نماینده مجلس: فروش دارو‌های ضد افسردگی بدون نسخه ممنوع شود
نماینده مجلس: فروش دارو‌های ضد افسردگی بدون نسخه ممنوع شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مصرف داروهای ضد افسردگی تبعات زیادی دارد و دانشگاه های علوم پزشکی باید از فروش این گونه داروها بدون نسخه پزشک جلوگیری کنند. به گزارش سایت مدآرا: دکتر بشیر خالقی در همین رابطه گفت: مصرف خود سرانه داروهای ضد افسردگی بدون تجویز پزشک عواقب وخیمی را برای مصرف […]

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مصرف داروهای ضد افسردگی تبعات زیادی دارد و دانشگاه های علوم پزشکی باید از فروش این گونه داروها بدون نسخه پزشک جلوگیری کنند.


به گزارش سایت مدآرا: دکتر بشیر خالقی در همین رابطه گفت: مصرف خود سرانه داروهای ضد افسردگی بدون تجویز پزشک عواقب وخیمی را برای مصرف کنندگان این گونه داروها بدنبال دارد.

وی با بیان اینکه جامعه نیازمند افزایش نشاط اجتماعی با فراهم کردن ساز و کار برای کاهش بار و فشار روانی از روی دوش افراد است، گفت: بسیاری از بیماری های روحی و روانی شایع در جامعه ناشی از افزایش فشار و جنگ روانی اقتصادی راه اندازی شده از سوی دشمن در کشور است.

او همچنین با اشاره به تاثیر مشکلات اقتصادی و بحران‌ های اجتماعی در افزایش تمایل افراد به مصرف قرص‌ های ضد افسردگی و خواب آور افزود: این پدیده را باید به صورت علمی و دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار داد، چرا که توانایی و آستانه تحمل افراد در برابر مشکلات متفاوت بوده و مواجهه آنها با برخی از ناملایمات مانند تصادف ، فوت ، شکست‌ های تحصیلی و شغلی می ‌تواند در افزایش فشار‌های روحی تاثیرگذار باشد.

نماینده خلخال و کوثر همچنین اظهار داشت: پایین بودن آستانه تحمل افراد احتمال گرایش به مصرف سیگار و مواد مخدر را افزایش می‌دهد.

وی گفت: در بخش‌ های روانپزشکی بیماران را نسبت به میزان و سطح تحمل در مقابل مسائل و پدیده خاص درجه بندی می‌کنند و زمانی که تحمل یک فرد در مقابل مشکلات پیش رو بالا باشد دچار ضعف نمی‌شود و چه بسا ممکن است باعث تحریک انگیزه و تقویت بیشتر نیز شود.

او افزود: برخی از افراد نیز برای یک مساله کوچک آستانه تحمل خود را از دست داده و به مصرف سیگار ، مواد مخدر و یا داروهای ضد افسردگی روی می‌ آورند./ ایرنا