نجفی در معرض بغض سیاسی دولت پنهان بود
نجفی در معرض بغض سیاسی دولت پنهان بود

دکتر نجفی یک نیروی شش‌دانگ اصلاح‌طلب و دارای ذهن منظم و فکر راه‌گشا و توان مدیریت و اجرائی بالا و در عین حال پاک‌دست و بااخلاق بود. به همین دلیل اعتبار بالایی بین اصلاح‌طلبان داشت. هرگاه در شورای‌ مشورتی آقای خاتمی حضور می‌یافت مورد تکریم ایشان و‌اعضاء قرار مى‌گرفت. در سال ۹۲ رئیس کارگروه گفتگو […]

دکتر نجفی یک نیروی شش‌دانگ اصلاح‌طلب و دارای ذهن منظم و فکر راه‌گشا و توان مدیریت و اجرائی بالا و در عین حال پاک‌دست و بااخلاق بود. به همین دلیل اعتبار بالایی بین اصلاح‌طلبان داشت. هرگاه در شورای‌ مشورتی آقای خاتمی حضور می‌یافت مورد تکریم ایشان و‌اعضاء قرار مى‌گرفت. در سال ۹۲ رئیس کارگروه گفتگو با دکترعارف و دکتر روحانی و ارزیابی آن دو نامزد انتخاباتی بود و نظر این کارگروه به شورای مشورتی و آقای خاتمی جهت داد تا از آقای روحانی در آن انتخابات حمایت کنند.


به گزارش سایت خبری مدآرا، علی شکوری راد در یادداشتی که در امتداد منتشر شده است نوشت: اکنون روشن شده که وی پس از چهل سال حضور در سطوح بالای مدیریت و مسئولیت فقط یک خانه و یک خودرو داشته‌است. اطلاعات موجود و صورت ظاهر قضایا دلالت بر این دارد که نجفی از یک زمانی در سالهای اخیر دچار لغزش در ارتباط با یک خانم بسیار جوان‌تر از خود شده است و در حالی‌که همسر محترمه و وفاداری داشته، مبادرت به صیغه آن خانم و سپس ازدواج با او کرده‌است و نیز قصد داشته است از خانم اول خود جدا شود.

درست در همین بازه زمانی، او به پیشنهاد فراکسیون‌های اتحاد و‌ کارگزاران و با اتفاق آراء شورای شهر پنجم به عنوان شهردار انتخاب شد. وی حدود هفت‌ماه شهردار تهران بود و نهایتا با فشار اطلاعات سپاه و قوه قضاییه وادار به استعفا شد. در همان ابتدا سازمان اطلاعات سپاه مخالف او بود و تلاش بسیار صورت داد تا حکم وى از سوى وزیر کشور صادر نشود. با این حال با پیگیرى و فشار دکترجهانگیرى، معاون اول رئیس جمهور، حکم صادر شد اما مخالفان او همان موقع اعلام کردند که او حداکثر تا پایان سال شهردار خواهد بود و تا آن موقع به هر روی کنار خواهد رفت. وعده‌ای که در روزهای پایانی سال به آن جامه عمل پوشاندند.

او پس از شهردار شدن، آقایان تابشیان، برادرخانم خود و حسینى مکارم را مشاوران اصلى خود قرار داد و ارتباط خود را با حزب کارگزاران و اتحاد به حداقل رساند و پس از بیش از سه ماه که انتصاب‌های اصلى خود را انجام داده بود اتاق فکرى تشکیل داد که در آن افراد متنوعی از جمله از حزب کارگزاران و اتحاد نیز حضور داشتند.

جهت گیرى اصلى نجفى مبارزه با فساد و رانت در امور مربوط به شهردارى بود و در گزینش همکاران ملاحظه پاکدستی آنها را داشت.
نجفی همچون سایر تجربیات مدیریتی خود در مدت کوتاه شهرداری موفق بود و رویکردهای درستی نشان داد.

کاملا روشن است که فشار سپاه و دستگاه قضا برای وادار کردن نجفی به استعفا بخاطر لغزش او در ارتباط با آن خانم جوان نبوده است بلکه رویکردهای مدیریتی او در شهرداری علت اصلی بوده است. اگر واقعا خطای قانونی نجفی که منجر به تشکیل پرونده قضایی شده بود در حدی بوده است که او را در معرض بازداشت قراردهد چطور پس از استعفای او از شهرداری دیگر پیگیری نشد.

من هرگز برای نجفی حکم برائت صادر نمی‌کنم اما توجه می‌کنم که او در معرض بغض سیاسی و توطئه امنیتی دولت پنهان بوده‌است و حتی اگر لغزش او در ابتدا خطای شخصی بوده باشد، در ادامه، بدخواهانش هر چه از دستشان برآمده برای زمین زدن و نابود کردن او انجام داده‌اند. آنچه نجفی را در مرکز سیبل مخالفان او قرار داد لغزش او نبود بلکه توانمندی فکری و مدیریتی اصلاح‌طلبانه او بود.

زبان ما، بخاطر خطا و لغزش بارز وی، در دفاع از او کوتاه است بخصوص حالا که به قتل همسر دومش اعتراف کرده و بار این جنایت نیز برعهده اوست. با این حال لزومی ندارد‌ چاقوی کسانی که می‌خواهند ریشه او را قطع کنند تیز کنیم.

البته افکار عمومی پس از شوک‌ اولیه ناشی از شنیدن خبر قتل و اعتراف نجفی به انجام آن، هوشمندانه این تهدید را به فرصتی برای پرسشگری و چالش با رویکرد دولت پنهان در از میدان بدر کردن نیروهای توانمند تبدیل کرده‌است. اتفاقی که ورای همه اراده‌ها و تحلیل ها رخ داده است. به همین سبب معتقدم به هیچ وجه نباید اجازه داد اختلافات گذشته اصلاح‌طلبان بر سر انتخاب نجفی به عنوان شهردار اسبق تهران، برجسته و کانون بحث شود و‌ این اتفاق جالب و جهت‌گیری درست افکارعمومی تحت الشعاع آن قرار گیرد.