پشت پرده تازه ای از استعفای بطحایی/ وزیر مستعفی آموزش و پرورش، نامزد انتخابات مجلس نمی شود!
پشت پرده تازه ای از استعفای بطحایی/ وزیر مستعفی آموزش و پرورش، نامزد انتخابات مجلس نمی شود!

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش با تشریح علل استعفای بطحایی وزیر آموزش و پرورش، گفت: نباید استعفای بطحایی فقط به کاندیداتوری در انتخابات مجلس خلاصه شود. به گزارش سایت خبری مدآرا،  حجت الاسلام علی عسکری معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش درباره استعفای وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و […]

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش با تشریح علل استعفای بطحایی وزیر آموزش و پرورش، گفت: نباید استعفای بطحایی فقط به کاندیداتوری در انتخابات مجلس خلاصه شود.


به گزارش سایت خبری مدآرا،  حجت الاسلام علی عسکری معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش درباره استعفای وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش ازبنیادی ترین نهادهای کشور محسوب می شود و در تعیین کنندهبودن آن در توسعه نیروی انسانی هیچ شکی نیست؛ به همینجهت مقام معظم رهبری سال ها پیش اعلام فرمودند که بهترین وبرجسته ترین نیروها باید برای آموزش و پرورش مسیر و خطمشی طراحی کنند و فلسفه آموزش و پرورش باید واضح باشد کهما دنبال چه هستیم و به دنبال چه چیزی می خواهیم برویم تا براین اساس خط مشی تعیین شود و برنامه ریزی صورت گیرد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با این تاکید مقام معظم رهبری در آذرماه ۱۳۹۰ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که این سند، یک سند مهم به شمار می آید و به بهینه سازی وضع موجود در آموزش و پرورش می پردازد.  دولت اول و دوم دکتر روحانی در راستای سند چشم انداز ۲۰ ساله و همچنین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برنامه ریزی و اقدامات موثری را انجام داد و در حوزه آموزش و پرورش کارهای مهمی در این جهت صورت گرفته است.

اجرای رتبه بندی با اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان در دستور کار دولت

وی افزود: از جمله مواردی که در دولت طی این سال‌ها مورد تاکید قرار گرفت رتبه بندی معلمان کشور و تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان در این رابطه است، همچنین مدرسه محوری و بسیاری از راهبردهای دیگر آموزش و پرورش نیز که در این بیان مختصر و مصاحبه کوتاه نمی گنجد در همین رابطه رئیس جمهور نیز اعلام کرد که دولت نه تنها در زمینه اعتبارات مربوط به سند تحول بلکه هرگونه خدمتی که در توان داشته باشد برای قشر فرهنگیان جامعه که در تربیت نسل فردای مدیران کشور نقش آفرینی می کنند، انجام خواهد داد و از هر کوششی در این خصوص دریغ نخواهد کرد.

عسکری اضافه کرد: البته در حوزه آموزش و پرورش چالش های بسیاری را پیش رو داریم که این چالش ها باعث شده آموزش و پرورش با وضع مطلوب فاصله داشته باشد.

دو سال آینده سال‌های سختی برای آموزش و پرورش است

وی ادامه داد: آقای بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش در مجلس در زمان رأی اعتماد برنامه‌های مناسبی ارائه کرد که راهگشا بود و مجلس نیز به همین برنامه ها رأی مثبت داد. با این حال با توجه به اینکه مدیریت در آموزش و پرورش با معادله چند مجهولی مواجه است کار در این وزارتخانه بسیار سخت است به ویژه در ۲  سال پیش رو که دو انتخابات مهم مجلس و ریاست جمهوری را در پیش داریم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: افزون بر این، مشکلاتی در حوزه ارائه خدمات به فرهنگیان و معلمان به وجود آمده که از جمله آن‌ها عدم پرداخت حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان طلب مربوط به سال های گذشته معلمان است که در این خصوص وعده هایی داده شده و رئیس سازمان برنامه و بودجه در کمیسیون آموزش و تحقیقات قبول کرد که در قالب یک کارگروه مشترک مطالبات فرهنگیان و معلمان پرداخت شود و ما نیز منتظر نتیجه هستیم.

بطحایی با معاونانش برای استعفا مشورت نکرد

وی اضافه کرد: تصور می‌کنم آقای بطحایی با نگاه به آینده و با توجه به مشکلات پیش رو در آموزش و پرورش اقدام به استعفا کرد و اگر او با معاونین خود مشورت می کرد قطعا با آن مخالفت می کردند.

عسکری گفتپس از اطلاع از استعفای آقای بطحایی تلاش شد که به نوعی از این استعفا پیشگیری شود ولی موثر واقع نشد به همین جهت باید بگویم این استعفا دلایل متنوع و متعددی را به دنبال دارد که از جمله آن همان معادلات چند مجهولی مورد اشاره در مدیریت آموزش و پرورش است.

نباید استعفای بطحایی فقط به کاندیداتوری در انتخابات مجلس خلاصه شود

وی اضافه کرد: آقای بطحایی به این دلیل که استعفای او باری را برای دولت ایجاد نکند علت استعفا را کاندیداتوری مجلس عنوان کرد و این موضوع را ایشان اخلاق مدارانه مطرح کرد ولی به زعم من نباید علت استعفای او در این مسئله خلاصه می شد.

عسکری ادامه داد: برداشت من این است که آموزش و پرورش مطلوب در شرایط فعلی باید مطالبه جدی همه ارکان نظام باشد و مشکلات در هم تنیده معلمان نیز امکان حل دارد و نشاط و انبساط خاطر معلمان باید برای دولت و مجلس و سایر ارکان کشور مبنا و اولویت اول قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: اگر فکر می‌کنید، معلمان امروز حال خوشی ندارند که قطعا هم این چنین است و این موضوع در تربیت نسل آینده و نیروی انسانی کشور تاثیرگذار خواهد بود پس باید دنبال راه حل بود و می دانیم هر کشوری هم موفقیتی کسب کرده به دلیل توجه به حوزه زیربنایی آموزش و پرورش بوده است. امام (ره) نیز در این باره فرموده اند: که اساس را باید آموزش و پرورش قرار داد و برداشت من این است که آموزش و پرورش امروز کشور ما با یک مدیریت علمی و جامع نگر می تواند بر مشکلات فائق آید.

راه آینده آموزش و پرورش ریل گذاری شده و مشخص است

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: راه آموزش و پرورش مسیری است که ریل گذاری شده و این مسیر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و همان برنامه هایی است که آقای بطحایی در زمان کسب رأی اعتماد اعلام کرد. این مسیر نباید با انگیزه های سیاسی و جناحی همراه باشد زیرا کهآموزش و پرورش باشگاه سیاسی نیست و اراده و انگیزه انقلابی در این مسیر شرط اول کار در این حوزه است.

وی افزود: هر چند این استعفا بازخوردهای خاص خود را داشته است اما امیدوارم نتیجه آن برای همه ما انسجام مدیریتی، کارآمدی و کار تیمی منسجم در آینده آموزش و پرورش باشد و جلوی مداخلات نابجا به حوزه آموزش و پرورش هم گرفته شود.

از اینکه بطحایی در لیست چه جناحی قرار می‌گیرد، بی اطلاعم

عسکری در پاسخ به این سئوال که آیا جناح یا گروه خاصی از بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش درخواست استعفا کرده بودند تا او را در لیست خود برای انتخابات مجلس قرار دهند، گفت: از پشت صحنه این استعفا نباید غیب گویی کنیم و می دانم که آقای بطحایی در دولت، مجلس و مجامع مختلف اخلاق مدارانه مطالب را پیگیری می‌کردند و همچنان که عنوان شد یک دلیل مهم اعلام کاندیداتوری از مجلس هم به جهت رعایت اخلاق بوده و اینکه فضای کشور ملتهب نشود.

استیضاح بطحایی در مجلس به هیچ عنوان از دلایل استعفا نبود

عسکری با رد در جریان بودن طرح استیضاح بطحایی در مجلس و اینکه شاید استعفای او به این دلیل بوده است، عنوان کرد: این موضوع  قویاً تکذیب می‌شود و برخی از نمایندگان که عمدتاً از استان اصفهان بودند و قصد به جریان انداختن طرحاستیضاح آقای بطحایی را داشتند نیز در حال مجاب شدن برایبازپس گیری امضای خود بودند.

ارائه لیست معوقات فرهنگیان به رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات

​معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش با طرح مجدد مطالبات معوقه فرهنگیان، گفت: لیست این معوقات که از سال ۸۲ تا ۹۷ بوده و  حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است دراختیار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار داده شده است و مجلس هم پیگیر موضوع است و تقاضای ما این است که تا اول مهر ماه و شروع کار مدارس در سال تحصیلی جدید شرایط به گونه ای طراحی شود که مطالبات معلمان عزیز وصول شده باشد

وی افزود: آقای بطحایی فردی دلسوز است و کسی است که از سربازی به مقام سرداری و وزارت در آموزش و پرورش رسیده  و شاید تصور می‌کرد که فردی بهتر از او بتواند این مطالبات را پیگیری کند.

عسکری درباره گزینه‌های مطرح شده برای سمت تصدی وزارت آموزش و پرورش، گفتحتم دارم می دانید که در این زمینه، آقای رئیس جمهور دولت باید به جمع بندی برسد اما عملکرد وزرای آموزش و پرورش دولت نشان می‌دهد که ظرف ۶ سال گذشته ۳ وزیر تغییر کرده است و وزیر بعدی باید فردی باشد که در این دو سال باقی مانده دولت بطور کامل بتواند انجام وظیفه کند و با حمایت و پشتیبانی که از او دولت و مجلس صورت می‌دهند چنین جابه جایی‌های مخاطره آمیزی صورت نگیرد.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا آقای بطحایی از تهران کاندید خواهد شد یا شهر دیگری، گفت: در این زمینه هر سئوالی از آقای بطحایی ‌پرسیدیم او با لبخند پاسخ داد حالا ببینیم چه پیش می‌آید/ خانه ملت