ترامپ: قبل از اینکه من بیایم نزدیک بود ایران در ۱۲ دقیقه بر خاورمیانه مسلط شود
ترامپ: قبل از اینکه من بیایم نزدیک بود ایران در ۱۲ دقیقه بر خاورمیانه مسلط شود

_سایت خبری مدآرا– رئیس‌جمهور آمریکا که این روز‌ها به شدت درگیری تبلیغات انتخاباتی است، بار دیگر مدعی شد ایران قبل از ریاست جمهوری او، نزدیک بود بر خاورمیانه مسلط شود. به گزارش _سایت خبری مدآرا به نقل از الجزیره، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک تجمع انتخاباتی برای بار چهارم گفته او از ملک سلمان […]


_سایت خبری مدآرا– رئیس‌جمهور آمریکا که این روز‌ها به شدت درگیری تبلیغات انتخاباتی است، بار دیگر مدعی شد ایران قبل از ریاست جمهوری او، نزدیک بود بر خاورمیانه مسلط شود.
به گزارش _سایت خبری مدآرا به نقل از الجزیره، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک تجمع انتخاباتی برای بار چهارم گفته او از ملک سلمان بن عبدالعزیر، پادشاه عربستان، در خواست کرده که هزینه محافظت از عربستان را به آمریکا پرداخت کند.
ترامپ در این تجمع انتخاباتی علیه ایران هم ادعا‌هایی مطرح کرده و گفته قبل از اینکه او به ریاست جمهوری آمریکا برسد، ایران نزدیک بود در ۱۲ دقیقه بر خاورمیانه مسلط شود. او گفت: «به ایران نگاه کنید، قبل از اینکه من (به ریاست جمهوری) برسم، ایران می‌توانست ظرف ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را تحت کنترل بگیرد اما حالا در تلاش برای بقا هستند و در تک تک شهرهایشان شورش وجود دارد».
چند ساعت پیش، ترامپ در شهر آیوا در یک تجمع انتخاباتی سخنرانی کرد و ضمن مباهات به دستاورد‌های ادعایی‌اش به شدت از دمکرات‌ها، رقبای خود، انتقاد کرد. او در این سخنرانی بار دیگر به سناتور الیزابت وارن تاخت و ابراز امیدواری کرد که وارن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ رقیب او شود. ترامپ در انتقاد از دمکرات‌ها گفت: “آن‌ها چنان چپگرا شدند که پوکاهونتس (الیزابت وارن) را یک فرد منطقی می‌دانند. این دیوانگی است”.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش اعظم سخنرانی انتخاباتی خود خطاب به حامیانش در شهر «کانسیل بلافس» ایالت آیووا علیه دموکرات‌ها سخن گفت و از حامیان جمهوری‌خواه خود خواست در انتخابات میان دوره‌ای ششم نوامبر (۱۵ آبان) حاضر شوند.

ترامپ در این سخنرانی درباره مواضع سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال دیگر کشورها هم اشاره کرد و ادعا کرد که در نتیجه مواضع او «بار دیگر به آمریکا احترام گذاشته می‌شود».

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از این تجمع انتخاباتی از خروج غیرقانونی واشنگتن از توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ (برجام) و مواضع ضد ایرانی دولتش دفاع کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست بار دیگر علیه چین اظهارات تندی مطرح کرد و مدعی شد که در نتیجه سال‌ها روابط تجاری «غیرمنصفانه» بین دو کشور، پکن «میلیاردها دلار» از واشنگتن به جیب زده اما با آغاز ریاست جمهوری او این روند، «دیگر تمام شده است».

ترامپ در بخش دیگری از این سخنرانی بار دیگر اظهارات اخیر خود درباره پادشاه عربستان سعودی و گفت‌وگوی تلفنی‌اش با او درباره لزوم «پرداخت پول» توسط ریاض به واشنگتن را تکرار کرد.

وی که پیشتر گفته بود عربستان سعودی بدون حمایت نظامی آمریکا دو هفته بیشتر دوام نمی‌آورد، حالا در تازه‌ترین اظهاراتش گفت: «کاری که ما می‌کردیم آن بود که در ازای دریافت هیچ چیزی، از کشورهای ثروتمند حفاظت می‌کردیم».

ترامپ ادامه داد: «آیا از نظر شما عربستان سعودی کشور ثروتمندی نیست؟ قطعا هست. من به پادشاه (ملک سلمان) گفتم، شما باید پول بپردازید، بخشید ولی باید پول بدهید چرا که شما پول دارید و ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم. شما باید هزینه‌اش را بدهید، شما باید هزینه‌اش را بپردازید».

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از این سخنرانی علیه دیگر کشورهای جهان، متحدان اروپایی واشنگتن را هم از حملات لفظی خود بی نصیب نگذاشت.

او با انتقاد از سیاست‌های «حفاظت‌گرایانه» کشورهای اروپایی گفت: «اتحادیه اروپا بی رحم است، آنها بی رحم هستند. اتحادیه اروپا در ظاهر خیلی خوب و زیبا به نظر می‌رسند اما اینطور نیست آنها بی رحم هستند، آنها(اتحادیه اروپا) اصلا برای اینکه از ما سودجویی کنند، تشکیل شدند. ما از اغلب این کشورها، از اتحادیه اروپا و ناتو حفاظت می‌کنیم. آلمان فقط یک درصد (از تولید ناخالص داخلی خود را برای صرف هزینه‌های دفاعی) صرف می‌کند اما ما برای حفاظت از اروپا ۴.۳ درصد هزینه می‌کنیم، یک نفر بیاید و دلیل این را برای من توضیح دهد. رقم‌ها وحشتناک هستند».

ترامپ در بخش دیگری از سخنرانی خود، خاطره‌ای درباره توافق دولت «باراک» اوباما برای استقرار سامانه موشکی «تاد» در کره جنوبی مطرح کرد و به شدت از دولت قبلی آمریکا به دلیل قبول پرداختن هزینه‌های این سامانه انتقاد کرد.

لینک منبع