین چشم مردم به مجمع است که تصمیم بگیرد.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر پیشنهاد رییس‌جمهوری به مجمع و اینکه اطلاعات مربوط به راه‌های دور زدن تحریم را به FATF نمی‌دهیم، گفت: فعالیت‌هایی وجود دارد که در داخل کشور انجام می‌شود و امنیت آن را هم حفظ می‌کنید اما یکسری روابط خارجی وجود دارد که همه دنیا با هم انجام می‌دهند  وقتی بانک ما با یک بانک خارجی کار می‌کند، نیاز است که در حد نُرم بین‌المللی بتوانند باهم کار کنند. امروز هم در یک حدی این کار  انجام می‌شود.

واعظی افزود: اینکه ما بخواهیم یک کالایی بخریم یا بفروشیم که یک کار سری و محرمانه نیست، بنابراین صحبت‌هایی که در گذشته انجام می‌شد این بود که در دوران تحریم که آمریکا با جنگ اقتصادی نمی‌خواهد ما کالا وارد کنیم و صادرات داشته باشیم، اگر بخواهیم از طریق FATF کار کنیم، ممکن است نمی‌توانستیم تحریم‌ها را دور بزنیم که البته ما به این مساله اعتقاد نداشتیم بنابراین کاری که برای دور زدن تحریم‌ها می‌کردیم یک بحث است و کاری که انجام می‌دهیم بحث دیگری است.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره جدیدترین گزارش آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران گفت: ما از روز پنجم اسفند براساس قانون، پروتکل الحاقی را که داوطلبانه در برجام پذیرفته بودیم، متوقف کردیم. طبیعی است این اتفاق نه برای آژانس و نه برای اعضای برجام خوشایند نیست و ابراز تاسف هم کرده‌اند ولی به هر حال قانونی بوده و دولت هم مصمم بود که این قانون کشور اجرا شود.

وی ادامه داد: اینکه آنها می‌گویند پیامد دارد، مشخص است و آنها هم که تعهدات خودشان را در مقابل ایران انجام نداده‌اند، آن هم پیامد دارد.  اگر می‌خواهند همه چیز بر روال قبل و روابط صحیح برگردد لازمه آن این است که طرف‌های مقابل به تعهدات خودشان در برجام پایبند باشند و حدود هزار و ۶۰۰ تحریمی را که در ۴ سال دولت ترامپ علیه مردم ایران و حکومت ایران وضع شده لغو شود. اگر این کارها را انجام دهند مشخص است که همه چیز به روال گذشته برمی‌گردد.

رییس دفتر رییس جمهوری عنوان کرد: ما مصمم هستیم  و برجام باید منافع ما را تامین کند، برجام باید بتواند آنچه که هدفگذاری شده برسد و ما بتوانیم از منافع آن برخوردار باشیم. لذا تلاش ما بر این است که براساس آنچه که رهبر انقلاب اسلامی رهنمود داده‌اند انجام شود و تلاش خواهیم کرد که روی اصولی که منافع کشور منافع‌ را تأمین می‌کند بایستیم.

واعظی درباره این ادعا که در جایی چیزی پیدا شده گفت: ما یک بار در گذشته درباره این مسائل با آژانس صحبت کردیم و این مدارک، مربوط به گذشته است ما یک بار مرور کردیم و این پرونده بسته شده است. عملا آنچه گفته می‌شود چیز جدیدی نیست و از زمانی که جمهوری اسلامی ایران مذاکرات خود را با آژانس شروع کرده، اتفاق جدیدی نیفتاده است.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره ماموریتی که روز گذشته رییس مجلس به روسای ‌امنیت ملی و انرژی برای تعامل با دولت داده‌ است، اظهار کرد: ما همواره از اینکه جلسه و همکاری داشته باشیم استقبال می‌کنیم.  اتفاقی که روز دوشنبه در مجلس افتاد برای ما خیلی عجیب بود. ما قانون را اجرا کردیم و مصمم بودیم بر اینکه قانون را اجرا کنیم و برای خودمان هم مهم بود برای اینکه به کشورهای خارجی بگوییم که دولتی که در ایران بر سر کار است اگر قانون خود را اجرا نکند طبیعی است که به آنچه که با آن‌ها نیز امضا می‌کند، به آن هم متعهد نیست.

وی عنوان کرد: بنابراین چیزی که مهم است این است که در ابتدا قانون کشور خودمان اجرا شود و ما خودمان بر این موضوع اصرار داشتیم و به خوبی آن را اجرا کردیم. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جلسه گذاشت و اتفاقاً در آن جلسه آقای قالیباف حضور داشت و در شورای عالی امنیت ملی هم وقتی بحث شده رییس مجلس حضور داشته است و آنچه که مصوبات جلسه بوده و به تایید مقام معظم رهبری رسیده به رییس مجلس هم ابلاغ شده است.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به اینکه رییس مجلس در همه مراحل حضور داشته و کاری هم که ما انجام دادیم بر اساس همان مصوبه و حفظ قانون بوده ما گمان می‌کردیم نقش رییس مجلس این است که گزارشی از آنچه که اتفاق افتاده است را به نمایندگان مجلس بدهند. که این کار انجام نشد و متاسفانه مجلس مدیریت نشد و شرایطی به وجود آمد و این همه بداخلاقی‌ها و تهمت‌هایی به دولت و مسئولین زده شد که به هیچ عنوان در شان مجلس و نظام ما نبود.

واعظی عنوان کرد: بعد از اینکه رهبر انقلاب در ملاقاتی که نمایندگان مجلس خبرگان خدمت ایشان رسیده بودند تذکر دادند، بعد از تذکر عنوان کردند که بیاییم و با هم تعامل کنیم. ما از روز اول که این مجلس بر سر کار آمده اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم به خاطر مردم تعامل کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: اگر تعامل نزدیک میان سه قوه و یا دو به دو باشد، مردم از این سود می‌برند و همین الان هم با اینکه دیرهنگام است ولی ما همیشه استقبال می‌کنیم و امیدوار هستیم که آنچه رهبر انقلاب که هم در ارتباط با بودجه و هم در این ارتباط تذکر داده‌اند آویزه گوش باشد و اینطور نباشد که هر بار آنها کاری انجام دهند و بعد بخواهند اصلاح کنند .

وی در پاسخ به سوالی درباره شکایت نمایندگان از رئیس جمهوری درباره اجرای این مصوبه بعد از توصیه رهبری اظهار کرد: در داخل مجلس براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس هر کدام از این اقدامات یک سیر بررسی دارد. اینکه در طول یک ساعت هم امضا جمع شد، هم کمیسیون بررسی کرد و آن هم بدون حضور نماینده دولت و هم نتیجه را به هیات رییسه ارائه دادند و هیات رییسه آن را در صحن مطرح کرده و امضا گرفتند، این بیشتر یک کار هیجانی است تا اینکه منطقی باشد و بخواهند موضوعی را راستی‌آزمایی کنند.

واعظی اضافه کرد: البته ما موضوع را دنبال نکردیم ولی به نظر می‌رسد بعد تذکر رهبر انقلاب، خودشان باید اصلاح کنند.

  • منبع خبر : ایرنا