انتخابات مجلس در دوم اسفند ۹۸ استانی برگزار می شود؟
انتخابات مجلس در دوم اسفند ۹۸ استانی برگزار می شود؟

معاون سیاسی وزارت کشور گفت: در مورد زمان برگزاری انتخابات مجلس و میان دوره‌ای خبرگان نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال کردیم. به گزارش سایت خبری مدآرا، جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور در همایش فرمانداران سراسر کشور که امروز پنجشنبه ۱۶ اسفندماه برگزار شد، گفت: ما سالانه جلساتی برای همفکری و هم افزایی برای نمایندان دولت در […]

معاون سیاسی وزارت کشور گفت: در مورد زمان برگزاری انتخابات مجلس و میان دوره‌ای خبرگان نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال کردیم.


به گزارش سایت خبری مدآرا، جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور در همایش فرمانداران سراسر کشور که امروز پنجشنبه ۱۶ اسفندماه برگزار شد، گفت: ما سالانه جلساتی برای همفکری و هم افزایی برای نمایندان دولت در استان‌ها و شهرستان‌ها داریم. امسال این همایش را با تدبیر جدیدی برگزار کردیم. این نشست در سه روز برگزار شد.
وی افزود: قصد ما این بود که به شکل کارگاه این همایش برگزار شود که روز اول ۷ کارگاه داشتیم و به معنایی موضوعات سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی مورد بحث قرار گرفت. در گذشته با مهمانان بیرون این کار صورت می‌گرفت و عموماً فرمانداران شنونده بودند ولی در سال جاری اینها در مباحث مشارکت کردند.
عرف اظهار کرد: تلاش کردیم صف و ستاد در وزارت کشور به یک گفتگو و تعامل متقابل برسد و بر اساس آماری که وجود دارد تقریبا یک سوم از فرمانداران ما در مباحث شرکت کردند و موضوعات خود را مطرح کردند. فرمانداران ما در صف هستند و در شهرستان ها به عنوان نماینده دولت فعالیت می‌کنند.
وی همچنین افزود: فرمانداران سوالات خود را مطرح کردند و معاونین وزارت کشور به سوالات پاسخ دادند. هم اینک رحمانی فضلی در حال جمع بندی مباحث هستند و ابتکار امروز ما برگزاری تریبون آزاد برای فرمانداران بود.
معاون سیاسی وزارت کشور در پاسخ به سوالی در مورد انتخابات سال آینده اظهار داشت: انتخابات در جمهوری اسلامی ماهیتاً فرصتی برای انسجام بیشتر و افزایش سرمایه اجتماعی است. لذا ما با رویکرد فرصت محوری به انتخابات بحث و گفتگو داشتیم و زمینه‌های افزایش مشارکت مردم مورد بحث قرار گرفت. همچنین سایر موضوعات را به صورت کلی بحث کردیم.
وی افزود: قطعاً سال آینده جلسات تخصصی تر و اجرایی تر در موضوع انتخابات خواهیم داشت و مباحث را ریزتر دنبال خواهیم کرد. این نشست با توجه به این موضوع که طرح استانی شدن انتخابات به یک معنا در مجلس شورای اسلامی مطرح است و لایحه جامع انتخابات که توسط دولت تدوین شده است در دستور کار بود، مباحث و گفتگوهایی بود که صورت گرفت.
عرف در پاسخ به این سوال در مورد تعیین زمانبندی برای انتخابات گفت: در مورد زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان رهبری در ابتدای اسفند ماه نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال کردیم و دو زمان را پیشنهاد دادیم و شورا نیز با روز دوم اسفند سال ۹۸ موافقت کردند. بنابراین زمان مشخص است و باید تدابیرمان صورت گیرد و جلسات مشترک در وزارت کشور بین مجریان و ارگان ناظر برگزار کنیم و به سمت انتخابات با شکوه قدم بر داریم.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اجرای قطعی استانی شدن انتخابات در روال انتخابات سال آینده، گفت: این بحث در مجلس شورای اسلامی مطرح است و تعامل دولت و مجلس مثبت است. ما هم نظرات خود را منتقل می‌کنیم ولی استانی شدن انتخابات به این معناست که حوزه به سطح استان می‌آید فلذا بخش‌هایی که از نظر ما می‌تواند ابهاماتی ایجاد کند، منتقل می‌کنیم و تعامل مثبتی بین دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد تا این بحث به نتیجه مطلوب برسد.
وی افزود: برداشت ما این است که این نیت در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که این طرح به نتیجه برسد. شورای نگهبان نیز نظرات خود را منتقل می‌کند. آن چیزی که ملاک است. در مرحله اول سیاست کلی انتخابات خواهد بود که مقام معظم رهبری در سال ۹۵ ابلاغ کردند.
عرف همچنین افزود: قائدتاً هم طرح مجلس و هم لایحه دولت نباید ناقض آن سیاست باشد که تلاش شد لایحه انطباق کامل داشته باشد و بخش‌هایی از طرح با آن سیاست کلی تفاوت‌هایی داشته باشد که شورای نگهبان بحث می‌کند و کار را پیش خواهد برد.
وی در پاسخ به سوالی در مورد برخی انتقادات در مورد عدم آمادگی دولت برای اجرای طرح استانی شدن انتخابات، گفت: ما مجری انتخابات هستیم و هر چیز که مصوب شود، مجبوریم مقدمات آن را آماده کنیم.