سخنگوی وزارت امورخارجه: سازندگان “گاندو” اسنادشان را به مراجع ذی‌ربط ارجاع دهند/درخواست سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران از سوی کره جنوبی داده شده است/از طریق کویت پیام هایی با عربستان رد و بدل کردیم
سخنگوی وزارت امورخارجه: سازندگان “گاندو” اسنادشان را به مراجع ذی‌ربط ارجاع دهند/درخواست سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران از سوی کره جنوبی داده شده است/از طریق کویت پیام هایی با عربستان رد و بدل کردیم
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ما نه به وعده‌ها و نه سیگنال‌های مثبت و منفی که از هنگام روی کار آمدن آقای بایدن مطرح شده اهمیت نداده‌ایم و آن چه که برای ما مهم است عمل واقعی آمریکاست.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ سعید خطیب زاده دوشنبه بعد از ظهر در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ که به خاطر رعایت مسائل کرونا در فضای باز و در میدان مشق وزارت خارجه برگزار شده بود در ارتباط با موضوع خرید واکسن کرونا از دیگر کشورها و مسائلی که در این زمینه مطرح است گفت: وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری ویروس کرونا در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۹ نامه ای را به وزارت بهداشت و مقامات عالی رتبه نوشت و تمام موضوعات در مورد واکسن را مطرح کرد و ما در این مدت تمام تلاش خود را برای رفع موانع خارجی جهت واردات واکسن کرونا و مسائل مربوط به تولید مشترک انجام دادیم.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه در این زمینه بدون نظر وزارت بهداشت و شورای عالی کار نمی کند و آنها هر چیزی که از ما خواسته اند را انجام داده ایم، گفت: همانطور که می دانید سال گذشته آقای ظریف در جریان سفر به مسکو درخواست صادر کردن واکسن اسپوتنیک به ایران را مطرح کردند و تا کنون مقداری از آن وارد شده است که بیش از نیم میلیون دوز است. در مسیر تولید مشترک واکسن نیز همکاری هایی بین دو کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: با طرف های هندی و کوبایی نیز در این زمینه رایزنی هایی انجام شده است و در چند روز آینده از طریق کواکس واکسن وارد کشور می شود که بالغ بر ۲.۲ میلیون دوز است.

وی با بیان اینکه از چین نیز مقداری واکسن وارد کشور شده است ادامه داد: در جریان سفر اخیر وزیر خارجه چین به ایران بیش از نیم ساعت در جریان مذاکرات وزرای خارجه دو کشور در ارتباط با موضوع واکسن و تولید مشترک آن صحبت شده است. فکر می‌کنم  طی هفته های آینده واردات واکسن از طریق روسیه و کواکس تسریع شود.

وی همچنین به موضوع خرید واکسن از هند نیز اشاره کرد و گفت: هندی ها به خاطر قوانین داخلی شان تا کنون واکسن ها را ارسال نکرده اند و امیدواریم که این مسئله نیز حل شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه در وین گفت: آنچه که فردا در وین برگزار می شود با کمیسیون های مشترک قبلی فرقی ندارد. در روز جمعه نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد و در روز سه شنبه ادامه این نشست به صورت حضوری در وین برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام قرار بود که در اسفند ماه برگزار شود ولی تاریخ آن نهایی نشد و در فروردین برگزار شد.

وی همچنین در مورد دستور کار نشست کمیسیون برجام گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران یا چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف مقابل است.

وی ادامه داد: در آخرین نشست وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۴ که به صورت مجازی برگزار شد در این زمینه نیز مفصل بحث و گفت‌وگو شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین و رایزنی های چند ساله ای که در این زمینه بین دو کشور صورت گرفته بود گفت: این سند حاوی هیچ قرارداد، هیچ رقم، هیچ حق انحصاری برای طرفین و هیچ تعهد مشخص برای دو طرف نیست.

وی همچنین با اشاره به برخی از شایعات در مورد این سند از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران گفت: از اساس این مباحث اشتباه و غلط است چرا که چنین موضوعی مخالف قانون اساسی است و تعهدات ملی مان در برابر مردم است.

وی ادامه داد: در هر قراردادی که از این نقشه و سند راه بیرون بیاید مدت زمان و شرایط در خود قرارداد ذکر می شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تاکید بر اینکه نفتکش کره ای توقیف شده در ایران آزاد نشده است، گفت: وزارت خارجه بنا به درخواست کره جنوبی و وزارت خارجه این کشور و با توجه به سوابق کاپیتان، کشتی و نفتکش توصیه هایی را در مورد این نفتکش به مقام قضایی ارائه کرده است و مقام قضایی با نظر مثبت در حال بررسی این موضوع است و باید منتظر تصمیم مقام قضایی در این زمینه بود.

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفرنخست وزیر کره جنوبی به تهران نیز گفت: چنین درخواستی از سوی کره جنوبی مطرح شده و ما از این موضوع استقبال کرده ایم و در حال تعیین جزئیات فنی این سفر هستیم و به محض اینکه انجام این سفر نهایی و قطعی شد زمان آن را اعلام می کنیم.

وی ادامه داد: انتظار داریم که نخست وزیر کره در جریان سفر به ایران حامل راه حل های عملی برای چگونگی آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در این کشور باشد. متاسفانه این موضوع (پول های بلوکه شده ایران از سوی کره و عدم انجام اقدامات از سوی دولت کره برای آزادسازی آن) روابط دو جانبه را تحت تاثیر خود قرار داده است. در واقع روابط دو کشور گروگان بی عملی کره ای ها در این زمینه قرار گرفته است و امیدواریم نخست وزیر کره همراه با راه حل هایی برای حل این موضوع به تهران سفر کند و قطعا این سفر می تواند در ارتقای روابط دوکشور نیز موثر و تاثیرگذار باشد.

وی همچنین گفت: روند در مورد آزادسازی پول های بلوکه شده ایران همانطور که پیش از این گفته ام روند کندی است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد انتشار برخی از اخبار در ارتباط با آزاد شدن برخی از منابع مالی ایران در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه، گفت: اساسا چنین چیزهایی که این طرف و آن طرف مطرح می شود در راستای انحراف از دستور کار این کمیسیون در روز سه شنبه است. همانطور که پیش از این گفته ام ما با کسی گفت‌وگو نکرده ایم و اقدامات جزئی را نیز نمی پذیریم. نشست فردا یک نشست فنی و حقوقی بین ایران و گروه ۱+۴ است و دستور جامع آن رفع جامع تحریم‌های آمریکا است و اگر بتوانیم به توافقی برسیم و کشورهای عضو بتوانند تعهد آمریکا را تضمین کنند مسیر باز می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در این ارتباط ادامه داد: اینکه آمریکا و ۱+۴ چگونه به نتیجه می رسند موضوع ما نیست. موضوع ما کمیسیون مشترک برجام با دستور کار رفع جامع تحریم های آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با حواشی سریال گاندو و اینکه آیا پخش این سریال با فشار وزارت خارجه و دولت متوقف شده است گفت: با نردبان دروغ نمی توان به بام حقیقت رسید.

وی افزود: تا مادامی که این سریال یک سریال پلیسی و تخیلی حساب می شود اصحاب هنر و رسانه و هنرمندانی که به هنر فاخر آگاهی دارند باید در مورد آن اظهار نظر می کردند ولی با توجه به اینکه سازندگان این سریال اصرار دارند که این سریال مبتنی بر اسناد است و دوست دارند از آن به عنوان مستند یاد کنند این موضوع را تاکید می کنم که اگر سندی در اختیار دارند به مراجع ذیربط ارجاع دهند و در غیر اینصورت دون شأن نظام جمهوری اسلامی است که بر اساس سفارشی پروژه ای ساخته شود و تخریب یکی از ارکان حاکمیت ملی را هدف داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران از فرزندان صادق، مظلوم و کوشای کشور هستند و پروژه های محفلی و سفارشی نمی تواند ارزش دیپلمات ها را کم کند، گفت: از سکوت مقامات صدا و سیما در ارتباط با این موضوع متوجه این موضوع می شویم که این دوستان این سریال را دون شأن خود می دانند.

خطیب زاده افزود: اینکه سریال ۱۴ روز پخش شود و پس از اتمام تعطیلات چنین موضوعی مطرح شود که فشاری وارد شده جای سوال دارد، کسانی که با پول هنگفت سفارش این پروژه ها را می دهند حتما توان ادامه آن را داشته اند.

وی ادامه داد: هیچ فشاری از سوی دولت و وزارت خارجه نبوده است به جز چند اظهار نظر از جمله اظهار نظر من که در پاسخ به سوال شما مطرح شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با اجازه هیات دولت به وزارت خارجه مبنی بر اینکه می تواند بخشی از املاک سفارت ایران در آنکارا را به فروش برساند گفت: ایران در بسیاری از کشورها دارای ملک های بلااستفاده است. از اروپا و آسیای مرکزی گرفته تا حوزه قفقاز و ترکیه و دیگر مناطق.

وی ادامه داد: طبق قانون وزارت خارجه نمی تواند مستقلا تصمیمی در مورد این املاک بگیرد. هیات دولت باید در ارتباط با آن از جمله فروش‌شان تصمیم بگیرد و پول حاصل از فروش به خزانه واریز می شود. در مورد فروش برخی از املاک و زمین های بلااستفاده دولت به وزارت خارجه اجازه داده است و در مورد برخی چنین اجازه ای داده نشده است.

خطیب زاده در ادامه نشست خبری خود که بیش از یک ساعت به طول انجامید در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا امکان امضای سندی مشابه سندی که با چین امضا شد با کشورهای دیگر نیز وجود دارد گفت: چنین امکانی وجود دارد و قبلا نیز بوده است مثلا ما با روسیه چنین سندی داریم که باید آن را تجدید کنیم. با هند نیز چنین چیزی را به نام بیانیه دهلی نو داریم بنابراین امضای اینگونه سندها فقط مربوط به یک کشور و یا دو کشور نیست.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وزیر خارجه عربستان بار دیگر اعلام کرده که باید ریاض در مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ حضور داشته است گفت: متاسف هستیم که همچنان شجاعت گفت وگوهای خارج از قدرت های فرامنطقه ای در ریاض شکل نگرفته است و همچنان نگاه این کشور به پایتخت هایی خارج از این منطقه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به موضع عربستان در ارتباط با برجام و اقدامات مخربی که این کشور در زمان مذاکرات هسته ای انجام داد، گفت: مقامات عربستانی باید به این موضوع توجه داشته باشند که برجام گفت وگو شده و مهر و موم شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد بخشی دیگر از اظهارات وزیر خارجه عربستان در مورد مذاکره با ایران و گفت وگوهای منطقه ای و اینکه آیا پیامی بین ایران و عربستان اخیرا رد و بدل شده است، گفت: عبرستان سعودی تا کنون مانع گفت‌وگوها بوده است و اینکه عربستان به این نتیجه برسد که برای انجام گفت‌وگوهای درون منطقه ای آمادگی دارد ما از این موضوع استقبال می‌کنیم. از طرق مختلف این پیام داده شده است ولی اینکه الان پیامی رد و بدل شده باشد چنین چیزی نیست. پیش از این از طریق کویت و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس پیام هایی را دریافت کرده ایم و پیام هایی را داده ایم.

وی گفت: امیدواریم که عربستان این آمادگی را کسب کند که در گفت وگوهای درون منطقه ای حضور و مشارکت داشته باشد و به این روند بپیوندد و ما از این موضوع استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با ارائه توضیحاتی درمورد سفر منطقه ای اخیر ظریف به آسیای مرکزی نیز گفت: هفته پیش آقای ظریف برای شرکت در نشست قلب آسیا به تاجیکستان رفت و از امروز نیز سفرشان به چهار کشور ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان در این حوزه آغاز شده است. ما با همه این کشورها موضوعات جدی دو جانبه داریم و در چارچوب هایی مانند چارچوب ۱+۵ و یا ۲+۵ نیز آمادگی همکاری داریم.

وی ادامه داد: اگر کرونا نبود شاید این سفر باید زودتر انجام می شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد موضوع راستی آزمایی رفع تحریم های آمریکا از جمله در مورد نفت و اینکه این موضوع چگونه انجام می شود گفت: نفت یکی از مهمترین حوزه های راستی آزمایی است.

وی با بیان اینکه ما برای بازپس‌گیری سهم خود از بازار نفت منتظر رفع تحریم ها نبوده ایم و آمارها بیانگر این است که تلاشگران ایرانی در حوزه صنعت نفت با وجود تحریم ها صادرات نفت را انجام می دهند ادامه داد: به مانند دوره قبل رفع تحریم ها در صورت تحقق این موضوع، ما در تمام حوزه ها از جمله نفت تلاش خواهیم کرد که سهم و بازار خود را باز پس بگیریم.

وی تاکید کرد: راستی آزمایی در مورد رفع تحریم ها در حوزه نفت یکی از ساده ترین راستی آزمایی هاست و قابل انجام است چون ما مشتری های دائمی در این حوزه داریم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد فعالیت های گروه تروریستی الشباب در موزامبیک و اتفاقاتی که در این کشور رخ داده است تصریح کرد: ما نگران آنچه که در موزامبیک رخ داده است هستیم. با دولت و مردم موزامبیک هم دردی می کنیم از اقدامات اتحادیه آفریقا و جامعه توسعه آفریقا حمایت می کنیم. ریشه تروریست و افراطی گری در تمام دنیا مشترک است و پاسخ مشترک می طلبد و ما آمادگی داریم که تجربیات خود را برای چگونگی مبارزه با این پدیده شوم در اختیار موزامبیک قرار دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد ادعای روزنامه وال استریت ژورنال در ارتباط با نشست مشترک برجام در روز سه شنبه گفت: اینکه ۱+۴ در کجا و چگونه با آمریکا صحبت کند به خود ۱+۴ مربوط است. فردا بر اساس دستور کار کمیسیون مشترک برجام در مورد مسیر رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران گفت وگو می کنیم. همچنین ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی مان را نیز توضیح دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر در مورد اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ایران نباید مرتکب نقض هر گونه تعهدات شود گفت: انتظار ما از دولت فرانسه حرکت در مسیر سازنده و بازگشت به اجرای تعهدات برجامی اش است. اروپایی ها در کنار آمریکا در اجرای تعهدات خود کوتاهی کردند و توصیه ما به طرف های اروپایی این بوده و هست که راه آسانتری را در پیش بگیرند و پاسخ ایران به اقدامات آنها نیز روشن خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با بحث تحریم ها تاکید کرد: در دوران اوباما نیز برخی از تحریم ها به درستی برداشته نشده بود ولی بر روی کاغذ برخی از تحریم ها که کنگره اعمال کرده بود را با عنوان دستور رئیس جمهور اجرا نمی کرد.

وی ادامه داد: آنچه که ما امروز می گوییم این است که باید به ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردیم و آمریکا باید تمام تحریم هایی را که برداشته بود ولی دوباره اعمال کرد و همچنین تحریم هایی را که اضافه کرده یا تحت عنوان دیگری اعمال کرده است همه این تحریم ها را باید یکجا بردارد.

وی با بیان اینکه گفت‌وگوهای ما با ۱+۴ گفت وگوهای فنی است و به آنها گفته ایم که باید همه تحریم ها برداشته شود ادامه داد: آنها جزئیات از ما خواسته اند. ما جزئیات را در اختیار آنها قرار دادیم و اگر در بررسی های خود به چیز جدیدی نیز برسیم آن را اضافه می کنیم و از متحدین خود خواسته ایم که فهرستی از تحریم های اعمال شده علیه آنها بخاطر همکاری با ایران را نیز در اختیار ما بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته شده که باید تمام قراردادهای حاصل از نقشه راه و سند همکاری ایران و چین مورد تصویب مجلس قرار بگیرد، گفت: این نکته که همه قراردادهایی که از این نقشه راه به دست می آید باید ذیل تصمیم مجلس قرار بگیرد شاید نقطه دقیقی نباشد. ممکن است از این سند تعداد زیادی قرارداد برای بخش های خصوصی خارج شود.

وی ادامه داد: هر چیز حاکمیتی را مجلس می تواند با دقت نظارت کند و ارکان کشور نیز به نظرات مجلس پایبند هستند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مباحث مطرح شده در ارتباط با تشکیل کارگروه نظارت بر نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین در مجلس و نظر وزارت خارجه در این ارتباط، اظهار کرد: همانطور که پیش از این نیز تاکید کرده ام آنچه که بین ایران و چین امضا شده معاهده، پیمان و یا قرارداد و سند حقوقی الزام آور و تعهد آور نیست. وزارت خارجه مسئول اجرای سند همکاری جامع ایران و چین نیست، بلکه هماهنگ کننده برای اجرای آن است. در این سند نقش وزارتخانه ها و همکاری سه قوه دیده شده است و چیزی نیست که صرفا به وزارت خارجه مربوط شود. ما هماهنگ کننده جهت اجرا هستیم و همه از جمله مجلس باید در راستای محقق شدن و اجرایی شدن این سند راه کمک کنند.

  • منبع خبر : ایسنا