سوده نجفی: پسماند عفونی دهها برابر خطرناک تر از پسماندهای عادی است/ وزارت بهداشت باید به فکر روش‌های جایگزین دفن زباله‌های پزشکی باشد/جمع آوری نامناسب پسماند ها تبعات بسیار زیادی برای سلامتی مردم به همراه خواهد شد
سوده نجفی: پسماند عفونی دهها برابر خطرناک تر از پسماندهای عادی است/ وزارت بهداشت باید به فکر روش‌های جایگزین دفن زباله‌های پزشکی باشد/جمع آوری نامناسب پسماند ها تبعات بسیار زیادی برای سلامتی مردم به همراه خواهد شد
سوده نجفی:علی رغم اینکه وظیفه مدیریت پسماندها اعم از جمع‌آوری و دفع زباله های عادی بر عهده شهرداری است، وظیفه تفکیک و بی خطر سازی پسماندهای بیمارستانی بر عهده تولید کننده یعنی همان بیمارستان‌ها بوده و این مراکز باید نسبت به چنین وظیفه ای احساس مسئولیت کنند.

سوده نجفی، رئیس اندیشکده حکمرانی تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی سایت خبری مدارا به ضرورت ساماندهی پسماندهای بیمارستانی در کلانشهر‌ها اشاره کرد و گفت: مدیریت پسماند‌های عفونی و بیمارستانی همواره به عنوان یک معضل بزرگ شهری، کلانشهرها و به ویژه پایتخت را با چالش مواجه کرده است؛ پسماند عفونی دهها برابر خطرناک تر از پسماندهای عادی بوده و عامل انتقال حجم بسیار زیادی از آلودگی و بیماری به انسان هستند. لذا باید در مدیریت آن نهایت دقت و حساسیت را داشته باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه وظیفه مدیریت پسماندها اعم از جمع‌آوری و دفع زباله های عادی بر عهده شهرداری است، وظیفه تفکیک و بی خطر سازی پسماندهای بیمارستانی بر عهده تولید کننده یعنی همان بیمارستان‌ها بوده و این مراکز باید نسبت به چنین وظیفه ای احساس مسئولیت کنند.

نجفی ادامه داد: با توجه به ماده ۷ قانون مدیریت پسماند، مدیریت اجرایی پسماندهای ویژه به ‌عهده تولید کننده بوده و در صورت تبدیل آن به پسماند عادی، به عهده شهرداری ها خواهد بود. لذا تولیدکننده پسماند پزشکی ویژه در قبال پسماند تولیدی و تخلفات قانونی باید پاسخگو باشد. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که بخشی از بیمارستان‌ها کماکان روند بی خطر سازی پسماندها را به درستی انجام نمی‌دهند. ضمن اینکه وزارت بهداشت باید نظارت جدی بر این مراکز داشته باشد، باید به فکر روش‌های جایگزین دفن زباله‌های پزشکی نیز باشد.

این فعال اجتماعی و مدیر حوزه سلامت گفت: عدم تفکیک و بی خطرسازی پسماندهای عفونی علاوه بر آلودگی محیط زیست موجب تهدید سلامتی کارکنان مراکز جمع آوری پسماندها شده و این افراد را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد. از طرفی با وجود افزایش بیماری های واگیر در سال اخیر و شیوع گسترده بیماری کرونا، پسماندهای بیمارستانی رشد قابل توجهی داشته که جمع آوری نامناسب آن تبعات بسیار زیادی برای سلامتی مردم به همراه خواهد داشت شد.

سوده نجفی ادامه داد: ضمن توجه به مباحث مربوط به سماندهی پسماندهای عفونی و بیمارستان لازم است به افرادی که در حوزه جمع آوری زباله و پسماندها کار کرده و در معرض خطر هستند توجه ویژه‌ای داشته باشیم. یکی از مسائل مهم درحوزه مدیریت پسماند توجه به سلامت افرادی است که مشغول به این کار هستند. بر همین اساس هم به نظر می‌رسد با توجه به اینکه افراد پاکبان و نیروهای فعال در حوزه جمع‌آوری زباله به ویژه پسماند عفونی به دلیل پر خطر بودن محیط شاغلیشان باید در اولویت سلامت قرار بگیرند. از این روی بهتر است در مرحله واکسناسیون عمومی، این قشر زحمت کش در اولویت تزریق قرار بگیرند.

*خبرنگار: طاهره شهابی

  • منبع خبر : سایت خبری مدارا